Portugalsko už dlhodobo čelí bytovej kríze. Vláda preto prijíma viaceré opatrenia. Medzi nimi je aj zrušenie takzvaných zlatých víz. Najatraktívnejším štátom pre zlaté víza stále zostáva Španielsko.
Získať právo na život a prácu v inej krajine môže byť občas zdĺhavý a náročný proces. Avšak nie pre tých, ktorí majú peniaze a chuť ich míňať. Za investovanie môžu na oplátku získať víza a rezidenciu v jednej z krajín EÚ. Mnohí si niečo takéto plánovali aj v Portugalsku. Miestna vláda im však plány skazila. Zrušila totiž režim takzvaných zlatých víz.
O aké víza ide
Víza výmenou za drahú nehnuteľnosť. Inak povedané, ak si človek kúpi nehnuteľnosť nad určitú (pomerne vysokú) hodnotu, štát mu udelí zlaté víza. Tie zahŕňajú aj povolenie na pobyt. Túto možnosť využívajú práve občania krajín mimo Európskej únie. Obyvatelia EÚ totiž víza v členských štátoch nepotrebujú.
Schéma pre ľudí z mimo EÚ
Občania krajín mimo EÚ považujú zlatý vízový program za veľmi atraktívny. Okrem toho, že im umožňuje pohyb v rámci schengenského priestoru, môžu si do danej krajiny priviezť aj svoju rodinu. Investovať však musia nemalú čiastku. V Portugalsku alebo v Španielsku za nehnuteľnosť zaplatia väčšinou nad 500 000 eur.
Aké krajiny mali o Portugalsko najväčší záujem
Program sa spustil v roku 2012. Podľa štatistiky SEF odvtedy Portugalsko udelilo 11 638 povolení na pobyt. Len za desať rokov to predstavuje investície v hodnote 6,754 miliárd eur. Väčšina investorov pochádzala z Číny, Brazílie, Spojených štátov, Turecka a Južnej Afriky.
Od obmedzení až k zrušeniu
Portugalská vláda obmedzila schému zlatých víz už uplynulý rok. Napríklad, investori si mohli kupovať byty len mimo centier metropol. Atraktívne mestá ako Lisabon a Porto zostali tým pádom už vtedy pasé.
Vláda tvrdila, že neskôr schému len upraví, málokto čakal, že „zlaté víza“ zruší. Okrem toho, vláda zakázala aj nové licencie na turistické byty. V hre však zostalo niečo iné – vidiek.
Boj proti bytovej kríze
Premiér António Costa tvrdí, že týmito krokmi bojujú proti špekuláciám s nehnuteľnosťami a praniu špinavých peňazí. Vláda sa však snaží zahnať najmä bytovú krízu v krajine. Zatiaľ, čo vidiek zostáva v Portugalsku prázdny, v turistických oblastiach chcú bývať všetci. Tým sa vysoko dvíha cena nehnuteľností.
Okrem Španielska bolo pre investorov atraktívne práve aj Portugalsko, Grécko, Malta či Lotyšsko.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.