Rozhovor: Stretávať sa môžeme len vo dvojiciach a to 2 metre od seba

Rozhovor: Stretávať sa môžeme len vo dvojiciach a to 2 metre od seba

Slovenka Martina Šebová žije v Austrálii a poskytla nám rozhovor ako to vyzerá u ,,protinožcov“. Viac v článku ,,Rozhovor: Stretávať sa môžeme len vo dvojiciach a to 2 metre od seba“

Aká je momentálna situácia v Austrálii? 

V Austrálii boli vyhlásené opatrenia v rámci celosvetovej pandémie. Krajina prijala prvé obmedzenia neskôr než Slovensko a postupne sa pridávali ďalšie obmedzenia. Momentálne máme takmer 5300 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 25 úmrtí. 

Je krajina uzavretá pred svetom alebo len pred niektorými štátmi? 

Hranice krajiny sa uzavreté pre všetkých návštevníkov. Opatrenie sa nevzťahuje na austrálskych občanov, osoby s trvalým bydliskom v krajine a ich blízkych rodinných príslušníkov. Vláda zaviedla zákaz vycestovania z Austrálie – momentálne je to protizákonné (okrem zopár výnimiek). Ja som sa vracala do Austrálie koncom marca z Thajska po dvoch rokoch cestovania po svete. Mojim snom a cieľom je navštíviť všetky krajiny sveta. Zostáva mi posledných 9 krajín sveta, ktoré som mala v pláne navštíviť do konca mája, ale bohužiaľ korona to všetko prerušila. 

Rozhovor: Stretávať sa môžeme len vo dvojiciach a to 2 metre od seba
Pláže sú prázdne

Aké sú všeobecné opatrenia v krajine? Ľudia chodia do roboty? Je zákaz vychádzania alebo v čom sa iný život ako pred vírusom? 

Väčšina ľudí pracuje z domu, ak môže. Tisíce ľudí stratili prácu, hlavne tí, ktorí pracujú v turizme, cestovnom ruchu, aerolinkach, restauračných a barových podnikoch. Ja tiež pracujem v cestovnom ruchu a môj plán bol zamestnať sa v Austrálii u spoločnosti, pre ktorú som pracovala predtým, než som vycestovala. Bohužiaľ spoločnosť prepustila začiatkom marca 70% zamestnancov. A to je jedna z najväčších v Austrálii. Takže si budem hľadať prácu, kde sa podarí. Život je tu veľmi iný, než zvyčajne, keďže spoločenský život upadol a stretávať sa môžeme len vo dvojiciach, a to dva metre od seba. Celkovo je to tu veľmi vyľudnené a nie sú žiadne kultúrne a športové podujatia. V Austrálii je teraz jeseň a zima príde, keď bude na Slovensku leto. Čo sa týka môjho mesta Melbourne – tu je asi 6-8 stupňov v júli a auguste a veľmi krátke dni. Iné roky  trávim zimu v Európe, kde je vtedy leto a pracujem ako cestovný sprievodca. Žiaľ, sezóna tohto roku nevyzerá reálne. 

Ako berú miestni ľudia opatrenia vlády? Sú podľa nich správne? Majú dôveru k tomu, čo vláda robí? 

Austrálčania väčšinou neberú veci príliš seriózne. Také ich „No worries“ tu počuješ veľmi často, čo síce je veľmi milé pre každodenný život, no v čase krízy to nepomohlo. Keď vláda vyhlásila nové opatrenia, veľmi veľa ľudí to nebralo vážne, naše pláže boli preplnené a ľudia, ktorí sa vracali zo zahraničia nedodržovali povinnú karanténu. Vláda sa potom zamerala na prísnejšie opatrenia a zaviedla povinnú karanténu. Informujú o tom ľudí veľmi často v médiách – napr vyhlásenia vlády vo forme reklám. Problém bol aj v tom, že Austrália ma jedného premiéra, ktorý reprezentuje národnú vládu, ale každý štát má vlastného premiéra, ktorý určuje ďalšie pravidlá pre štát. Myslím, že celkovo boli ľudia z toho trošku zmätení. Napríklad náš premiér Scott Morrison povedal, že všetky školy musia zostať otvorené, ale v našom štáte Viktória boli vyhlásené prázdniny.

Ako prebieha karanténa v Austrálii? Sú nejaké kontroly? 


Austrália vyhlásila 14.dňovú karanténu asi týždeň po Slovensku. Medzitým sa tisíce ľudí vrátili zo zahraničia do Austrálie. Bohužiaľ, keď polícia začala kontrolovať ľudí, ktorí mali byť doma v karanténe, 80% ľudí doma nebolo. Takže vláda vyhlásila, že každý človek, ktorý sa vráti do Austrálie bude prevezený do hotela (4-5 hviezdičkové hotely v Melbourne, Sydney a iných mestách) a bude mu poskytnutá strava trikrát za deň zadarmo. Bohužiaľ viac ľudí v tejto karanténe sa sťažuje, že sú ako vo väzení, keďže nemajú nárok ísť von. Kontroly sú vonku na uliciach, keďže v Austrálii sa môžu na verejnosti stretávať najviac dvaja ľudia naraz, ak nejde o rodinu a musí to byť s odstupom 2 metre. 

Austrália mala najprv veľké požiare a teraz koronavírus. Ako to zvláda miestna ekonomika? 
Austrália za posledné roky trpí. Najprv sme mali veľké sucho, potom prišli požiare a momentálne paralyzoval krajinu koronavírus. Austrália frčí na turizme a veľa ľudí pracuje v krátkodobých zamestnaniach. Sto tisíc ľudí bolo prepustených na začiatku marca – hlavne z cestovného ruchu, aeroliniek a gastronomických zariadení.  Úrad práce mal dlhé rady vonku a ľudia boli zúfalí. Vláda vyhlásila pomoc firmám, ktorí udržia zamestnancov, ktorým vláda bude platiť minimálnu mzdu.  Čo sa týka ekonomiky, schválili finančnú  pomoc, aj keď premiér sa vyjadril, že opatrenia budú trvať aj 6 mesiacov. 

Je problém s rúškami? Koľko stoja? Je dezinfekcia všade pred vstupom do obchodov? 

Ja som si rúško kúpila v Thajsku a keďže som momentálne v karanténe, tak neviem, aká je situácia. Ale hlásili, že je rúšok nedostatok. Bohužiaľ väčšina ľudí nenosí rúška a vláda to neodporúča. V Sydney a Melbourne ich niektorí ľudia nosia, keďže mame veľa študentov a ľudí z Ázie, kde je to kultúrne normálne – ak si chorý, aj keď len  s obyčajnou nádchou, ľudia v Japonsku, Kórei alebo Thajsku si vždy dajú rúško, aby nenakazili  iných. Čo sa týka dezinfekcie, niektoré obchody ju majú a hlavne sa snažia dezinfikovať košíky, pulty a podobne.


Narodila som v Trnave, na Slovensku a žijem už niekoľko rokov v Melbourne, v Austrálii. Bežne pracujem v cestovnom ruchu, ale posledné dva roky som cestovala po svete. Mojim snom je navštíviť všetky krajiny sveta (195) a po 15 rokoch cestovania mi zostáva už len posledných 9 krajín. Plán bol navštíviť posledné krajiny sveta do leta 2020, ale bohužiaľ koronavírus pozastavil moje cestovanie a vrátila som sa späť do Austrálie. Svoje cestovanie zdieľam aj na mojom blogu a sociálnych sieťach.
 
www.veryhungrynomads.com
https://www.facebook.com/veryhungrynomads/
https://www.instagram.com/veryhungrynomads/

V Juhoafrickej republike sa nemôže vychádzať ani so psom von. Viac v článku tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.