Mojich 10 najobľúbenejších miest na svete
o, čo je pre mňa najobľúbenejšie mesto, môže byť pre niekoho niečo otrasné a bláznivé. Nejdem sa ani hrať, že ja mám šablónu na krásne mesto. Každý má svoj pocit, videnie a hlavne názor na svojich 10 najkrajších svetových miest. Príjemné čítanie článku ,,Mojich 10 najobľúbenejších miest na svete „
1.Tokio
Najväčšie mesto sveta, ktoré si ma získalo od prvého momentu. Napriek tomu, že milujem históriu, mám rád, keď sa viem prejsť po historickej časti mesta, nadýchnem sa atmosféry historických uličiek, moderné Tokio milujem. Nikdy ma to mesto neprestane baviť a ako človek, čo miluje prírodu, neznáša davy, tak tu si viem predstaviť žiť. Na Tokiu mám rád to, že každá mestská štvrť ponúka komplet niečo iné. Shibuya, kde nájdeš nielen najväčšiu križovatku na svete, ale aj skvelé nočné podniky, kde v bare pre 8 ľudí si dáš skvelé teplé saké a varené pečienky, alebo vojdeš metrom na najväčšiu metrovú stanicu Sinjuku, kde sa ponoríš do usporiadaného davu, alebo si oddýchneš od veľké hluku v parku Meiji, alebo… Tokio si podľa mňa obľúbi aj ten, čo mestá neznáša.
Itinerár na Japonsko nájdeš tu.
2.Váránasí
Ak by Jakubisko a Fellini hľadali filmové kulisy pre svoje bizarné filmy, určite by boli nadšení najposvätnejším hinduistickým mestom Váránasí.
Mesto na rieke Ganga ako keby sa vôbec nezmenilo celé stáročia. Stará štvrť mesta so svojimi uličkami vám navodí vyslovene stredovekú atmosféru. Ak by ste tu nechali zapnutú kameru aj na hodinu, máte krásny film so scénami, ktorým nikto nebude chcieť veriť. Len si predstavte, že idete úzkymi kamennými uličkami, širokými na niektorých miestach len 2 metre. Nielen ľudská masa, ktorá sa tu prediera k svätej rieke odriekajúc posvätné texty, ale aj obrovské kravy a býky, ktoré si pochutnávajú na odpadkoch. Nielen kravy, ale aj kozy, túlavé psy, skákajúce opice, krochkajúce voľne vypustené prasiatka… Keď som prvýkrát videl pred sebou býka, nevedel som, čo mám ďalej robiť. Ind za mnou ma predbehol a pohladkal statného býka. Jemne ho potľapkal po boku a pomodlil sa. Veď je to sväté zviera a nikto mu tu neublíži. Do toho sa vám mieša vôňa či smrad kravských výkalov, čerstvo upečeného chleba, kari omáčky či čerstvého ovocia. Život tu plynie 24 hodín nepretržite. Na jednej strane neviete pochopiť, ako v tomto niekto dokáže prežiť, na druhej ste fascinovaní scénami, ktoré sa okolo vás odohrávajú.
3.Chiva
Chiva je oproti Samarkandu komplexnejším historickým mestom. Historické centrum je viac pokope a prechádzky v ňom ťa prevedú do čias hodvábnej cesty. Hlinené uličky sa miešajú s bazármi, kde aj dnes kúpiš kvalitný šafran, kmín, čierne korenie či iné korenie, ktoré pochádza práve z tejto oblasti. Historické hradby, námestia, mešity, brány… Nikde som nevidel tak kompaktné mesto.
Podrovné cestovateľské rady nájdeš tu.
4.Peking
Peking? Možno si teraz niekto povie, čo na tom meste vidím. Žiadne veľkolepé budovy, smog, dopravné zápchy či tlačenica… Možno je to aj preto, že Peking bolo moje úplné prvé ázijské mesto vôbec a to už v roku 2002, kedy som sem išiel na 40 dní. Vtedy som tu ochutnával svoje prvé exotické chute, navštevoval vôbec prvé diskotéky v Pekingu a zoznamoval som sa s úplne odlišnou kultúrou. Bolo to niečo iné, čo sa mi vrylo do pamäte. Peking viem stále oceniť, lebo toto mesto mám asi najlepšie prejdené. Milujem, keď idem v sobotu do Chrámu nebies, kedy počas víkendu tu Číňania tancujú, spievajú, alebo kedy sa prejdem starými hutongami a dám si niekde v starej zaprdenej uličke skvelý zelený čaj. Pre mňa je Peking najlepšie mesto v Číne a vravím, že nemiluje ho len ten, kto ho nepozná. A áno, som zaujatý.
Rady na Čínu s itinerárom nájdeš tu.
5.Shibam, údolie Hadramawt, Jemen
Mesto v Jemene, ktoré som mal šťastie, že som navštívil dvakrát, keď ešte v krajine nebola občianska vojna. To mesto ťa prenesie do rozprávok Tisíc a jednej noci. Dokonalé hlinené kulisy, ktoré sú vlastne obytnými budovami. Ak sa začnete rýpať v ich histórii, zistíte, že sú staré 800 rokov. Tu potrebujete GPS, aby ste sa nestratili. Pre niekoho je mestom bohov Rio, ale keď uvidíš Shibam z blízkeho vrchu ako nad stredovekým mestom zapadá slnko, nebudeš chápať akú krásu vedel človek vytvoriť. Prajem každému, aby sa raz v živote pozrel na toto miesto.
Ako sa dá dostať do Jemenu? Napríklad takto.
6. Luang Prabang – Laos
Ak by mala byť súťaž o najmalebnejšie mesto v juhovýchodnej Ázii, asi sa pobijú o prvé miesto vietnamský Hoian a Luang Prabang. Desiatky kláštorov, kde sa podvečer odohráva modlitba v starom jazyku páli, exotické trhovisko, kde dostanete hádam všetko. Aj sušené sršne či cvrčky. Mesto si stále uchováva svoj punc koloniálneho mesta na brehu rieky. Žiadna hektická výstavba moderných budov ako v hlavnom meste Vientiane. Luang Prabang je obklopený pralesom a v ňom sú ukryté vodopády s čírou vodou. Stačí prenajať si motorku a odísť za ďalšími prírodnými krásami. A viete čo mám najradšej na Laose? Tú ich silnú čiernu kávu s mliekom, ktoré je vlastne „naše salko“. Tak silnú kávu si nedoprajete ani v Taliansku. Ranná vzpruha, ktorá vás vystrelí za zážitkami.
7. Fez – Maroko
Zaraďujem sa do zástupu ľudí, ktorí chodili s otvorenými ústami cez kamenno-hlinené uličky. Len tých uličiek je tu cez 9000 tisíc. Odložil som GPS a nechal som sa unášať pocitom, kade by som asi mal ísť. Pripadal som si ako v sklených bludiskách v lunaparku. Na niektorých miestach je šírka chodníka pol metra a niekde sa musíte skloniť pred balkónmi. Ako sa len tak prechádzate, obchodníci na vás pokrikujú aby ste si kúpili ich tovar. „Nechceš čerstvé figy? Čerstvú pomarančovú šťavu? Alebo koženú tašku?“ Práve vo Feze garbiari čistia kože ako to robili ich predkovia pred mnohými storočiami. Remeslo sa stále dedí z pokolenia na pokolenie a technika sa ani v 21. storočí nemení. Každé ráno si vyhrnú gate a v smradľavej kadi šliapu ovčie kože. Stojím na streche jedného domu a neverím vlastným očiam, že takéto zážitky máme neďaleko Slovenska. Niekde o tom čítaš v historickej knižke, niekde musíš ísť do etnologického múzea, aby si sa dozvedel jednotlivé zvyky, ale tu to máš všetko pred sebou ako na tanieri. Aby tej exotiky nebolo málo, zvuk muezína sa rozlieha po celom meste.
Podrobné cestovateľské rady s itinerárom nájdeš tu.
8. Alžír
Keď som prvýkrát počul o Alžíri, príliš som neveril, že je niečo krajšie ako dekadentné mesto na Seine. Každá budova má podpis od významného francúzskeho architekta, ktorý sa neskôr uplatnil v Európe. Vstupujem do jedného obytného bloku a prekvapuje ma nielen obrovské mramorové schodisko, staré poštové schránky, ale hlavne výťahy, ktoré dnes nájdete len v múzeu. Zatvorím za sebou ťažké železné vráta a starou kľukou sa posuniem na 4. poschodie. Výťah naskočí a lenivo ma vynesie na najvyššie poschodie. Do toho točité secesné schodiská, staré mozaiky… Inde by som toto videl v múzeu, ale toto je živé. ,,Keď odchádzali Francúzi na konci vojny v 62-hom, nechávali nielen svoje krásne byty, ale aj svoj nábytok, šatstvo, riad… Všetko vo vnútri bytov preto vyzerá tak, ako keby sa nič nezmenilo“, vysvetľuje Tarek, s ktorým blúdim po meste. Príde mi to ako Havana na Kube, len s tým rozdielom, že tu nevidím polorozpadnuté domy. Najkrajšia budova pošty v maurskom štýle, kde ešte stále môžete poslať telegram, hodiť list do secesnej schránky alebo zatelefonovať do sveta zo starožitnej búdky.
9. New York
Bláznivé a šialené mesto. Keď som sa dozvedel v roku 2012, že tu budem bývať a robiť 4 mesiace, pýtal som sa sám seba, či dokážem obsedieť na jednom mieste. Po 4 mesiacoch som odchádzal ,,nasratý“, čo všetko som nestihol vidieť. Každý deň po robote som behal po tých všetkých skvelých múzeách, galériách, navštevoval jazzové bary, dal si skvelý steak v reštaurácii Wolenski či chodil na baseball na Yankees (som blázon do tohto športu). Vtedy som pochopil, že toto mesto nespí, ale žije a je to jedno, či v talianskej alebo čínskej štvrti. Newyorské metro milujem aj kvôli tým hudobníkom, ktorí si niekde rozložia svoje pakšametle a zahrajú takú hudbu, že tu doma by vyhrali Superstar hneď v prvej časti. Na New York nestačí ani jeden ľudský život. To je proste svet vo svete.
10. Praha
Áno, moje najobľúbenejšie mesto na svete je jednoznačne Praha a to vravím aj keď som rodený Ostravak. Úplne sa stotožňujem s výrokom od skvelého režiséra Formana, že tu môžete točiť film nielen z obdobia baroka, ale aj renesancie či gotiky a nemusíš vypnúť kameru. Bývalé hlavné mesto Svätej ríše rímskej so všetkými svojimi pokladmi, ktoré sú oprávnene v každej knihe umenia. Možno to mesto milujem aj preto, že tu som dostal prvé lekcie do histórie a umenia. Už chápem, že tieto vedy sa učia najlepšie v niečom tak kultúrnom ako je napríklad Praha. A viete čo ešte milujem? Pivo U zlatého tigra, kedy som ako 8 ročný dostal lekciu o dobrom a pravom pive. Lebo podľa môjho otca, československá pätkoruna nesmie prepadnúť cez hustú penu. To pivo mi vtedy nechutilo, ale 5 KČS neprepadlo.
A aké sú tvoje obľubéné mestá? Daj do komentu a dúfame, že článok ,,Mojich 10 najobľúbenejších miest na svete “ sa ti páčil.
Kam sa uberá cestovanie a prečo už lacnejšie nebude? Prečítaj si článok s úvahami tu.
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.