Kozmetika, drogéria a lieky na cestu – nielen pre ženy
Niektorí ľudia majú taký zvláštny zvyk, že sú zvedaví, čo majú iní ľudia v chladničke. Mám dokonca kamaráta, ktorý sa pozerá ľuďom do mrazničky.
Celkom ma zarazilo, koľko ľudí zase zaujíma to, čo je obsahom môjho batohu, ktorý si beriem na cesty. Koľko párov ponožiek, topánok, koľko tričiek si cestovateľ berie a do čoho sa balí. Stačí napísať článok alebo video o balení a má to vždy vysokú čítanosť. No a tak som si povedala, že ešte väčšie lákadlo pre zvedavcov bude obsah kozmetickej taštičky ženy – cestovateľky alebo cestovateľa!
Pamätám si, že kedysi bežala v televízii taká relácia, kde chodili s kamerou po ulici a za kadejaké divné a absurdné činy dávali ľuďom peniaze. Dali by ste 500 korún za to, že si odstrihnete kus z oblečenia? Spomínam si na ženy, ktoré si za pár sto korún boli ochotné vysypať celý obsah kabelky na zem. „Čože to tam máte? Rúž, vreckovky, peňaženka, kľúče, šminky a kopec zbytočností!“
Pozrime sa teda na to, čo si beriem na cesty, pokiaľ ide o kozmetiku, drogériu a lieky a čo naopak nechávam doma. Kritériá sú nasledovné:
nič podstatné nesmie chýbať
zbaliť sa minimalisticky
ak cestujem lietadlom a iba s príručnou batožinou, musím dbať o určité pravidlá (pozri nižšie)
Poďme rovno in medias res na zoznam vecí, ktoré si obvykle beriem na cesty. Myslím si, že nie je veľký rozdiel medzi tým, čo je potrebné na predĺžený víkend a na 2-3 týždňovú cestu.
zubná kefka
zubná pasta (čo najmenšia, ale aby vystačila)
tuhý bio-deodorant
malý krém na ruky/telo alebo telové mlieko odliate do menšej nádobky (nič špeciálne, napr. značky Nivea alebo Norwegian)
krém na tvár podľa ročného obdobia (v lete je skvelý napríklad špeciálny fluid-gél Daylong Face Sensitive SPF 30, ktorý je vhodný aj pod make-up a chráni pred slnečným žiarením, a navyše, je malý ?; v zime treba niečo mastnejšie a do normálneho počasia si rada beriem juhokórejský krém značky Innisfree – moja obľúbená kozmetika)
kokosový alebo argánový olej (toto nie je nutné, ale ja si to beriem, pretože to je výborné na moju suchú kožu a v malom balení sa to stratí)
odličovač očí a odličovacie tampóny
univerzálne mydlo, ktoré je vhodné aj na odlíčenie tváre a tiež na bežné umytie rúk a tela (napr. olivové alebo aloe vera). Potom už nepotrebujem sprchový gél.
šampón (aj keď ideálne by bolo mať mydlo 3 v 1, ktoré by bolo vhodné na vlasy, telo a odlíčenie zároveň, a tak by som ušetrila ešte viac miesta. Ak o takom viete, dajte mi prosím vedieť. ? Zatiaľ týmto požiadavkám celkom zodpovedalo tzv. africké čierne mydlo, ale hľadám ešte niečo lepšie.)
z dekoratívnej kozmetiky: iba riasenka, make-up, ceruzka na oči, strúhadlo
malá cestovná manikúra
čistiace utierky (uprednostňujem ich pred čistiacimi gélmi)
balzam na pery
cestovný uterák (rýchloschnúci a skladný) pre prípad, že budem spať v hosteloch, kempoch, jurtách alebo sa chystám na treking; ak spím v hoteloch, uterák nie je potrebný.
opaľovací krém/sprej, najmä ak ideme do hôr, k vode alebo do horúceho podnebia
žiletka
mini-šitíčko na dlhšie (niekoľkotýždňové a niekoľkomesačné cesty): ihla a pár nití
suchý šampón pre prípad, že idem niekam, kde si dlhšie nebudem môcť umyť vlasy
Pozor! Suchý šampón a ani nijaké spreje si neberte do Číny. Môžu vám to zobrať na vlakovej stanici alebo pri vstupe do metra, pretože je to horľavina. To sa mi stalo napríklad na metre v meste Chengdu.
Mnohé tieto veci sa však v zásade dajú dokúpiť aj na mieste.
Šampón, krémy, oleje vždy prelejem do menšej fľaštičky. Nikdy neberiem so sebou celý, napríklad 200 ml šampón. Odličovač na oči neprelievam, lebo ten je možné dostať aj v malom balení.
U mužov sa množstvo kozmetiky a drogérie asi podstatne zredukuje. Nepoznám napríklad muža, ktorý by sa sám dobrovoľne krémoval. Skoro vždy je k tomu donútený iniciatívnou ženou. O to lepšie pre vás, milí páni. Nezabudnite však aspoň na opaľovací krém. Nie ako my na Novom Zélande, keď sme sa na Kepler tracku spálili ako raky, takže v supermarkete sa za nami otáčali ľudia. Lekárnička sa ma zľakla a bežala k regálu s aloe vera gélom, keď ma zbadala. Keď sme totiž vyrážali na trek, pršalo. „Vezmeme aj opaľovací krém?“ „Načo, veď prší.“ A tak ho Pat a Mat nechali v aute na parkovisku. Hore pieklo slnko a bol sneh, ktorý situáciu ešte zhoršoval. Výsledok bol na zaplakanie. Nikdy viac!
Mimochodom, chalani! V Nepále, Indii, Bangladéši a mnohých ďalších miestach vás výborne oholia, ostrihajú – ani žiletku nepotrebujete 🙂
Čo si na cesty neberiem?
parfém – považujem to za zbytočné
spreje – neznášam ich a celkovo nepoužívam
šperky, náhrdelníky, náušnice (kedysi som si nejaké brala, ale teraz maximálne jedny náušnice. Keď už, tak si radšej nejaké kúpim na cestách. A som si napríklad z Mongolska priniesla náhrdelník zo sobích parohov). Okrem toho, aj tak mám v uchu permanentne 5 náušníc/piercingov. Myslím, že to na cesty úplne stačí… ?
rúž, lesk, lak (na nechty/vlasy)
Lieky
Na cesty si zvyčajne berieme len základné lieky, najmä niečo proti hnačke, bolesti, na dezinfekciu, aby sme toho neťahali príliš veľa:
Endiex
Ibalgin
Acylpyrin alebo pár sáčkov Theraflu/Coldrex (paracetamol)
Betadine dezinfekčný roztok
Obväz, náplaste
Ak sa chystáme do väčšej „divočiny“ alebo na dlho, tak berieme aj trojdňové širokospektrálne antibiotiká Sumamed, ale len pre krízové situácie, keď nič slabšie nezaberá. Lieky proti bolesti hrdla či nachladeniu sa dajú kúpiť na mieste. Lekárničku treba vždy prispôsobiť destinácii – napríklad, ak idete do oblasti, kde je vela hmyzu, tak treba vziať aj repelent a zíde sa aj Fenistil. Ideálne je zdravie posilniť ešte pred cestou, napríklad vitamínmi či probiotikami. Probiotiká zvykneme vziať aj so sebou v prípade, že ideme do oblasti, kde hrozia črevné problémy (India, Nepál, Tadžikistan, Bangladéš atď.). Ja osobne mám rada rôzne silné prírodné tinktúry na dezinfekciu, trávenie, proti parazitom (napr. z čierneho orieška alebo oregánový olej v kvapkách). Na cestách sa nám osvedčil aj sprej na posilnenie imunity – Optimun. Viac o zdraví na cestách sa dočítate v článku Cestovanie a zdravie.
Tekutiny v príručnej batožine
Už je tomu 10 rokov odkedy zaviedli pravidlá týkajúce sa tekutín v príručnej batožine počas leteckej dopravy, no predsa to nie je každému jasné a aj skúsení cestovatelia potvrdia, že množstvo pravidiel spôsobuje niekedy chaos. Stane sa, že na jednom letisku vám niečo prejde a inde to už prekáža. Roky som si napríklad cestovala s orechovou nátierkou alebo hummusom v príručnej batožine. Nedávno na budapeštianskom letisku však skončila moja avokádová pomazánka v koši. Vraj to bola tekutina… Ako som ju otáčala, tak som ju otáčala, pomazánka netiekla, bola hustá. No pravidlá sú pravidlá. Tak čo teda smiete zobrať so sebou a ako to zbaliť?
Za tekutinu sa považujú všetky nápoje (vrátane vody), polievky, džemy, nátierky, med, krémy, gély, oleje, riasenky, spreje, pena na holenie, zubná pasta, roztoky na kontaktné šošovky, očné kvapky, dokonca aj lesk na pery. Takže ak vaša drogéria/kozmetika spadá pod termín „tekutina“, smiete si ju zobrať na palubu iba:
v nádobkách, z ktorých každá má maximálne 100 ml (väčší flakón/nádobu vám nepovolia, aj keby nebola plná a reálne v nej bolo menej ako 100 ml danej tekutiny),
z každej tekutiny môžete mať maximálne 100 ml,
všetky fľaštičky sa musia zmestiť do priesvitného, plastového vrecka/taštičky vo veľkosti 20×20 cm (ca. 1 liter) (namiesto plastovej tašky mi často akceptujú aj priesvitnú kozmetickú tašku)
vrecúško musí byť uzatvárateľné
jedno vrecúško na jedného cestujúceho
vrecúško musíte ukázať na bezpečnostnej kontrole (security check)
Výnimky:
Medicínske výrobky (mastičky a iné tekutiny) – môžete mať aj nad 100 ml, ale musíte preukázať, že vám boli predpísané lekárom alebo ich inak potrebujete
Ak cestujete s bábätkom alebo s malým dieťaťom – môžete bez problémov vziať mlieko, vodu, detskú výživu a iné tekutiny nad 100 ml v potrebnom množstve. Stačí to len ukázať na security check.
Ja si kozmetiku dávam väčšinou do veľkej batožiny. Do príručnej si dávam maximálne roztok na šošovky, zubnú kefku a pastu, make-up. Ak však ide o dlhé lety, tak si radšej beriem do príručnej batožiny aj ostatnú kozmetiku (odličovač, krém). Samozrejme, ak človek cestuje iba s príručnou batožinou, tak nemá veľmi na výber a musí tam napchať všetko.
Cestovanie nie je žiadna veda! Chceš vedieť ako cestujeme my – Martin a Marta z Travelistanu? Prečítaj si náš nový e-book s názvom Ako cestuje Travelistana dozvieš sa naše cestovateľské know-how.
Ak hľadáš komplexnejšie informácie a chceš sa podrobnejšie poradiť ohľadom tvojej ďalšej cesty kamkoľvek – využi naše osobné konzultácie.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Sumamed sa však asi dá zohnať len na predpis, však?
áno