Ktoré je jedno z najzachovalejších starovekých divadiel

Uplynulé roky sa Turecko spája najmä s letným all-inclusive turizmom. Pozornosť sa upína hlavne na jeho pláže. A to aj napriek tomu, že je domovom archeologických skvostov. Nachádzali sa v ňom dokonca aj dva staroveké divy sveta – Artemidin chrám v Efeze a Mauzólem v Halikarnasse. No to nie je všetko. Divy tu zanechali aj Rimania. 

Turecko nevonia len po morskej soli, ale aj po jedinečnej histórii. Na polceste medzi Antalyou a Alanyou sa vynára turistické mestečko Side. Strieda sa v ňom luxus s históriou. Desiatky obrovských hotelových komplexov vymieňajú archeologické zrúcaniny.

Turisti obdivujú napríklad ruiny Apolónovho chrámu alebo rímsku tržnicu agora. Zdá sa ako by to bol vrchol historického pôžitku v južnom Turecku. Je to však len útržok. 

Perla vnútrozemia 

Perly neležia len pri pobreží, jedna sa skrýva aj vo vnútrozemí práve uprostred Side a Antalye. Je ňou Aspendos. Mnohí odborníci tvrdia, že mesto Aspendos je najunikátnejším príkladom rímskej architektúry v Turecku. 

Prečo? 

Sídli v ňom staroveké divadlo. A nie hocaké. Ide o jedno z najzachovalejších na svete. Napriek tomu, že ho postavili ešte za vlády rímskeho cisára Marca Aurelia (vládol od roku 161 do 180 nášho letopočtu), aj po 2 000 rokoch jeho javisko ožíva. Využívajú ho napríklad na operné alebo baletné koncerty.

Aspendos

Divadlo v 30. rokoch minulého storočia navštívil aj turecký reformátor a otec Turkov Mustafa Kemal Atatürk. Práve on veľkolepému divadlu vdýchol nový život. Rozhodol sa ho zrekonštruovať i napriek tomu, že sa stretol s negatívnymi ohlasmi. Svojou zásluhou prispel k jeho súčasnému fungovaniu. 

Aké je? 

Kapacita antického divadla je približne 8 500 ľudí. Nachádza sa v ňom tribúna s 39 sedadlami, spomínané javisko a stĺpová galéria, ktorá tvorí vrchnú časť hľadiska. Ročne ho navštívi 400 000 ľudí.

V blízkosti divadla sa nachádzajú ruiny baziliky, agory a slávneho akvaduktu. Možno ho prirovnať k francúzskemu Pont du Gard alebo k tomu španielskemu v meste Segovia. 

Ďalšia perla 

Len necelých 10 kilometrov od letoviska Antalya leží staroveké mestečko Perge. Práve ono bolo kedysi kresťanským centrom južného Turecka. Predpokladá sa, že starobylé mesto vzniklo medzi 12. a 13. storočím pred naším letopočtom. Zlaté obdobie zažilo počas Rímskej ríše v 2. storočí nášho letopočtu. 

Perge

Rande s mestom

Prechádzka prašnými cestičkami zavedie turistov až priamo do minulosti. Jeho ruiny si zachovali viac ako len nádych histórie. Keďže sú v dobrom stave, dajú sa ľahko identifikovať. Sú medzi nimi nekropola, mestské hradby, rímske kúpele, agora, vysoké veže alebo monumentálne fontány. 

Demre, Myra

Myra

Nielen Perge a Aspendos majú čo ukázať. Aj v južnom Turecku sa dá v lete zacítiť trošku decembrovej zimy. Na rozdiel od predchádzajúcich lokalít sa treba vybrať trošku ďalej. Mestečko Demre sa preslávilo vďaka sv. Mikulášovi. Nielenže tu žil, ale aj ho tu pochovali. Rímske divadlo nechýba ani v tomto prípade. Leží v starovekej Myre, ktorú okrem divadla preslávili hrobky v skalných stenách. Táto lokalita je už viacero dekád súčasťou svetového dedičstva UNESCO. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.