Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári ku Kambodži! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Rád spoznávaš krajinu do hĺbky? Chceš v krajine zostať viac ako týždeň? Potom pozri náš itinerár ,, Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár“, ktorý ťa prevedie na 21 dní po krásnej krajine menom Kambodža.

Kedy ísť

Rok by sa dal rozdeliť na dve obdobia. Suché a daždivé.

obdobie sucha – október až máj. V tomto čase je najmenej zrážok, i keď na začiatku októbra môžu doznievať monzúny a na konci mája už začína obdobie dažďov. Najteplejší mesiac je máj, kedy teploty vystúpia až na 35°C. Ak by som mal vybrať úplne najvhodnejšie obdobie, tak je to november – február. Teplota je vtedy príjemná, ale na druhej strane stretnete najviac turistov a aj ceny budú vyššie.

obdobie dažďov – jún až september. Cesty bývajú zaplavené, pretože je vyšší stav riek a hrozia záplavy. Najsilnejšie dažde sú hlavne v auguste.

Víza

Kambodža

Občania SR potrebujú na vstup do Kambodže víza. Turistické víza do Kambodže si vybavíš veľmi jednoducho na hranici za poplatok 30 USD. Je zbytočné vybavovať víza dopredu, ktoré sú aj drahšie. Už sú aj elektronické víza, ale stále na hranici je to o niečo lacnejšie. Na vybavenie víz potrebuješ len jednu fotografiu pasového formátu a vyplniť tlačivo, ktoré dostanete priamo na hranici.

Cestovný pas

Tvoj pas musí byť minimálne 6 mesiacov platný v čase návratu domov! Na toto si na hranici dávajú veľký pozor.

Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Kambodža je pecka

Bezpečnosť

Kambodža patrí medzi k bezpečné krajiny, kde ti nehrozí žiadne veľké nebezpečenstvo. Aj keď prvý pocit bude možno rozpačitý – viditeľná chudoba, tak netreba sa obávať.

Ako sa správať v budhistických chrámoch?

  • Nefotografuj sa s Budhom.
  • Do chrámu sa vstupuje bez topánok.
  • Ak vstupuješ do chrámu, nemaj na sebe krátke nohavice a tričká na ramienka.
  • Nechytaj Budhove sochy.
  • Nedrž sa za ruky s priateľom alebo priateľkou
  • V chrámoch zachovávaj ticho.

Krátka história

Väčšina Kambodžanov považuje samých seba za Khmérov, potomkov Angkorského impéria ktoré sa rozprestieralo po väčšine juhovýchodnej Ázie a dosiahlo svoj vrchol medzi desiatym a trinástym storočím. Útoky zo strany etník Thai a Cham (z dnešného Vietnamu) oslabili impérium a priniesli dlhé obdobie úpadku. V roku 1863 dal kráľ krajinu pod ochranu Francúzov a v roku 1887 sa Kambodža stala súčasťou francúzskej Indočíny.

Po japonskej okupácii počas Druhej svetovej vojny získala Kambodža v roku 1953 plnú nezávislosť od Francúzska. V apríli 1975, po sedem ročných bojoch, obsadili komunistický Červení Khméri hlavné mesto Phnom Penh a evakuovali všetky mestá a mestečká. Minimálne 1,5 milióna Kambodžanov zomrelo popravami, nútenými prácami alebo vyhladovaním počas vlády režimu Červených Khmérov pod vedením Pol Pota. Vietnamská invázia z decembra 1978 vytlačila Červených Khmérov na vidiek a začala takmer 10 ročnú vietnamskú okupáciu a odštartovala takmer 13 rokov občianskej vojny.

Parížska mierová dohoda z roku 1991 prikazovala demokratické voľby a zloženie zbraní, čo však Červení Khméri plne nerešpektovali. Voľby z roku 1993 zastrešené OSN pomohli nastoliť aspoň čiastočný poriadok pod záštitou koaličnej vlády. Boje z roku 1997 medzi frakciami ukončili vládu prvej koalície, ale druhé kolo celonárodných volieb z roku 1998 viedlo k vytvoreniu ďalšej koaličnej vlády a obnovilo politickú stabilitu.

Posledné zložky Červených Khmérov sa vzdali na začiatku roka 1999. Niektorí z preživších vodcov Červených Khmérov boli odsúdení alebo ich čaká súd za zločiny proti ľudskosti pod záštitou zmiešaného súdu zloženého z OSN a Kambodžanov za medzinárodnej asistencie.

Voľby v júli 2003 boli relatívne pokojné, ale vytvorenie koaličnej vlády potrebovalo rok vyjednávania medzi súperiacimi politickými stranami. V októbri 2004 kráľ Norodom SIHANOUK abdikoval a následníctvo na tróne prebral jeho syn prince Norodom SIHAMONI. Posledné lokálne voľby v Kambodži prebehli v roku 2012 s malou mierou predvolebného násilia. Celonárodné voľby uskutočnené v júli 2013 boli spochybnené opozíciou – Kambodžská národná strana záchrany (CNRP) vyhlásila bojkot Národného zhromaždenia.

Politická slepá ulička bola sprejazdnená takmer o rok neskôr, keď CNRP súhlasila s účasťou v parlamente výmenou za prisľub vládnucej strany ohľadom volebných a legislatívnych reforiem. CNRP získala ďalšie kreslá v lokálnych voľbách v júni 2017, urýchlujúc snahy súčasného premiéra Hun SENa marginalizovať CNRP pred celonárodnými voľbami v roku 2018.

Hun Sen nechal zatknúť predsedu CNRP Kem Sokha v septembri 2017 a následne rozpustil CNRP v novembri 2017 a zakázal jej čelným predstaviteľom zúčastnovať sa politického diania minimálne po dobu piatich rokov. KresláCNRP v Národnom zhromaždení boli následne rozdelené medzi menšie a poddajnejšie opozičné strany.

Budhistický chrám pri Battambangu

Peniaze a platby

V Kambodži platia dve meny: americký dolár (USD) a kambodžský riel (KHR). Pomer je 1 USD – 4400 KHR. Je jedno, s čím budete platiť na mieste. Je ale lepšie ak si vymeníte eurá na doláre ešte na Slovensku, lebo kurz za euro je tu horší. Počas nášho pobytu bol kurz 1 EUR = 1,05 USD. Na ostrove neexistujú bankomaty, ale na pevnine nájdete bankomaty, ktoré vydávajú doláre. Pamätaj však, že za výber z bankomatu si kambodžská banka účtuje navyše min. 5 USD za výber.

Ešte jedno dôležité upozornenie. USD doláre nesmú byť natrhnuté, poškodené, popísané…Musia pôsobiť ako keby boli nové. Ak bude USD bankovka trochu poškodená, nikto vám ju tu nezoberie. Preto pri výmene peňazí z Eura na USD dávajte veľký pozor.

Doprava

Letecká

Medzinárodnými letiskami v Kambodži sú

  • Phnom Penh
  • Siem Reap
  • Sihanukville

Najlepšími a najfrekventovanejšími letiskami je Phnom Penh a Siem Reap. Ak by si hľadal letenky do Kambodže, pozri na našej stránke tu

Autobusy

Kambodža má aj napriek nie vždy kvalitným cestám veľmi dobrú autobusovú dopravu. Tá je založená na jednoduchom systéme. Z každej autobusovej stanici odchádza každý deň niekoľko spojov do jednotlivých miest. Asi najlepšie je si kúpiť lístok priamo na mieste ako cez sprostredkovateľské cestovky, ktoré si väčšinou účtujú 1 USD. Ak je však autobusová stanica ďaleko, tak je lepšie priamo cez CK a tá aj zabezpečí odvoz na stanicu.

Autobusová (cestná) doprava

  • Siem Reap – Phnom Penh – 6 hodín – 10 USD (Na tejto trase premáva aj nočný lôžkový autobus.)
  • Siem Reap – Sihanukville – 11 až 12 hodín – 18 USD (Na tejto trase premáva aj nočný lôžkový autobus.)
  • Phnom Penh – Sihanukville – 6 hodín – 10 USD
  • Phnom Penh – Battambang – 8 hodín – cca. 8 USD
  • Phnom Penh – Kampot – 5 hodín – cca. 7 USD

Ak by si chcel cestovať na trase Sihanukville – Battambang, nedá sa ísť inak než cez Phnom Penh.

Najlepšie sa cestuje skoro ráno, kedy nie je dopravný kolaps a ty prídeš viac menej načas. Takisto nepočítaj, že autobusy prídu do cieľovej destinácie načas. Priemerné meškanie je cca. hodina. Autobusy po ceste zastavujú v miestnych reštauráciách na 10 – 20 minút. Tu sa dá kúpiť pitie, jedlo (vyslovene ,,street food”) a ísť na toaletu (ten kto je citlivý na hygienu, zoberte si vlastný toaletný papier alebo vlhčené utierky)

Prenajatie motorky

Asi najlepším spôsobom ako robiť prehliadku v jednotlivých mestách a v okolí, je si prenajať motorku – moped.

Jeden deň prenajatie stojí cca. 5 až 10 USD dolárov (v závislosti od mesta a lokality). V cene je aj prilba a na motorku sa zmestia 2 ľudia.  Čo potrebujem na prenajatie motorky?

  • Pas – väčšinou si ho nechajú, kým nevrátiš motorku
  • Vodičský preukaz – niekomu stačí náš EU, niekto vyžaduje medzinárodný (vybavíš na hociktorom policajnom útvare na SR za cca. 6,5 Eur a niekto nechce nič)
  • Výhodou motorky je, že si absolútne mobilný a nemusíš platiť za tuk tuky, taxíky alebo inú dopravu a si sebe sám pánom. Určite odporúčame prenajať plne automatickú, ktorá sa šoféruje prudko jednoducho.

Premávka na uliciach je chaotická a musíš predvídať, ale do hodiny sa do toho dostaneš. Keď som to zvládol ja so svojimi minimálnymi skúsenosťami, dáš aj ty.

Vlak

Ďalšou možnosťou ako cestovať po Kambodži v rámci itineráru ,,Kambodža – cestovateľské rady tipy a itinerár“ je vlak. Ten premáva na trase:

  • Sihanukville- Kampot – Phnom Penh a opačne
  • Phnom Penh – Battambang – Poipet (hranice s Thajskom)
  • Letisko Phnom Penh – centrum Phnom Penh

Vlaky okrem letiska nepremávajú každý deň, sú najpomalšou dopravou, ale sú zas najzážitkovejšou a máš kopec miesta na nohy. Kto by chcel vidieť ako to tam vyzerá, pozro video.

Ceny lístkov, harmonogram a kúpu si vieš spraviť na oficiálnej stránke. Je to veľmi jednoduché a transparentné. Link nájdeš tu.

Pozor! Vlaky dosť meškajú aj 2 hodiny.

Loď

V Kambodži premáva aj rýchloloď na trase:

  • Phnom Penh – Siem Reap a opačne (8 hodín – cca. 35 USD)
  • Battambang – Siem Reap a opačne (6 hodín – cca. 25 USD)

Tento druh dopravy patrí medzi najzážitkovejšie aj kvôli tomu, že lode prechádzajú okolo plávajúcich dedín a niekedy sa dá sedieť aj na streche. Nevýhodou je, že prístavy sú dosť ďaleko od mesta a treba pripočítať ďalšie náklady za dopravu.

Ak budete cestovať rýchloloďou (dosahuje rýchlosť až 60 km/h) a chcete byť na streche (najlepší výhľad), tak nezabudnite sa poriadne natrieť opaľovacím krémom. Veľa ľudí má niekedy veľmi nechutné popáleniny od slnka.

Itinerár:

V rámci článku ,,Kambodža – cestovateľské rady tipy a itinerár“ sa zameriavame na to, aby cestovateľ, čo najlepšie prešiel Kambodžu. Všetko sa dá samozrejme modifikovať

1.deň:Prílet do hlavného mesta Kambodže Phnom Penh. Z letiska sa vieš dostať do centra mesta

  • Taxíkom – ceny od 15 USD
  • Tuk Tukom – ceny od 7 USD, ale keď prejdeš 300 metrov z letiska na hlavnú cestu, tak od 5 USD
  • Vlakom – cena 2,5 USD na osobu do centra mesta viď link

Vzdialenosť od centra mesta je cca. 14 kilometrov. Ak prídeš počas pracovnej doby, cesta môže trvať aj 45 minút.

2. – 3.deň: Celodenná prehliadka mesta. Phnom Penh na mnohých ľudí pôsobí ,,špinavo a a neupravene”, a niekto ho veľmi porovnáva s Bangkokom. Dajte mestu šancu a uvidíte, že vás dostane. Veľa budov je ,,neupravených”, ale aj kvôli tomu, že obdobie Červených Khmérov len prednedávnom skončilo.

Čo vidieť:

  • Kráľovský palác 08:00-11:00 & 14:00-17:00, do paláca treba mať buď dlhé nohavice alebo sukňu a nemôžete mať tričko na ramienkach a klasické šľapky (údaj: jún 2020). Vstupné 7 USD. Nedá sa fotiť vo vnútri.
  • Wat Phnom – vstupné 1 USD
  • Tuol Sleng Genocide Museum (S-21 Prison) 08:00-17:00. Ide o väzenie, kde bolo zabitých 20 000 ľudí počas vlády Červených Kmérov. Najlepšie je si prečítať o tomto období, aby tomu človek dokázal lepšie porozumieť. Krátku históriu nájdeš tu. Vstup 5 USD
  • The Killing Fields of Choeung Ek alebo vražedné polia – okolo 18 km od centra sú masové hroby z čias červených kmérov. Vstup 3 USD.
  • Centrálne trhovisko alebo Russian market 08:00-18:00 – kryté trhovisko, kde dostaneš všetko od výmyslu sveta. Je tu a skvelý street food.
  • Nábrežie – bary, reštaurácie…večer to tu poriadne žije

4.-6.deň: Odchod do Sihanukville ranným autobusom (odchádza v blízkosti Russian market). transfer na loď smerom k plážam Koh Rong. Následne lavba cca 70 minút. Oddych na plážach ostrova Koh Rong. Ide o menej známe ostrovy. Snehobiely pláže, tyrkysové more a takmer žiadni turisti. Malý raj. Dá sa tu šnorchlovať, plávať so svetielkujúcim planktónom či chytať ryby. Podrobný článok o Koh Rongu si môžeš prečítať tu.

7.-9.deň: Odchod loďou – 20 minút – na Koh Rong Samloem. Ďalší ostrov s krásnymi plážami. O ostrove a atrakciách si vieš prečítať tu.

Koh Rong Sanloem

Ak by ste chceli ísť len na jeden ostrov a neviete sa rozhodnúť, tak tu je krátke zhrnutie:

  • Ten kto si chce byť len na pláži a čo na najkrajšej – Koh Rong Sanloem
  • Ten kto chce nejaké aktivity – Koh Rong
  • Komu ide o rozpočet a minúť, čo najmenej – Koh Rong
  • Komu ide o tyrkysové more – Koh Rong Sanloem (má samozrejme aj Koh Rong, ale ak máme vybrať, tak Sanloem)

10.deň: Odchod naspäť do Sihanukville a autobusom do Kampotu (cesta okolo 2,5 hodiny, lístok na bus 7 USD, posledný bus ide okolo 16:00 – treba si overiť cez ubytovanie na ostrove)

Kampot je krásne historické koloniálne mestečko s mnohými atrakciami v okolí. Je tu oveľa menej turistov ako v Phnom Penhe či Siem Reape

11.deň: Celodenná prehliadka mesta s koloniálnymi budovami, príjemnými reštauráciami, trhoviskom a večerným trhmi. Kto by bol veľmi aktívny, poobede môže ísť prenajatou motorkou na juh mesta (cca. 6 km), kde sú soľné polia. Najlepšie pri západe slnka.

Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár

12.deň: Prenajatou motorkou (od 5 USD) alebo organizovaný zájazdom (od 18 USD) do Bokor národného parku. Je to od mesta cca. 90 minút a ide o miesto, kde  si Francúzi postavili svoje letné sídla. Dnes ide o zrúcaniny, ale je odtiaľto krásny výhľad na okolie. Tento výlet sa bude páčiť všetkým milovníkom prírody a histórie. Výlet zoberie tak pol dňa.

Na večer odchod nočným autobusom do Battambangu. Cesta trvá okolo 17 hodín. Ten, kto by chcel ísť vlakom (a pôjde viď stať vlaky), prespí ešte jednu noc a pôjdeš na ďalší deň do Phnom Penhu a poobede autobusom do Battambangu. Je to na tebe.

13.- 16.deň: Battambang. Ak by ste hľadali asi najkrajšiu koloniálnu architektúru v Kambodži, mali by ste sem prísť, aj keď leží mimo hlavnej turistickej cesty. Centrum mesta skrýva pre každého milovníka architektúry nejeden skvost. Tu musíte hľadať poklady sami, nič nepríde za vami. Staré schodiská, balkóny, izby…

Jeden deň na prehliadku mesta:

  • Sídlo guvernéra z roku 1900
  • Centrum mesta s koloniálnymi budovami
  • Trhovisko v centre  mesta
  • Nočná promenáda pri rieke
Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Sídlo guvernéra

Okolie Battambangu

Najlepšie je si prenajať moped

  • Wat Banan – vstup cca. 3 USD – ide o stavbu z Angkorského obdobia – cca. 20 km od centra mesta
  • Wat Baydamram – vstup cca. 3 USD – nielen budhistický chrám s krásnymi výhľadmi, ale aj divadlo, ktoré začína cca. 17:30, kedy postupne vyletí cez milión netopierov z miestnej jaskyňe.
  • Bamboo vlak – cca. 3 kilometre od centra mesta. 7 kilometrová trasa stojí 5 USD na osobu. 3,5 kilometra tam a 3,5 kilometra naspať.
Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Wat Baydamran
Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Milión netopierov

Ak by ste chceli štýlové ubytovanie v krásnom koloniálnom hotelíku, odporúčame La Villa http://www.lavilla-battambang.com/

Cestopis o tom, čo všetko vieš nájsť v tomto meste si určite prečítaj tu.

17.deň: Odchod do Siem Reap buď autobusom (4 hodiny – 6 USD), alebo loďou (3 hodiny – od 10 USD, ale premáva len keď nie je obdobie sucha. Treba sa spýtať na hotely). Siem Reap je vstupnou bránou do Angkoru.

18.-19.deň: Angkor

Vstup do archeologickej oblasti leží asi 4,5 kilometra od centra Siem Reapu. V návštevníckom centre, ktoré je otvorené každý deň od 5.30 ráno, si kúpiš lístok. Ceny:

  • Lístok na 1 deň – 37 USD
  • Lístok na 3 dni – 62 USD
  • Lístok na 7 dní – 72 USD

V rámci tohto itineráru ,,Kambodža – cestovateľské rady tipy a itinerár“, odporúčame lístok na 3 dni.

Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Vstup do Angkoru

Dá sa platiť len v amerických dolároch, ale aj platobnou kartou. Ak chceš platiť väčšou bankovkou, napríklad 100 USD, bez problémov vám ju rozmenia / nesmie byť však poškodená, alebo natrhnutá či popísaná.

Lístok si musí každý kúpiť osobne, keďže pri kúpe lístka je každý návštevník odfotený a jeho elektronická fotografia bude na lístku. Lístok nesmieš v žiadnom prípade stratiť, lebo ho kontrolujú vstupe do každej pamiatky. Pozor si dávaj najmä na viacdňový lístok.

Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Ako sa pohybovať po komplexe?

Komplex je obrovský a ísť na pešo je vražedné, najmä pri veľkých horúčavách.

Asi najpohodlnejšia doprava po komplexe je tzv. tuk-tuk. Do tuk-tuku sa zmestia 4 ľudia a stojí 20-25 USD na celý deň. Tuk-tuk ľahko zoženieš na ulici v Siem Reape, resp. oni sami sa ti budú prihovárať a núkať dopravu. Ceny začínajú okolo 30 USD, ale dá sa zjednať na 20-25 USD/deň.

Druhá populárna možnosť je bicykel, ale pri veľkých horúčavách a vlhkosti vzduchu odporúčame skôr tuk-tuky alebo prenajať motorku od 10 USD na deň v Siem Reape

Podľa toho koľko chceš stráviť v komplexe si kúpiš lístok. My odporúčame minimálne dva dni. Podrobné rady nájdeš tu

20.deň: Celodennývýlet do národného parku Phnom Kulen so zástavkami pri pamiatkach Angkor (preto sa oplatí 3 dňový lístok)

Vyraz skoro ráno (6:00) na motorke do chrámu Bakong (cca. 15 km od Siem reap). Ide o málo navštevovaný chrám z obdobia Angkor. Následne sa vyber k Banteay Srei (cca. 25 kilometrov). Ide o najkrajší charm s krásnymi reliéfmi.

Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Bakong

V Bateay Srei je aj pumpa (natankuj plnú) a ideš cca. 25 kilometrov k vodopádom Phnom Kulen. Pozor! Pri vstupe do národného parku (vstup 20 USD) je cesta viac menej úplne rozbitá a na niektorých úsekoch je prudké stúpanie. Maj preto silnejšiu motorku.

Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Foto: Aleš Martan
Instagram: https://www.instagram.com/alesmartan/
Facebook: https://m.facebook.com/alesontravel
Web: www.alesm.art

Tou istou cestou sa vrátiš napäť. Stiahni si offline mapu maps.me  a navedia ťa úplne presne.

21.deň: Odlet domov zo Siem Reap.

Ten, kto by chcel tu ostať o minimálne 2 dni dlhšie, tak tu je ďalší alternatívny program

Máš otázky na ,, Kambodža – cestovateľské rady, tipy a itinerár“? Daj do komentu a radi odpovieme.

Ak sa sem chceš pozrieť, ale nechce sa ti plánovať, tak si pozri náš zájazd Vietnam a Kambodža.

Alebo by si chcel spojiť Kambodžu s Thajskom, Laosom a Vietnamom do jednej cesty? Pozri rady tu.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.