Taliban zobral ženám vzdelanie

Život nie je ako pred pár mesiacmi. Život sa mení. Nežijeme, ale prežívame. Znie čoraz častejšie z úst viacerých Afgancov. Najnovším príkazom Talibanu sa ženám vytratila aj iskra nádeje. 

Zákaz vysokoškolského vzdelania všetkým ženám s okamžitou platnosťou. Týmito slovami afganské Ministerstvo vysokých škôl nariadilo neobmedzený zákaz Afgankám študovať na súkromných a verejných univerzitách až do odvolania. A to neprešli ani tri mesiace od ich absolvovania prijímacích skúšok. 

„Tento príkaz moje študentky úplne rozrušil. Vôbec neviem, ako ich utešiť. Vytrpeli si mnoho, aby mohli študovať. Prekonali toľko ťažkostí. Jedna z nich sa presťahovala do Kábulu zo vzdialenej provincie, to všetko urobila pre štúdium. Dostala sa na jednu z najprestížnejších univerzít. Všetky jej nádeje sa týmto zmarili.“

Pre The Guardian opisuje pod anonymnou prezývkou Meena, 52-ročná lektorka v Afganistane

Meena má dé jàvu. V 90. rokoch, keď sa Taliban naposledy chopil moci, totiž pred podobným osudom stála aj ona sama. 

„Počas ich vlády som stratila veľa rokov. Verila som, že mojim dievčatám sa to nestane, no v kútiku duše som tušila, že Taliban jedného dňa zakáže dievčatám opäť vstup na univerzitu.“

Pre The Guardian Meena

Afganská vláda už v októbri minulého roka zakázala dospievajúcim dievčatám študovať na stredných školách. Informovala, že dovŕšením dvanástich rokov, teda približne v čase puberty, ženy zbavia práva na vzdelanie.

Napriek tomu, že hovorca Talibanu Zabihulá Muyahid svet ubezpečil, že obmedzenie je len dočasné a návrat dievčat do škôl nevyhnutný, nový príkaz situáciu pritvrdil. 

„Taliban so svojimi smartfónmi, účtami na sociálnych sieťach a peknými autami môže vyzerať modernejšie, no stále je to ten istý Taliban, ktorý kedysi odoprel štúdium aj mne. Teraz to robí mojim študentkám.“

Pre The Guardian Meena

Nová osobitná predstaviteľka OSN v Afganistane a šéfka Pomocnej misie OSN v tejto krajine, Roza Otunbajeva, cestovala viac než tri mesiace po Afganistane. Po jej návšteve upozornila na politické a ľudsko-právne obavy. Od prevzatia moci Talibanom v auguste 2021 totiž ani zďaleka neutíchajú.

„Najviac ma zasiahla bieda Afgancov, veľká časť z nich žije v chudobe a neistote. Počas návštevy mi mnohí povedali, že oni jednoducho len prežívajú.“

Pre UN Roza Otunbajeva

Podľa Rozy Otunbajeva je stredobodom záujmu Organizácie Spojených národov udržať dialóg s Talibanom. Ide o akúsi nádej v lepšiu budúcnosť všetkých obyvateľov krajiny: od dievčat, žien až po chlapcov a mužov. Tvrdí však, že v mnohých otázkach sa s Talibanom nezhodli.

Three women in yashmak black

Napriek tomu, že Taliban sa prvé mesiace po uchopení vlády snažil prezentovať umiernene, aby OSN uznalo ich vládu a zabudlo na predchádzajúce porušenie ľudských práv, po roku a pol optimizmus Afgancov klesá. Naopak, stúpa ich frustrácia a rovnako aj obavy medzinárodného spoločenstva.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.