Čo sa vám zjaví, keď sa povie Saudská Arábia? Púšť? Mekka? Alebo veľmi prísne zákony? Ja si hneď spomeniem na ťažko získané víza pred piatimi rokmi. Pamätám si to, akoby to bolo dnes. S kamarátmi sme sa rozhodli, že pôjdeme do Saudskej Arábie, ale turistické víza sa nevydávali niekoľko desaťročí. O turizmus nemali Saudi záujem a jediná cesta, ako ste sa tam mohli dostať, bolo robiť biznis. Dva mesiace som chodil do Viedne a vybavoval víza. Vyhodili ma dverami, vrátil som sa komínom a pritom som sa usmieval ako slniečko. Víza sme nakoniec získali a mohli sme navštíviť krajinu, ktorá bola v tom období najuzavretejšia na svete. Verte, že aj Severná Kórea bola oveľa prístupnejšia ako púštne kráľovstvo, ktoré doslova leží na rope.
Dnes? Všetko je inak. Už nemusíte chodiť na veľvyslanectvo do Viedne, z pohodlia svojho domova si cez internet vyťukáte vytúžené víza. Také jednoduché, až sám sebe neverím všetky tie bizarné príhody spred piatich rokov.
Saudská Arábia bude onedlho veľmi vyhľadávanou turistickou destináciou. Nebude to destinácia number one, ale uvidíte, že veľmi veľa ľudí vycestuje do tejto tajomnej krajiny.
Aká je Saudská Arábia?
Mám jedno veľké šťastie, že môžem porovnať Saudskú Arábiu z obdobia, keď bola úplne uzavretá a vládli tam rôzne obmedzujúce zákony, s dneškom. Mnoho ľudí navštívilo svetovú výstavu EXPO 2022 v Dubaji a ochkali nad asi najkrajším pavilónom na výstave. Koľko ľudí bolo ohromených, že ich pavilón Saudskej Arábie príjemne prekvapil. Áno, marketing ide Saudskej Arábii veľmi dobre. Priam skvele.
Saudská Arábia chce byť druhý Dubaj. Dokonca sa hrá s predstavou ľudí, že Rijád či Džidda bude na tom lepšie. Každý z nás má predstavu, že Saudi vlastnia najväčšie zásoby ropy na svete, a teda tie peniaze sa premietnu do veľkolepej výstavby a infraštruktúry. Opak je však pravdou.
Predstava verzus realita
Saudi majú šialený rozpočet. Ani Spojené arabské emiráty či iná krajina v Perzskom zálive nemá toľko peňazí na míňanie. Kráľ si uvedomil, že ropa tu nebude naveky, ale videl, že Dubaju sa jeho vízia futuristického mesta vypláca. Najprv mal pocit, že stačí postaviť niekoľko mrakodrapov a bude to. Ako to funguje, vidno na nedostavanom mrakodrape v Džidde, ktorý mal do výšky merať celý jeden kilometer. Je to vlastne najväčší nedostavaný mrakodrap na svete, ktorý sa začal prepadávať pod vlastnou váhou. Natíska sa otázka, kde urobili súdruhovia chybu. Zistilo sa, že peniaze nie sú všetko a treba mať aj koncepciu, ktorá Saudom dlho chýbala.
Mnoho turistov, ktorí prídu do Rijádu, očakáva, že ich ovalí pohľad na ultramoderné mesto s mrakodrapmi. Dalo by sa povedať, že väčšina je sklamaná, lebo čakali niečo „krajšie“. Nemôžeme viniť Saudov z toho, že turisti si predstavovali druhý Dubaj. To je naša chyba a naša mylná predstava.
V Saudskej Arábii ma hnevá nedotiahnutý koncept turizmu. Ja nepotrebujem vybudovanú turistickú infraštruktúru, ale keď sa Saudi rozhodli, že budú cez reklamy ukazovať, ako sú pripravení, tak som potom prekvapený. Na Expe hlásali, koľko pamiatok opravili a otvorili. Verte tomu, že polovica nie je otvorená a niektoré pamiatky opravili na spôsob čínskej umelej dediny. Keď som porovnal stavby a pamiatky s ich stavom pred piatimi rokmi, čudoval som sa, ako necitlivo upravili históriu. A ak je niečo aj opravené a otvorené, tak neviete, či sa tam dostanete. Krásnym príkladom je nádherná pamiatka Al Ula z čias Nabatejcov. Ako má Jordánsko svoju Petru, Saudi majú Al Ula. To je najväčší magnet Saudov – a oprávnene. A teraz si predstavte, že sem prídete a zistíte až na mieste, že na návštevu archeologickej oblasti potrebujete rezerváciu. A keď ju nemáte, môže sa vám stať, že sa tam nedostanete. Čo na tom, že ich webová stránka je krásne vizuálne a interaktívne spracovaná, keď sa na nej nedočítate, že potrebujete rezerváciu. Váš argument odbijú tým, že všetko je ešte len v procese a možno onedlho danú informáciu pridajú.
Nie, nesťažujem sa, ale…
Saudská Arábia je zatiaľ určená hlavne pre tých, ktorým neprekáža, keď niečo nefunguje. Nemrzí ich, že budú improvizovať, dlho hľadať správne informácie napriek tomu, že pamiatky by podľa oficiálneho webu mali byť otvorené, ale sú zavreté… Komu neprekáža tá cestovateľská neistota, bude v siedmom nebi. Ak však patríte medzi tých, čo si zakladajú na presnosti, dokonalosti a hľadáte druhý Dubaj, tak si ešte počkáte.
V najbližších článkoch vám priblížim Saudskú Arábiu z môjho pohľadu. Dozviete sa nielen, čo vidieť a zažiť, ale aj čo sa v krajine veľmi zmenilo. Ukážem vám, že to už nie je taká striktne konzervatívna krajina ako pred piatimi rokmi.