Sudán – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Vitajte v našom itinerári k Sudánu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Krátka história

História Sudánu je do veľkej miery spojená so severným údolím Nílu. Sever bol ovplyvňovaný Egyptom a výbojmi jeho faraónov. Núbijskí králi si podrobili Egypt v priebehu 8. – 7. storočia pred Kristom. Núbijské merojské kráľovstvo pretrvalo zánik ríše faraónov a až v 6. storočí po Kristovi sa rozdelilo. Tri kresťanské kráľovstvá dosiahli najväčší rozkvet v období 9. – 10. storočia. V 13. storočí prevzali vládu nad Núbiou egyptskí mamlúkovia a pod ich vládou získal v Núbii do 16. storočia prevahu islam. Osmanský Egypt do roku 1885 ovládal veľkú časť Sudánu. Mahdistické hnutie z 80. rokov 19. storočia bolo potlačené Britmi, ktorí si následne nárokovali od 1898 spoluvládu s Egyptom (Egyptsko-britské kondomínium). Po revolúcii v Egypte (1952) získal Sudán 1. januára 1956 úplnú suverenitu. Po sérii vojenských prevratov sa v júni 1989 v ďalšom puči získal moc plk. O. al-Bašír, súčasný prezident. Jeho vládna NKS uzavrela mierovú dohodu s juhosudánskym SPLM a po refrende došlo 9.7.2011 k osamostatneniu Južného Sudánu.

Sudán - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Víza

Občania SR potrebujú pre vstup na územie Sudánu cestovný pas a platné víza. Cestovný pas musí mať platnosť minimálne 6 mesiacov od dátumu vstupu do Sudánu. V cestovnom pase nesmie byť udelené izraelské vízum. Občania SR môžu požiadať o udelenie víza ne veľvyslanectve Sudánu vo Viedni. Žiadateľ musí predložiť na veľvyslanectve potvrdenie o rezervácii ubytovania a spiatočnú letenku.

Doba na vybavenie víza je zvyčajne 14 dní. V žiadnom prípade sa nedoporučuje cestovať do Sudánu bez platného víza. Získať vízum na letisku po prílete nie je možné a väčšina leteckých spoločností neprevezme na palubu cestujúceho bez víz. V súčasnosti sa nevyžaduje žiadna deklarácia o výške dovážaných valút, ani pri odchode z krajiny. (zdroj: www.mzv.sk )

Treba ešte pripomenúť, že po návšteve Sudánu, budeš potrebovať víza do USA a nebude ti stačiť ESTA. Viac sa dočítaš v podrobnom článku tu. Víza do Sudánu ti vieme vybaviť aj my. Pozri informácie tu.

Sudán - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Kedy ísť?

Najlepšie obdobie na cestu je február – apríl a september – november. V týchto mesiacoch nie je až tak horúco, ale noci sú chladné. V období nášho leta, t.j. približne od mája do augusta, tu teplota vystúpi až na 45 °C.

Bezpečnosť

Sudán sa dlho zmietal v nepokojoch. Dnes sa Sudán postupne mení a dá sa v ňom cestovať bez toho, aby ti niečo hrozilo. Napriek tomu treba stále dodržiavať určité pravidlá, ktoré sa však neustále menia. Sudán je silne byrokratická krajina.

  • Vyhýbaj sa regiónom ako je Južný Kordofán a Darfúr!
  • Necestuj smerom k čadským hraniciam!
  • Zo Sudánu necestujte do Južného Sudánu ani k hraniciam Južného Sudánu!
  • Po prílete do hlavného mesta Chartúmu sa treba do 3 dní zaregistrovať na miestnej polícii. Mnohé hotely v hlavnom meste vykonajú registráciu za teba. Ak si registráciu nevykonal, je možné urobiť tak aj pri odlete z krajiny, ale za zvýšený poplatok. Maj na pamäti, že pravidlá sa neustále menia.
  • Nefotografuj policajné a vojenské objekty!
  • Pi len balenú vodu!
  • Ak ideš mimo hlavného mesta, maj dostatok pitnej vody!
  • Maj dostatočnú zásobu liekov!
  • Na vstup do Sudánu sa vyžaduje očkovanie proti žltej zimnici.
  • Nerozoberaj politickú situáciu s miestnymi a nedávaj najavo svoj svetonázor!
  • Je zakázané priniesť alkoholické nápoje do Sudánu a v Sudáne ich ani nedostaneš. Pri objavení alkoholu ti môže byť zakázaný vstup do krajiny – všetko závisí od policajta.
Sudán - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Permit – povolenie

Ak cestuješ mimo hlavného mesta, treba mať povolenie (permit), ktoré dostaneš buď cez miestne CK, alebo na Ministry of Tourism in Sudan. Ide o jednoduchú procedúru. Potrebuješ na to min. 2 fotografie pasového formátu. Doteraz to bolo bez poplatku, ale opäť, počítaj s tým, že pravidlá sa môžu zmeniť. Ak toto povolenie (permit) nemáš, na 99 percent sa ti stane to, že ťa pri check pointoch (policajných kontrolách), pošlú naspäť. Toto povolenie vyžadujú aj na pamiatkach. Pri plánovaní cesty si preto daj jeden deň navyše v hlavnom meste. Vybavenie trvá od pár hodín do jedného dňa. Cez víkend a v piatok poobede polícia nepracuje na vydávaní povolení.

Adresa: Aliens Registration Bureau at Shari’a Al Sahafa Zat, Khartoum, blízko  Sudan University for Science and Technology

Doprava

Doprava do Sudánu

Sudán má veľmi dobré letecké spojenie s Európou. Letenky sa pri dobrom plánovaní dajú zohnať za cca. 450 EUR. Z Európy sem lietajú letecké spoločnosti

  • Turkish Airlines –  s prestupom v Istanbule,
  • EgyptAir – s prestupom v Káhire,
  • Qatar Airways – s prestupom v Dohe,
  • Emirates – s prestupom v Dubaji.
Výhodné letenky do Sudánu si vieš pozrieť aj na stránke Travelistanu v sekcii „Letenky

 Vnútroštátna doprava

Autobus a prenájom auta

Autobusová doprava je v krajine veľmi nepravidelná. Pravidelná autobusová doprava funguje hlavne medzi mestami Chartúm a Port Sudan, cesta trvá okolo 12 hodín a autobusy premávajú len cez deň.

Medzi inými miestami – napríklad Meroe či Old Dongola – sa nespoliehaj na pravidelnosť autobusovej prepravy. Medzi menšími mestami premávajú ako ,,autobusy” napríklad nákladné autá a idú len, keď sa zaplnia.

Ak by som to zhrnul, medzi Chartúmom a Port Sudánom idú kvalitné klimatizované autobusy väčšinou čínskej výroby, mimo tejto trasy radšej rátaj s veľmi jednoduchými podmienkami, nielen čo sa týka kvality dopravy, ale aj ciest.

Najlepšie preto spravíš, ak si v hlavnom meste prenajmeš auto so šoférom. Ja som zohnal takúto dopravu za cca. 70 EUR/deň vrátane benzínu a šoféra. Vybavíš to buď cez miestnu CK alebo skús cez hotelovú recepciu. Odporúčam prenajať si auto s pohonom 4×4. Výhodou toho je, že sa dostaneš všade, kam chceš, budeš omnoho flexibilnejší a neporovnateľne rýchlejší. Ak ste skupina napríklad 3 – 4 cestovateľov, náklady sa vám výrazne znížia.

Sudán - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Sudánske cesty

Jedlo

Sudánske jedlo je oproti iným africkým krajinám veľmi rozmanité. Je to kombinácia arabskej, tureckej a sudánskej gastronómie. Chartúm je miestom, kde je obrovské množstvo reštaurácii od libanonských cez sýrske až po turecké. Mimo hlavného mesta sa musíš veľmi uskromniť a kvalita reštaurácii výrazne klesá.

Základom stravy je veľký tanier, kde je poukladaná zelenina, jahňacie mäso, chlieb, nátierky. Jedlo sa väčšinou konzumuje iba rukami. Uvádzam niekoľko typických jedál:

  • falafel – cícerové fašírky
  • kebab – kuracie alebo jahňacie mäso v arabskej placke
  • pečené kurča so šafránovou ryžou
  • ayran – jemne slaný mliečny nápoj

Itinerár: (rátam, že ideš s prenajatou dopravou, ak by si išiel s lokálnou dopravou, treba si dať 3-5 dní navyše)

1.deň: Let do Khartúmu

2.-3.deň: Prílet do hlavného mesta a prehliadka mesta. Chartúm je hlavné mesto a zároveň najväčšie mesto Sudánu. Nachádza sa pri sútoku modrého a bieleho Nílu. Chartúm je mestom, ktoré ťa zaujme a prekvapí. Chudobné časti sa miešajú s bohatými, sú tu skvelé reštaurácie a bohaté a pestré trhoviská. Na návštevu Sudánu si dajte určite dva dni.

  • Ostrov Tuti – Je príjemné previezť sa loďkou okolo ostrova.
  • hlavné trhovisko – ako v každej africkej krajine, aj toto trhovisko je plné života a ruchu. Budeš nadšení z toho, čo všetko sa tu dá kúpiť, zohnať a vybaviť. Je to otvorené trhovisko.
  • Corinthia hotel – najluxusnejší hotel v meste. Ak by si sa tu chcel ubytovať, lepšiu cenu vybavíš priamo na mieste, než v predstihu. Ak tu aj neprenocuješ, odporúčam vám prísť do hotela aspoň na kávu a užijete si výhľad na Níl.
  • Hlavné historické múzeum – aj keď ni ste milovníkom múzeí, toto by ťa malo zaujať. Krásne vám vysvetlí históriu Sudánu. Najlepšie ísť s miestnym sprievodcom

Odporúčam tiež len tak na ulici popíjať sudánsky čaj a pozerať sa na okolitý zhon.

Omdurman – Mestská časť Chartúmu, kde v piatok hodinu pred západom Slnka tancujú derviši na najväčšom pohrebisku. Mystické miesto, kde sa desiatky a niekedy až stovky dervišov postupne dostáva do tranzu. Toto miesto jednoducho musíte vidieť. Dá sa to natáčať aj na kameru a návšteva miesta je bezplatná.

4.deň: Cesta do Meroe – Takmer 40 pyramíd z obdobia 800 až 280 pred n.l. kráľovstva Kush, ktoré sa nachádzajú cca. 200 km severovýchodne od hlavného mesta. Vedie sem dobrá asfaltová cesta a celé miesto je pod patronátom UNESCO. Návštevu Meroe si môžeš naplánovať s prespaním – pri pyramídach! Oficiálne to nie je povolené, ale miestny strážnik ti to za malé „všimné“ napríklad 10 USD povolí. V noci budete mať nad hlavou miliardu hviezd a ticho saharského piesku. Maj však dostatok pitnej vody! Žiaden obchod tu doposiaľ nebol.

Počas cesty do Meroe sa dajú navštíviť aj ďalšie archeologické pamätihodnosti (bez vlastného auta sa tam nedostaneš). Naqa – Jedno z najdôležitejších centier v čiernej Afrike, ktoré sa nachádza cca. 170 km od hlavného mesta. Je to súbor archeologických stavieb siahajúcich až do 4. storočia pred n.l.. Ide o rôzne chrámy a stavby v blízkosti malej oázy. Nie je tu žiaden obchod, takže určite maj so sebou dostatok pitnej vody.

5.deň: Meroe – Damer – Bayouda púšť – Deir Ghazali – Karima.

Tento deň najazdíš cez 500 kilometrov a prekročíš rieku Níl. V Deir Ghazali je starodávny chrám. V Nuri sa nachádzahú ďalšie pyramídy z 26. dynastie. Pyramídy v Nuri sú vyššie ako tie v Meroe a tí odvážnejší môžu na ne aj vyliezť. Miesto sa nachádza cca. 15 km od mesta Sanam a 10 km od Jebel Barka. Celé miesto má pod patronátom UNESCO.

6.deň: Návšteva pohrebiska el-Kurru. Hrobka panovníka Tanwetamani je vyzdobená klasickými zobrazeniami z čias faraónov. Po hrobke cesta smerom k Jabal Barkal a chrámu Amuna v Napate.

7.deň: Cesta smerom do Kerma cca 300 kilometrov. Dnes je to len presúvací deň cez púšť. Maj dostatok vody a jedla. Po ceste je len pár jednoduchých čajovní.

8.deň: Kerma – Messaida – Soleb

Kerma bola hlavným mestom Nubíjcov v 3. a v 2. tisícročí a nájdeš tu rozľahlú archeologickú oblasť. 18 kilometrov od Kerma je Messaida so starým kresťanským chrámom.

9.-10.deň: Soleb – Sdeinga – Sai – Soleb

Tieto dni uvidíš chrámy v Solebe, ktoré pripomínajú Luxor

11.deň: Tumbus – Kawa – Old Dongola

12.deň: Old Dongola – Ďalšie archeologické miesto v blízkosti Nílu, kde sa nachádzajú hrobky v tvare úľov. Už len cesta sem, vedúca cez piesok Sahary, bude veľkým zážitkom.

13.deň: Cesta späť do Chartúmu

14.deň: Odlet domov

Rozpočet a ceny

Sudáne platí sudánska libra (SDG), ktorej aktuálny kurz si môžetš pozrieť napríklad na tejto stránke: http://www.xe.com/currency/sdg-sudanese-pound. V krajine takmer nevyužiješ platobné karty. Pomerne akceptovaným je aj americký dolár, s výnimkou vidieckych oblastí. Do krajiny si bert radšej americké doláre ako eurá, pretože majú lepší kurz. Ak ideš mimo veľkých miest, maj vymenený dostatok peňazí.

Celkovo je Sudán veľmi lacnou krajinou. Najvyššou položkou v rámci návštevy Sudánu bude zrejme doprava, ale aj to iba v prípade, ak sa rozhodneš prenajať si auto.

Ceny

  • Jedlo stojí od 0,5 eura na ulici, v reštaurácii od 1,5 eur
  • Voda – 0,2 eur
  • Ubytovanie – všetko závisí od tvojho štandardu. Jednoduché od 4 eur, 3 hviezdičkový hotel od 30 eur, 4 hviezdičkový od 80 eur

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Sudáne.

Takáto cesta by vyšla (ak rátam, že si prenajmeš auto, cestujete minimálne traja) od 650 eur na osobu bez hlavnej letenky a bez vstupov do pamiatok.

Ak hľadáš ďalšie cestovateľské itineráre, pozri sem  Rád by si si nechal vypracovať cestovateľský itinerár? Radi ti pomôžeme.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.