Jeddah alebo ako sa stavia nové mesto v Saudskej Arábii

Jeddah alebo ako stavia nové mesto v Saudskej Arábii

Druhé najväčšie mesto v Saudskej Arábii Jeddah má nielen takmer štyri milióny obyvateľov, ale je aj najdôležitejším prístavom v krajine. Aby toho nebolo málo, mesto je považované za vstupnú bránu do najposvätnejších moslimských miest Mekka a Medina. Už vo chvíli, keď doletíte na medzinárodné letisko v Jeddah, uvedomíte si, že ste pristáli na jednom z najväčších letísk sveta. Každý boží rok sa sem počas posvätnej púte dopravia takmer tri milióny pútnikov. Za jeden týždeň sa tu premelie také množstvo ľudí, aké si nevieme ani predstaviť. Jeddah vás prosto ohromí veľkosťou hneď na začiatku. Ale potom… Nič. Jeddah alebo ako stavia nové mesto v Saudskej Arábii je článkom, ktorý vám priblíži dnešné druhé najväčšie mesto v Saudskej.

Toto mesto som navštívil prvýkrát pred piatimi rokmi, keď ešte platili staré zákony. Ženy nesmeli šoférovať, museli nosiť šatky, nesmeli vyjsť  z domu samy, na uliciach sa nesmela hrať hudba, neexistovali kiná a všadeprítomná náboženská polícia všetko kontrolovala. Máte správne upravenú šatku? Nezabudli ste sa modliť? Je žena po vašom boku zákonitá manželka? Ja ako cudzinec som tieto zákony nepociťoval až do momentu, keď som sem zobral kamarátov a manželská dvojica sa pri ubytúvaní musela preukázať sobášnym listom. Ale najhoršie bolo, keď sme vošli do reštaurácie a majiteľ povedal, že ženy tam vstúpiť nemôžu, ale veľkodušne ukázal na obrubník pred reštauráciou, že tam môžu sedieť a jedlo im donesie. Za tých päť rokov sa všetko zmenilo. Následník trónu Mohammed bin Salman Al Saud to všetko zmenil a dnes z horeuvedených zákonov neplatí nič. Dokonca bola zrušená aj náboženská polícia, ktorá všetkým otravovala život. Teraz si poviete, že je to cool chlapík a veľký reformátor. Pravdupovediac, spočiatku bol, kým nedal zavraždiť známeho novinára Džamála Chášukdžího. Jeho vraždiace komando novinára na veľvyslanectve v Istanbule za niekoľko minút rozštvrtilo. Začal zatýkať ženy, ktoré chceli to isté, čo zavádzal. Následník trónu sa jednoducho rozhodol, že len od neho musia vyjsť všetky tie skvelé a potrebné zákony. Na jednej strane veľký liberál, ktorý chce zlepšiť vzťahy aj s Izraelom a na druhej konzervatívny člen rodiny Saudov, ktorý si stále chce uchovať neobmedzenú moc. Tušili ste, že v Saudskej Arábii nemajú klasický parlament a ústavu? Saudská Arábia sa otvára svetu, ale tak trochu svojsky.

Jeddah alebo ako stavia nové mesto v Saudskej Arábii
Vkádnuca dynastia. Mohammed bi Salmán je úplne naľavo

Svojský je aj nový koncept šialenej výstavby z hlavy následníka trónu. Mohammed chce vybudovať zo Saudskej Arábie nový a krajší Dubaj. Vieme, že Saudi majú najviac ropy na svete a miliardy tečú do štátnej pokladnice jedna radosť. Na jednej strane je pekné a rozumné, že chcú rozdeliť peniaze na zmysluplné projekty, ktoré majú odstrániť závislosť od ropy. Tá tu totiž nebude navždy. Avšak na druhej strane vidíte, že všetko musí byť rýchlo a ihneď. Salman chce vybudovať nové moderné mestá. Nielen futuristické mesto Neom, kde majú nad plochou vyše 20-tisíc km lietať autá, majú tam vyrásť najkrajšie mrakodrapy a celý IT svet sa presťahuje k brehom Červeného mora. Salman však chce vybudovať aj Jeddah akoby nanovo. Na tom by nebolo nič zlé, že VÍZIA 2030 vybuduje nové a krajšie mestá, ale tak, že zničíte historické centrum?

Jeddah alebo ako stavia nové mesto v Saudskej Arábii
Staré mesto Jeddah

Áno, dobre počujete. Pred piatimi rokmi som obdivoval krásne historické budovy, niektoré staré niekoľko storočí. V úzkych uličkách ste mohli obdivovať zručnosť miestnych umelcov, ktorí dokázali vytvoriť krásne diela, keď o rope ešte nikto nič netušil. Dnes sa celá štvrť postupne demoluje s vizionárskym odkazom, že to, čo príde, bude krajšie a lepšie. Áno, bude to novšie a oku viac lahodiace, ale prečo sa ničia historické budovy? Pochopiteľne, že nebúrajú všetky budovy, ale mňa neoklamú marketingovým, počítačom nakresleným plánom, že domy premiestnia a zbúrajú ich len pár. Ak porovnám situáciu spred piatich rokov a teraz, nezdemolovali „len“ pár budov. Už som nenašiel ani známu kaviareň, kde sme si dali čiernu tekutinu s kardamónom. Našli sme inú, ale za pravidelnej kadencie zbíjačky sa atmosféra vytratila. Jeddah sa jednoducho zmenila na najväčšie stavenisko sveta. Pred piatimi rokmi som mesto odporúčal všetkými desiatimi – a dnes? Poviem to tak, že ak máte veľmi veľa času na návštevu, príďte. Ak ste časovo obmedzení, tak sa mestu vyhnite. Jedine že by ste milovali staveniská, búraniská a zvuk zbíjačiek. Potom tu budete ako v siedmom nebi. Áno, som ironický a nedokážem sa ubrániť pocitu, že mesto napokon skončí tak ako plánovaný najvyšší mrakodrap sveta, ktorý mal merať kilometer do výšky. Saudi sa rozhodli, že 1. apríla 2013 začnú budovať najkrajší a najvyšší mrakodrap na svete za 4,5 miliardy dolárov. A dnes? Je nedokončený a vyzerá to tak, že sa vlastnou váhou prepadáva. Tieto nezmyslené súboje so Spojenými arabskými emirátmi, konkrétne s Dubajom mi pripadajú ako studená vojna medzi USA a ZSSR. Bodaj by som sa mýlil a stavitelia by nás presvedčili o opaku.

Foto: Peter Dosedla
Jeddah alebo ako stavia nové mesto v Saudskej Arábii
Foto: Peter Dosedla

Saudskú Arábiu mám rád a navštívil som ju nielen vtedy, keď to bola najuzavretejšia krajina sveta, ale aj teraz, v čase, keď sa otvorila a všetko chce dobehnúť. Je ako hladný vypustený žiačik, ktorý má peniaze a všetko chce hneď a zaraz.

Máte otázky na článok „Jeddah alebo ako stavia nové mesto v Saudskej Arábii“? Dajte do komentu a rád odpoviem

Ako vyzerá Rijád? Počuli ste o najluxusnejšom väzení sveta?

Čo takto zažiť Saudskú Arábiu na vlastnej koži?

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.