Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Pavel Dvořák má vyštudovaný obor sinológie a hispanistiky a v Číne žije od roku 2009. Ako profesionálny tlmočník prekladal bilaterálne rokovania s čínskym premiérom a prezidentom, mnohé bilaterálne a medzinárodné jednania o projekte novej hodvábnej cesty, ako aj obchodné a investičné fóra medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy. Momentálne sa zameriava na netradičné cesty po Číne, ktoré ponúka cez svoju cestovnú kanceláriu. Travelistan sa s ním porozprával o súčasnej Číne.

Kedy si sa rozhodol študovať čínštinu a čo ťa k tomu viedlo?

Čínština ma zaujala od detstva aj vďaka filmom s Jackie Chanom, ktoré som pozeral už na základnej škole. Všetko, čo sa týkalo Číny ma fascinovalo od čaju až po bojové umenie. Samotný jazyk som sa začal učiť v 9. ročníku na základnej škole a pokračoval v ňom aj na vysokej škole.

Koľko ma čínština znakov?

To nikto presne nevie. To je ťažko definovať, nakoľko znaky postupne vznikajú a zanikajú ako sa vyvíja samotná čínština. Za gramotného sa považuješ vtedy, ak ovládaš približne 2500 znakov a vieš si prečítať noviny. Vysokoškolský vzdelaný človek vie 7 až 8 tisíc znakov. Ten, kto ovláda viac než 10 tisíc znakov je už na úrovni lingvistov.

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Ak by som sa chcel dostať na úroveň gramotného Číňana, koľko trvá sa naučiť tých 2500 znakov?

Je to samozrejme individuálne. Sú dve úrovne spoznania znakov. Aktívne a pasívne. Pasívne spoznanie znamená, že ten znak vieš prečítať a aktívne, že ho dokážeš napísať rukou. Ak sa jazyku venuješ intenzívne do 1 roka by si sa mohol naučiť 2500 znakov.

Ako nás vnímajú Číňania?

Číňania majú predstavu, že Európania sú veľmi tuční, majú modré oči, sú bohatí a striedajú partnerov. Takisto si myslia, že Európa je taký malý raj. A keď vycestujú a vidia realitu, sú zaskočení.

Ja mám manželku Číňanku a keď prišla svokra na Slovensko, bola prekvapená naším jedlom. Považovalo slovenské jedlo za veľmi jednoduché a málo nápadité, čo sa týka chutí. Počas svadby na Slovensku bola v šoku, že jedlo pozostávalo ,,len“ s polievky, hlavného jedla a dezertu. V Číne je totiž omnoho viac jedla počas svadby a musí byť toho toľko, že to nikto nevie zjesť. Málo jedla sa považuje trochu za znak chudoby.

Pre zmenu manželka Liya, keď cestovala našimi vlakmi tak povedala. ,,To je tak krásne, že ešte používate historické vlaky.“ Ona to myslela však ako pozitívum, že si vážime našu históriu.

Plus Európa je dnes pre Číňania lacná destinácia aj vďaka tomu, že čínska národná mena posilnila. Jednou z najžiadanejších destinácii je Praha, kde začali chodiť nielen čínske celebrity, ale aj rôzne filmové štáby a začali sa tu nakrúcať jednotlivé reality show. Tu treba povedať, že čínsky turista míňa obrovské peniaze.

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Tu bude nejeden Slovák argumentovať, že Číňania sa nevedia správať. Chrchlú, tlačia sa…

Čína chce byť aj kultúrnou veľmocou. Preto čínska vláda vydala rôzne brožúrky, ktoré dostaneš aj na čínskych letiskách ako by sa mal ,,správny Číňan“  chovať. Nachádza sa tam niekoľko prísnych pravidiel čo nerobiť (napríklad neničiť kultúrne pamiatky podpisom “bol som tu”, alebo neohrozovať leteckú dopravu hádkami, či až bitkami na palube). Pokiaľ niekto tieto pravidlá opakovane ruší a cestovná kancelária môže pridať takéhoto turistu na blacklist. Následne dostane niekoľkoročný zákaz vycestovania. Ono nevhodne sa správajú skôr z tých chudobnejších regiónov a malých miest. Tých je vidieť vo veľkých zájazdových skupinách, lebo necestujú samostatne. Ľudia z veľkých miest cestujú samostatne, sú slušní a kultúrni a tým pádom o nich často ani neviete. Aj preto je čínsky turista stopercetne nekultúrny v očiach domácich.

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Aké sú najväčšie predsudky Slovákov voči Číne a nie je to pravda.

 Mnoho Slovákov si myslí, že Čína je ako Severná Kórea, kde je nesloboda. Predstavujú si ju ako šedú krajinu 50 rokoch a potom sú prekvapení, že sa tu podniká, každý môže slobode vycestovať a nepotrebuješ na to žiadnu výjazdnú doložku.

Ktoré miesto v Číne je pre teba zaujímavé a je mimo klasických turistických trás?

Tých miest je mnoho, ale mne sa páči v meste Chengdu, kam začala lietať priama linka z Prahy. Toto hlavné mesto provincie Sichuan má nielen skvelé jedlo, ale aj prírodu na okolí a vieš sa dostať do hôr, ktoré dosahujú výšku aj nad 6000 metrov. Takisto nedám dopustiť na provinciu Yunnan, ktorá susedí s Laosom. Na relatívne malom území vieš vidieť nielen krásne ryžové polia, čajové plantáže, ale sa aj dostať do krásnych hôr s ľadovcami.

V ktorom období by si neodporúčal cestovať do Číny?

Najhoršie obdobie na cestovanie je prvý októbrový týždeň, kedy sú sviatky a Čína je v pohybe. Ceny ubytovania sú aj dvojnásobné a doprava je dlhodobo beznádejne vypredaná. Ak by si si chcel kúpiť v ten deň lístok povedzme na vlak, rady na staniciach sú až kilometrové.

Takisto neodporúčam cestovať počas čínskeho Nového roka, ktorý je medzi januárom a februárom. Dalo by sa povedať, že cestovať v tomto období do celej Ázie nie je vhodné, lebo tento sviatok oslavuje takmer celá východná Ázia. Do nevhodných termínov by sa dalo dať aj 1. až 5. máj.

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Málo Slovákov tuší, že v Číne sa vieš prepraviť vlakmi, ktoré dosahujú rýchlosť až 300 km/h.

Čína má cca 23 000 kilometrov rýchlostných dráh a to je viac  ako 6 krajín západného sveta – Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, USA a Británia  -DOKOPY. Vo výstavbe je ďalších 13 000 kilometrov.

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakali

Keď si zoberieš, že pred 6 rokmi nemali takmer žiadnu rýchlodráhu, tak si vieš predstaviť, aký progres spravila táto krajina. Niektoré premávajú aj 400 km/h. Vlaky medzi Šanghajom a Pekingom idú každé 3 minúty, čo je väčšia frekvencia ako v Japonsku na trase Tokio – Osaka. Lístok na takýto rýchlovlak stojí cca. 70 Eur a prejdeš vzdialenosť 1200 kilometrov.

Praktické cestovateľské informácie o Číne, nájdeš na stránke Travelistan.

Rozhovor: Čína je iná, ako by ste čakaliPavel Dvořák – má vyštudovaný obor sinológie a hispanistiky, v Číne žije od roku 2009. Má vlastnú cestovnú kanceláriu so zameraním na netradičné, zážitkové cestovanie po Číne, o Číne pravidelne píše blog (www.cestycinou.sk) a točí videoblog (www.cestycinou.tv). Ako tlmočník čínštiny pracoval okrem mnohých slovenských a českých, aj s  nadnárodnými firmami ako LEGO, Mondelez, Volkswagen a iné. Tlmočil bilaterálne rokovania s čínskym premiérom a prezidentom, mnohé bilaterálne a medzinárodné jednania o projekte novej hodvábnej cesty, ako aj obchodné a investičné fóra medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy.

Máš veľkú chuť spoznať svet, ale málo skúseností? Hľadáš rady a tipy pred cestou do zahraničia? Chcel by si vedieť šikovne zjednávať? Ako hľadať počas cestovania ubytovanie, letenky, ako sa orientovať, riešiť dopravu, víza a ako sa dorozumieť v exotickej krajine, aj keď nepoznáš jazyk? Vieš, ako si rýchlo a jednoducho naplánovať cestu? Práve pre teba je určený 52 stránkový e-book. Viac info nájdeš na Travelistane

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.