Vysokohorská turistika rastie raketovo rýchlo. No čoraz viac je viditeľnejšia aj ľudská stopa. V čase, keď si svet pripomína jedno z najvýznamnejších výročí v horolezectve, vyrastá na hore sveta Mount Evereste ďalšia nová hora. Zdolaná zatiaľ nie je, a asi ani nebude. Od ľadovej má ďaleko.
„… Snehová kôra sa v kritickom momente zlomila. A ja som sa opäť ponoril po kolená. Bolo to únavné a zúfalé, no obaja sme boli dostatočne silní…“
Dobytie „strechy sveta“ vo výške 8 848 metrov nad morom zmenilo horolezectvo a preslávilo Novozélanďana Edmunda Hillaryho. Od tohto dňa uplynulo 70 rokov. Novozélandský horolezec zdolal Mount Everest 29. mája 1953. Splnil si tak sen spolu s Nepálčanom Tenzingom Norgayom. A svet ich odvtedy vníma ako hrdinov. Hoci pochádzali z odlišného prostredia, spájala ich jedna vášeň: hory… a ctižiadostivosť, ktorá vyvrcholila najvyšším zo všetkých: Mount Everestom. Výstup trval 31 hodín.
Smutný rekord
Za uplynulých sedem desaťročí zdolalo najvyšší vrch sveta viac ako 6 000 horolezcov. Naopak, viac ako 300 ich prišlo o život. Tento rok ich zomrelo dokonca až dvanásť. France24 tvrdí, že ďalších 5 horolezcov je stále nezvestných. Rok 2023 sa tak premieňa na jeden z tých rekordných z hľadiska úmrtnosti na Evereste.
Úspešný rekord
S Mount Everestom sa v čase 70. výročia spája aj radostný rekord. Horolezec Kami Rita, ktorý podchádza z tej istej nepálskej dedinky ako šerpa Tenzing Norgay, len nedávno vytvoril nový rekord. Mount Everest zdolal už 28-krát.
Plastové hory
Pozornosť dokáže zaujať nielen výstup na vrchol, posledné roky sa šíria aj iné príbehy. Hory plechoviek, stanov, kyslíkových fliaš. Najvyššia hora sveta sa premieňa na najvyššie položenú skládku odpadu. Pre zhoršené podmienky zostávajú na ceste na Mount Everest mnohé odpadky. Viacerí horolezci sa preto otočili na nepálsku vládu, aby zlepšila kontrolu nad odpadkami a nad tým, aby si ich horolezci znášali so sebou naspäť.
Len počas leta 2022 odstránila kampaň Clean Mountain pod záštitou nepálskej armády viac ako 33 800 kilogramov odpadu zo svahov Everestu, Lhotse, Manaslu a Kangchenjunga. O veľkosti škôd však stále existuje málo údajov. Skutočný rozmer tohto environmentálneho problému sa zisťuje už dlhodobo. Tým, že množstvo odpadkov na svahoch stále pribúda, je náročné ho reálne zmerať.
Rekordné topenie
S rastúcimi teplotami rastú aj obavy z topenia ľadovcov, snehu a vysychania jazier. Horolezecká komunita tvrdí, že zhoršenie podmienok na Evereste môže ovplyvniť živobytie mnohých ľudí, ktorí závisia od toku návštevníkov.
Podľa výskumov ľadovce Mount Everestu len za uplynulých 30 rokov stratili až 2 000 ročný ľad. Ľadovec, ktorý leží približne 7 900 metrov nad morom sa údajne stenčuje 80-krát rýchlejšie v porovnaní s tým, ako sa ľad na povrchu pôvodne vytvoril.
Horolezectvo a treking ročne prilákajú do Nepálu tisíce cudzincov. Miestnej ekonomike tým prispejú viac ako štyrmi percentami. Len počas tohtoročnej sezóny od marca do mája zarobila krajina na poplatkoch za povolenia viac ako 5,4 milióna eur.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.