Nájdete tu 23 okresov, kde je 23 miest. Toho, kto má rád štatistiky, určite zaujme skutočnosť, že sa tu nachádza 3 757 kultúrnych pamiatok. Najviac ich má okres Levoča – 796 pamiatok – a najmenej okres Medzilaborce – 44 pamiatok.
Tento itinerár ťa prevedie menej známou časťou Prešovského kraja:
1. deň: Kežmarok – Je historickým centrom regióna Spiš a ústredným mestom karpatských Nemcov žijúcich na Slovensku a v niekdajšom Uhorsku. Čo navštíviť?
Evanjelické lýceum s knižnicou z 18.storočia
Drevený artikulárny evanjelický kostol Najsvätejšej trojice zo 17. Storočia, od roku 2007 zapísaný do zoznamu UNESCO
Nový evanjelický kostol s mauzóleom Imricha Thökölyho
Neskorogotický hrad a opevnenie
Mestská radnica
Železničná stanica vybudovaná v secesnom štýle
Centrum mesta s meštianskymi budovami
Kežmarok je mesto, ktoré nadchne každého milovníka histórie a architektúry Spiša. Poobede presun do Starej Ľubovne cca 35 kilometrov s malou zástavkou v Spišskej Belej
Ľubovniansky hrad
Ľubovniansky hrad vznikol medzi 13. a 14. storočím. Hrad plnil strážnu funkciu, chránil obchodné cesty do Poľska. V rokoch 1655 – 1661 tu boli uschované pred Švédmi poľské korunovačné klenoty. Ale Slovákov asi najviac zaujme informácia, že tu bol v roku 1768 väznený Móric Beňovský, ktorého niekedy nazývame aj kráľom Madagaskaru. Všetky informácie o hrade, vstupnom a informáciách nájdete tu.
Podvečer presun do Bardejova – cca 87 kilometrov, čo zaberie asi 80 minút
2. deň: Bardejov – najkrajšie mesto na Slovensku. Mesto, ktoré vybudovali na križovatke známych obchodných ciest a získalo aj dôležité mestské práva. Známi boli bardejovskí kupci a remeselníci, vďaka ktorým sa Bardejov v 14. a 15. storočí dostal na vrchol slávy a bohatstva. Toto obdobie nazývame aj jeho zlatým vekom.
Bazilika svätého Egídia patrí z architektonického hľadiska medzi najvýznamnejšie pamiatky na Slovensku
Námestie je z troch strán lemované meštianskymi domami z obdobia gotiky a renesancie
Mestská radnica, ktorú v roku 1505 začal stavať majster Alexander
Mestské hradby
3. deň: Smer Svidník – cca 35 kilometrov
Vedeli ste, že v pohraničí medzi Slovenskom a Poľskom je vyše 80 drevených kostolíkov? Celosvetovú hodnotu majú najmä drevené kostoly Karpatského oblúka, ktoré boli v roku 2008 zapísané do zoznamu UNESCO: rímskokatolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku, kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomírovej a Ruskej Bystrej a popritom ďalšie nádhery v malebnom prostredí.
Neďaleko Svidníka sa nachádza ešte Dukliansky priesmyk, ktorý upúta tých, čo sa zaujímajú o 2. svetovú vojnu. Nájdete tu hlavne pomníky a artefakty z daného obdobia. A práve tu sa začína najdlhšia túra na Slovensku – Cesta hrdinov z Duklianskeho priesmyku až do Bratislavy (750 km). Nedáte si takmer 4-týždňový trek krížom cez Slovensko?
Čo môžete ešte vidieť v Prešovskom kraji?
Prešov s historickým námestím
Múzeum moderného umenia v Medzilaborciach
Vysoké Tatry
Poloniny s pôvodnými pralesnými porastmi
V roku 2007 boli zapísané do zoznamu UNESCO aj pralesy Stužica, HavešováaRožok v Bukovských vrchoch spolu s Kyjovským pralesom vo Vihorlatských vrchoch v okolí Národného parku Poloniny