Prečo je Ibiza nad zlato

Ibiza spolu s francúzskym Saint-Tropez a gréckym ostrovom Mykonos patrí k jednej z najdrahších letných európskych destinácií. Rúca rebríčky s najlepšími party na svete a hedonizmus je jej druhé meno. Viacerí si Ibizu predstavujú len ako divoký ostrov, ona je však domovom minerálu, ktorý je aj „nad zlato“.

Ibizu každoročne preslávi Playa d‘en Bossa plná najznámejších klubov, no raj z ostrova vytvorila jeho príroda. Ostrov  totiž nie sú len kluby ako Ushuaïa, Pacha, Hï, Amnesia alebo Eden, v ktorých hrajú najlepší dídžeji na svete. Je to aj rezervácia Es Vedrà a Národný park Ses Salines, v ktorom sa ukrýva jeden zo symbolov Ibizy. 

Ibizský suvenír? 

Pred príchodom komunity hippie v 50. rokoch minulého storočia prešli ostrovom Kartáginci, Feničania, Rimania, ale aj piráti či moslimovia, ktorí tu zanechali rôzne vplyvy. Jedna vec však zostala takmer rovnaká. Soľné pláne tiahnuce sa naprieč Ibizou a Formenterou. Typický suvenír sa teda neskrýva v magnetke, ale v soli. 

Po stáročia až do súčasnosti 

Na Pityuských ostrovoch, teda na Ibize a Formentere, soľ zohrávala a dodnes zohráva významnú rolu. Pochádza údajne z predrímskych čias a po stáročia bola základným produktom ibizskej ekonomiky.

Soľné jazierka boli spočiatku počiatočne pod správou miestnych obyvateľov, od 18. storočia prešli do rúk španielskej koruny a neskôr do súkromného vlastníctva. 

Národný park 

Soľné pláne sa rozprestierajú na oboch stranách úžiny Los Freus, ktorá oddeľuje španielske ostrovy Ibiza a Formentera.

Ses Salines sa pôvodne skladalo zo sto soľných jazierok, aktuálne je ich okolo 70. Ses Salines totiž v roku 2001 vyhlásili za národný park a v oblasti podľa miestneho denníka Ultima hora nastala modernizácia. Park sa rozprestiera od juhu Ibizy až po sever Formentery. 

Nie iba soľ

Oblasť je okrem iného domovom mnohých druhov fauny a flóry, ktoré obľubujú slané prostredie. Mokrade slúžia viacerým migrujúcim vtákom ako ochrana alebo miesto odpočinku. Sú nimi napríklad volavky alebo plameniaky. 

Ružové plameniaky a i voda

Plameniakom by sa však v oblasti nedarilo bez vhodnej potravy. A ružový k ružovému sadá.  „Nie náhodou“ je ich obľúbenou potravou práve žiabronôžka. Tieto kôrovce sa možno rodia sivé, no časom získajú ružový odtieň.

Na ružové sa však nepremenia len ony, ale aj voda. Práve žiabronôžky, nazývané aj Artemia, sú zodpovedné za ružovkasté sfarbenie soľných jazierok Eivissa a Formentera. Najlepšie je navštíviť ich koncom leta, so soľno-bielymi kopčekmi vytvoria jedinečnú scenériu. 

Kvalita do kuchyne

Na extrakcii soli aktuálne pracuje len približne 20 ľudí. V minulosti za túto manuálnu prácu zodpovedalo viac ako tisíc ľudí. Produkcia soli sa ročne pohybuje okolo 40 000 až 50 000 ton. Polovicu z nej vyvezú do zahraničia. Miestna soľ sa využíva výhradne na dochucovanie jedál, jej hlavnými odberateľmi sú severské krajiny, Dánsko, Faerské ostrovy či Portugalsko. 

Treska alla Ibiza 

Soľ neobsahuje žiadne prísady a ani konzervačné látky. Okrem pomalého sušenia na slnku a jemného mletia dokonca neprechádza ani inou formou rafinácie. Ibizská soľ si tým zachováva viac ako 80 minerálov a stopových prvkov. Vďaka prírodným látkam ako horčík, draslík alebo jód je ideálna na solenie tresky. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.