Vody majestátneho Mekongu tečú v období sucha pomaly. Hustá hnedá masa sa valí cez skalnaté brehy a džungľou porastené pahorky smerom na juh a východ. Naraz sa objaví čistý úsek brehu a na ňom nenápadné budovy. Nič presklené, žiaden mrakodrap. Len strechy chrámov a koloniálne domy. Pred nami je Luang Prabang, Laos – skutočná Juhovýchodná Ázia.
Laos je ostrovom pokoja v rozvírených vodách turistami obľubovaného regiónu Juhovýchodnej Ázie. Všade naokolo už v dnešnej dobe nájdete davy. Tu zatiaľ nie. Laos je skrytý vo svojich džungliach a ostáva v tieni svojich susedov. Dobre pre nás. Aspoň sa zatiaľ tak markantne nezmenil ako krajiny okolo. Nie sú tu milióny motoriek ako vo Vietname, obrovské čínske hotely ako v Kambodži ani mrakodrapy a rezorty ako v Thajsku. Bývalé hlavné mesto Laosu Luang Prabang je ešte v tom príjemnom štádiu, keď má hotely a reštaurácie pre turistov, ale zatiaľ sa nezačalo celé meniť tak, aby sa zalíškalo západným návštevníkom. Preto tu nájdeme mnoho tradícii a zvyklostí, ktoré inde vymizli. Almužnové procesie mníchov? Ranný trh s hocičím, čo sa našlo v džungli? Malé pekné chrámy zapísané v UNESCO? Nádherné vodopády? Ospalá atmosféra a životný rytmus podľa počasia? To všetko a oveľa viac skrýva Laos a Luang Prabang – skutočná Juhovýchodná Ázia.
Ranná procesia
Centrum Luang Prabangu na jednej strane ohraničuje strmý pahorok s chrámom a na druhej strane Mekong. Dokonale to vystihuje jeho povahu – na jednej strane sa prispôsobuje budhizmu a na druhej strane sa nikam neponáhľa, podobne ako úctyhodný Mekong. Deň sa začína skoro. O 5:30 z každého z desiatok kláštorov v meste vyjdú mnísi a vyberajú almužny. A miestni ich čakajú s miskami ryže a sladkosťami a naberajú im. Desiatky mníchov križujú mesto ako mĺkve šafranové karavány, neďakujú, nezastavujú sa, len spomaľujú a do pripravených almužníckych misiek dostávajú ryžu od veriacich. Stáročia starý rituál, na ktorom sa môžete podieľať aj vy. Stačí si pripraviť ryžu a naberať. Najfascinujúcejšie je ticho, v akom sa to celé deje v tomto hlučnom regióne. Akoby celé mesto stálo a jediným pohybom boli mnísi, ktorí ním prechádzajú a zbierajú si ryžu na ďalší deň.
Dáte si ropuchu alebo sršňa?
Predsa však nestojí celé mesto. V tieni kráľovského paláca vedľa hlavnej ulice sa totiž začína trh. Nejde o organizované stánky s ceduľkami a povoleniami, ale o tradičný pouličný trh, kam prichádzajú obyvatelia z okolia mesta, aby predali svoj tovar. Tým môže byť všetko od domácej zeleniny cez med od divých včiel až po žaby a netopiere. Každé ráno je to niečo iné. Podľa toho, čo sa práve urodilo alebo čo predajcovia chytili v džungli. Chceli by ste chrobáky, sršne alebo ropuchu? So šťastím si ich môžete zaobstarať práve tu. Živé alebo mŕtve. Je to naozajstná exotika, akú už inde ťažko nájdete. Ja som si naposledy doprial výber čili papričiek a košíčky na dusenie ryže.
Chrám Xienthong a jeho starobylé dekorácie
Budhistické srdce Laosu
Len o ulicu ďalej nájdeme krásne laoské chrámy. Na každom kroku je nejaký iný. Všetky sú menšie a inak sfarbené ako ich thajskí príbuzní. Oproti zlatu a farbám Thajska tu totiž panuje drevo. Je to jednoduché, odľahlý Laos musel vždy pracovať s tým, čo mal, a práve drevo tu, v srdci džungle, nikdy nebolo nedostatkovým tovarom. Najväčší chrám Vat Xiengthong je najkrajšou ukážkou miestnej architektúry a duchovným srdcom celej krajiny. Drevené obklady sa tu snúbia s okrasnými farebnými sklíčkami a pozlátkou a vytvárajú nádherný pocit svätyne lesného kráľovstva. Nie je prekvapivé, že spolu s centrom mesta je Vat Xiengthong zapísaný v svetovom dedičstve UNESCO.
Mesto ožíva večer
Večer sa na uliciach pred chrámami začína ďalší trh. Tentoraz bez lesných produktov, ale zasa s rôznymi umeleckými výrobkami. Chceli by ste nový hrniec, košeľu alebo tradičnú šatku? Máte šancu! Cez deň Luang Prabang pôsobí príjemným spomaleným dojmom tropického mestečka. Navečer sa to však mení. Po zotmení rytmus života zrýchľuje a zrazu ste v rušnej a živej Juhovýchodnej Ázii. Okolo improvizovaných stánkov sa z ničoho nič objavia prenosné kuchyne a začína sa variť. Môžete ochutnať miestne polievky s rezancami, tradičné laoské klobásy alebo národné jedlo – lepkavú ryžu s prílohami od výmyslu sveta. Na obrubníkoch pribudnú plastové stoličky a fľašky piva a všade niekto posedáva a debatuje. Skrátka po teplých a dusných dňoch navečer celé mesto ožíva.
Vodopády Kuang Si, ak je nízka voda dá sa v nich aj kúpať
Vodopády a medvede
Nesmieme však zabúdať na to, že Luang Prabang je koniec koncov mesto v lese. Preto je skvelé sa pozrieť aj po okolí a navštíviť niektorý z početných vodopádov alebo lesných rezervácií. Najväčší vodopád na okolí je krásny, 70 metrov vysoký Kuang Si. Stačí sa odviezť asi 20 minút od mesta, prejsť lesom a ste rovno pri ňom. Cestou prechádzate popri menších azúrových zátokách a malých vodopádoch, ktoré sú ideálne, ak sa chcete trochu osviežiť v sparnom počasí. Môžete si tu dokonca pozrieť aj útočisko čiernych lesných medveďov, ktoré chovajú neďaleko vodopádu. Skrátka len vytiahnete päty z mesta a ste zrazu v nádhernej prírode, ktorú už dnes v Juhovýchodnej Ázii musíte väčšinou naozaj hľadať.
Prečo je práve Luang Prabang a Laos trochu zabudnutým klenotom v takom populárnom regióne? Zrejme preto, že krajina nemá more, a tak sem zablúdia len dobrodružnejší turisti. Laos pritom má čo ponúknuť takmer každému a je rovnako bezpečný ako všetci jeho susedia. Luang Prabang je toho skvelým príkladom. Stačí vám pár dní a môžete si užiť skvelú atmosféru, nádhernú prírodu a totálnu exotiku na jednom mieste, prakticky bez námahy.
Kedy prísť: Laos a Luang Prabang sa dá navštíviť celoročne. Hlavná sezóna je obdobie sucha od novembra do apríla. V lete môže pršať, vďaka čomu sú vodopády mohutnejšie, ale môžete aj dobre zmoknúť.
Ako sa sem dostať: Luang Prabang sa nachádza v severnom Laose. Môžete sa sem dostať letecky z Bangkoku alebo Hanoja alebo sa priplaviť od thajských hraníc po Mekongu. Autobusové spojenie vedie do hlavného mesta Laosu Vientiane a na hranice s Čínou. Najnovšie medzi Vientiane, Luang Prabangom a Čínou premáva aj rýchlovlak.
Čo vidieť:
– Haw Kham – bývalý kráľovský palác, ktorý je dnes múzeum. Otvorený každý deň okrem utorka.
– Milodary mníchom – každý deň o 5.30 vychádzajú mnísi z rôznych kláštorov, aby v tichosti prevzali od veriacich milodary – často ryžu. Každý kláštor má svoju stanovenú trasu a jedna z trás bude určite viesť v blízkosti vášho hotela či guest house. Dá sa fotiť, filmovať, ale hlavne si to užite. Je to tradícia, ktorá sa najviac v Ázii udržuje práve v Luang Prabang.
– Phou Si – hlavný vrch v meste, z ktorého je pekný výhľad na rieku Mekong, mesto a prírodu
– Vat Xieng Toung – najstarší chrám v meste, večer je tu modlitba v starom jazyku páli
– Kuang si – asi hodinu jazdy od mesta Luang Prabang je nádherný vodopád. Už len cesta sem je zážitkom. Vo vodopáde sa dá aj kúpať. Dostanete sa sem na motorke, ktorú si môžete prenajať v meste, alebo cez mototaxikárov.
– Tad Se – asi najkrajšie vodopády v okolí, ktoré pripomínajú turecké Pamukale. Vodopády sa rozlievajú v lese a dá sa tu medzi nimi prechádzať. Ak prídete v období mája, tieto vodopády sú takmer vyschnuté.
– Jaskyne Pa Kou – asi 1,5 hodiny jazdy autom alebo 1 hodinu loďou po rieke Mekong. V týchto jaskyniach nájdete stovky vyobrazení Budhu.
– Trhovisko – ranný trh je zaujímavý pestrosťou a nájdete tu aj sušené sršne. Večer sa hlavná trieda mení na pestrofarebné trhy.