Život nie je ako pred pár mesiacmi. Život sa mení. Nežijeme, ale prežívame. Znie čoraz častejšie z úst viacerých Afgancov. Najnovším príkazom Talibanu sa ženám vytratila aj iskra nádeje.
Zákaz vysokoškolského vzdelania všetkým ženám s okamžitou platnosťou. Týmito slovami afganské Ministerstvo vysokých škôl nariadilo neobmedzený zákaz Afgankám študovať na súkromných a verejných univerzitách až do odvolania. A to neprešli ani tri mesiace od ich absolvovania prijímacích skúšok.
Meena má dé jàvu. V 90. rokoch, keď sa Taliban naposledy chopil moci, totiž pred podobným osudom stála aj ona sama.
Afganská vláda už v októbri minulého roka zakázala dospievajúcim dievčatám študovať na stredných školách. Informovala, že dovŕšením dvanástich rokov, teda približne v čase puberty, ženy zbavia práva na vzdelanie.
Napriek tomu, že hovorca Talibanu Zabihulá Muyahid svet ubezpečil, že obmedzenie je len dočasné a návrat dievčat do škôl nevyhnutný, nový príkaz situáciu pritvrdil.
Nová osobitná predstaviteľka OSN v Afganistane a šéfka Pomocnej misie OSN v tejto krajine, Roza Otunbajeva, cestovala viac než tri mesiace po Afganistane. Po jej návšteve upozornila na politické a ľudsko-právne obavy. Od prevzatia moci Talibanom v auguste 2021 totiž ani zďaleka neutíchajú.
Podľa Rozy Otunbajeva je stredobodom záujmu Organizácie Spojených národov udržať dialóg s Talibanom. Ide o akúsi nádej v lepšiu budúcnosť všetkých obyvateľov krajiny: od dievčat, žien až po chlapcov a mužov. Tvrdí však, že v mnohých otázkach sa s Talibanom nezhodli.
Napriek tomu, že Taliban sa prvé mesiace po uchopení vlády snažil prezentovať umiernene, aby OSN uznalo ich vládu a zabudlo na predchádzajúce porušenie ľudských práv, po roku a pol optimizmus Afgancov klesá. Naopak, stúpa ich frustrácia a rovnako aj obavy medzinárodného spoločenstva.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.