Afrika je úžasný kontinent, ktorého sa ale žiaľ mnoho cestovateľov obáva. V skutočnosti je to miesto, kde na vás čakajú zážitky, ktoré v klasických masových destináciách nenájdete. Mnoho ľudí hľadá niečo nekomerčné, neturistické, pôvodné. A práve to pravé – cestovateľské – orechové na vás čaká v Afrike!
Ak sa povie Afrika, ako prvé sa vám možno vybaví safari. A ktoré safari je najlepšie? Kde najľahšie uvidíte zvieratá? V tomto článku vám chcem predstaviť známe aj menej známe africké safari.
Safari je vlastne taká hra. Niekto má šťastie, že uvidí všetky druhy zvierat za pár hodín a niekto ich hľadá aj celý deň a má šťastie len na niekoľko zvierat. A presne o to ide. Na safari vám nikto nič nezaručuje. Je v tom dávka šťastia, náhody, ale aj trpezlivosti. Nič vám nie je naservírované ako na podnose. Musíte mať stále otvorené oči, aby ste videli všetko, čo chcete vidieť.
Aké sú pravidlá?
Nevystupujte z auta, len keď vám to dovolí sprievodca. Aj keď máte pocit, že okolo vás nie je žiaden lev, môžete sa mýliť. Lev je predátor a vie sa veľmi dobre schovať.
Najaktívnejšie sú zvieratá skoro ráno a podvečer. Treba si preto privstať pred východom slnka. Okolo obeda, keď je teplo, zvieratá odpočívajú.
Keď máte vlastné auto, nevybočujete z vyznačených trás.
Zvieratá nevyrušujte, nevolajte na nich a nehádžte im nič len kvôli tomu, aby ste mali lepšie fotky.
Ktoré safari v Afrike si vybrať?
Ngorongoro (Tanzánia)
Asi najkrajší národný park v Afrike, v ktorom máte najväčšiu šancu vidieť levy, hrochy, slony a zebry. Za malú chvíľu uvidíte takmer všetko v prírodnom kráteri na rozlohe 8 300 km2. Už nie je možné dostať sa sem na vlastnú päsť, napríklad vlastným prenajatým autom ako je to v iných národných parkoch. Každý návštevník musí mať miestneho sprievodcu. Je preto niekedy lepšie prenajať si cez miestnu CK auto so šoférom, ktorý je zároveň aj sprievodca – guide, a teda pozná cesty. Miestne CK nájdete v Moshi či Arushi. Ngorongoro sa nedá spraviť za jeden deň z Arushe. Treba deň predtým prespať v blízkosti krátera v niektorých hoteloch či lodgoch. Cena ubytovania v hoteloch sa pohybuje okolo 100 EUR, cena vodiča s autom a so vstupom do parku okolo 1000 EUR. Oficiálnu stránku Ngorongoro nájdete tu: http://www.ngorongorocrater.org/index.html. Keďže Ngorongoro leží v národnom parku Serengeti, najlepšie obdobie na návštevu je január – marec, kedy tadiaľ tiahne okolo 250 tisíc zebier, 1,5 milióna pakoňov a ďalších zvierat v tisícových počtoch. Ten, kto má peniaze navyše, môže si napríklad rezervovať let vrtuľníkom alebo lietadlom a pozerať sa na zvieratá zhora. Informácie o všetkých národných parkoch v Tanzánii nájdete na stránke: http://www.tanzaniaparks.com/.
Ngorongoro môžete skombinovať napríklad aj s oddychom na Zanzibare. Viac informácií o Tanzánií nájdete tu.
Safari s gorilami (Rwanda)
Najlepšie safari na svete. Videli ste film Gorily v hmle? Presne ako hlavná hrdinka vo filme, aj vy môžete sedieť v blízkosti goríl, ktoré okolo vás budú chodiť a žuť bambus. Je to niečo neopísateľne vzrušujúce.
Ako získať povolenie?
Každý deň má povolenie vidieť toto safari len pár desiatok ľudí. Treba si dopredu vybaviť povolenie (permit), bez ktorého vás do parku nepustia. Povolenie stojí 1500 USD a treba si ho vybaviť výrazne vopred – odporúčame aspoň mesiac vopred. Ak plánujete cestu do Rwandy, spýtajte sa na voľné termíny do safari a podľa toho si potom rezervujte letenky do Rwandy. Povolenie získate na Rwandan Office for Tourism and National Parks (ORTPN), Boulevard de la Révolution n°1, Kigali, +(250) 576514 / 573396, alebo napíšte na reservation@rwandatourism.com. Spoliehať sa, že prídete a získate povolenie, je veľmi riskantné.
Ako prebieha safari?
Ľudia sú rozdelení do skupín po cca. 8 ľudí. Rozhoduje fyzická pripravenosť a miesto, kde sú gorily. Tie žijú vo voľnej prírode a každé ráno vyrazia strážcovia parku zistiť, kde sa nachádzajú jednotlivé gorilie rodiny. Trek ku gorilám môže trvať 1 – 3 hodiny. Pripravte sa na vlhké počasie, teplo a neschodný terén. Keď prídete ku gorilám, môžete sedieť vo vzdialenosti asi 7 m. Nesmiete sa ich dotýkať a pozerať sa gorilám do očí. Fotenie a natáčanie je dovolené. Dĺžka zotrvania pri gorilách je cca. 1 hodina.
Je to bezpečné?
Jednoznačne. Celý čas sú s vami strážcovia, ktorí vám dajú inštruktáž v angličtine a upozorňujú vás. Gorily sú bylinožravé a ľudská prítomnosť im nevadí. Ak sa objaví samec a ide smerom k vám, treba sa mu len vyhnúť. Veď na toto safari chodia aj rodiny s deťmi!
Safari, kde nepotrebuje nielen sprievodcu, ale kde vám nič nehrozí je Madagaskar. Nežijú tu žiadne jedovaté živočíchy a vy môžete slobodne prechádzať po pralesných chodníkoch a hľadať svetoznáme lemury. Napriek tomu odporúčame si zobrať miestneho sprievodcu, aby ste videli ešte viac. A kde nájdete lemury?
Isalo – národný park, ktorý vám bude pripomínať Jurský park. Na okraji parku sa dá prespať a vybrať sa po niektorej z vychodených trás na pol dňa alebo aj na celý deň. Uvidíte nielen krásne scenérie, ale aj jazierka s čistou vodou, v ktorých sa môžete okúpať. V národnom parku žije lemur kata. Ak by sme mali vybrať len jeden jediný madagaskarský národný park, ktorý musíte vidieť, tak jednoznačne tento!
Andasibe – Mantadia – dažďový prales na východ od Antananariva a pár hodín cesty. V pralese môžete vidieť lemury Indri a Sifaky. Večer je dobré sa prejsť baterkou po ceste a budete vidieť svietiace oči lemurov.
Anja – najmenší park, ale s najväčším výskytom lemurov kata na meter štvorcový neďaleko mesta Ambalavao a zároveň najprístupnejší. Tento park vám zoberie cca. 2 hodiny.
Tsingy – ostré skalné útvary v národnom parku Tsingy de Bemaraha National Park v regióne Melaky. Tu si budete klásť otázku, čo tá matka príroda nedokáže vymyslieť. Pozor! Nespadnite, lebo niektoré útvary sú ostré ako žiletka!
Ak milujete slony, tak tu by ste ich mali vidieť najviac. Stovky slonov, ktoré sa pohybujú v blízkosti hraníc so Zimbabwe. Okrem stád slonov, môžete vidieť aj hrochy či levy. Chobe je populárne aj vďaka tomu, že v blízkosti je hranica so Zimbabwe, kde môžete vidieť svetoznáme Viktóriine vodopády. Cestovatelia tam chodia najmä kvôli najťažšiemu komerčnému raftingu na svete.
Gansbaai (Južná Afrika)
Chceli by ste niečo adrenalínové a hlavne netradičné? Pozrieť sa tvárou v tvár bielemu žralokovi? Je to vôbec možné? Ak by ste chceli vidieť najdokonalejšieho predátora, tak odporúčam bieleho žraloka v Južnej Afrike. Konkrétne v meste Gansbaai, ktoré je len pár hodín jazdy autom od Kapského mesta. Netreba dopredu žiadnu rezerváciu a výlet si objednáte na mieste v Kapskom meste. Cena sa pohybuje od 200 eur. Dá sa potápať v klietke, ale aj šnorchlovať v klietke. To znamená, že klietka je prisunutá k lodi a vy sa ponoríte. Adrenalín je istý! Je to vyslovene bezpečné a nemusíte sa ničoho obávať.
Vybral som pre vás tie najzaujímavejšie. Známe, ale aj menej známe. Ak by ste chceli poradiť, prosím kontaktujte ma na info@ travelistan.sk.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.