Indonézia – cestovateľské rady, tipy, rozpočet a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Indonézii! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Víza

Občania Slovenskej republiky, ktorí cestujú do Indonézie na účely turizmu, nemajú vízovú povinnosť, ak ich cesta nepresiahne 30 dní. Platí to len pre vybrané hraničné priechody a letiská. Viac informácií získate na Veľvyslanectve Indonézskej republiky v Bratislave – http://www.indonesia.sk/.

Kedy ísť?

Najlepším obdobím na návštevu Indonézie je máj – október.

Vrchol sezóny v Indonézii je obdobie našich Vianoc a Nového roka na ostrove Bali, ale počasie v tomto období nie je optimálne. Najdaždivejšie obdobie je v mesiacoch január a február. Indonézia je rovníková krajina a aj počas takzvaného obdobia sucha určite zažiješ silné búrky. Celkovo možno počasie v Indonézii charakterizovať ako vlhké a teplé. Ak ideš do hôr, počítaj s chladnejšími podmienkami.

Indonézia - cestovateľské rady, tipy, rozpočet a itinerár

Bezpečnosť a očkovanie

Indonézia patrí k bezpečným destináciám. Indonézia je najväčšou moslimskou krajinou na svete, kde však neplatia striktné nariadenia. Indonézania sú otvorený národ a vítajú turistov a cestovateľov z celého sveta. Odporúčame dodržiavať tieto pravidlá.

  • Veci podávaj pravou rukou!
  • Ak fotografuješ domácich, vypýtajte si najprv ich súhlas!
  • Väčšina moslimov nepije alkohol. Napriek tomu, že alkohol si môžeš do Indonézie priniesť, verejne na ulici alkohol nepožívaj a nepohybuj sa v podnapitom stave. Na Sumatre je veľmi málo obchodov s alkoholom. Na Bali je to pre zmenu opačne.
  • Pi len vodu z balených fliaš!
  • Indonézska kuchyňa miluje štipľavé. Ak máš citlivý žalúdok, neprežeň to!
  • Nezdržuj sa v dave počas demonštrácií!
  • Keďže ide väčšinou o moslimskú krajinu, v dedinách rešpektuj miestne oblečenie, t.j. dlhé nohavice a ženy bez veľkého výstrihu.
  • Zober si repelent proti hmyzu, opaľovací krém a lieky! Na odľahlých ostrovoch a miestach ich nedostaneš.
  • Dodržuj pitný režim! Ide o krajinu s vysokou vlhkosťou a dehydratácia je veľmi rýchla.

Ako sa správať v mešitách

  • Pri vstupe do mešity si vyzuj topánky! Niekedy je povolené nechať si aspoň ponožky.
  • Oblečené maj dlhé nohavice až po členky a tričko bez veľkého výstrihu. Ženy musia mať na hlave šatku. Šatky niekedy pri vstupe do mešity aj požičiavajú.

Indonézia nevyžaduje žiadne povinné očkovanie. Napriek tomu sa odporúča očkovať sa proti žltačke typu A. Ak smeruješ na indonézsku Papuu, tak treba zvážiť antimalariká.

Doprava

Doprava do Indonézie

Letecké spojenie s Európou je na dobrej úrovni. Do Jakarty lietajú letecké spoločnosti

  • KLM s prestupom v Amsterdame,
  • Turkish Airlines s prestupom v Istanbule,
  • Emirates s prestupom v Dubaji alebo aj
  • Qatar Airways s prestupom v Dohe.

Ak chceš spojiť Indonéziu s návštevou iných krajín Juhovýchodnej Ázie, odporúčam využiť služby leteckej spoločnosti Air Asia – http://www.airasia.com/ot/en/home.page?cid=1. Výhodné letenky do Indonézie nájdeš aj na stránke Travelistanu tu.

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

V rámci Indonézie lietajú mnohé letecké spoločnosti. Najväčším prepravcom je Garuda – https://www.garuda-indonesia.com/id/en/index.page, ale na výber máš aj z niekoľkých nízkonákladových leteckých spoločností, napr.:

Na mnohých letiskách platíš navyše odletovú taxu aj z domáceho terminálu. Ceny sú od 1,5 EUR.

Indonézia - cestovateľské rady, tipy, rozpočet a itinerár

Lodná doprava

Medzi ostrovmi premávajú trajekty. V súčasnosti je však aj letecká doprava v Indonézii taká pravidelná a pomerne lacná, že otázka využitia trajektov je otázna. Táto forma dopravy je určená skôr pre tých, ktorí majú veľa času a chcú/musia ušetriť. Trajekty sú stále najlacnejšou formou dopravy, ale:

  • Lode často meškajú. Jedine medzi ostrovmi Jáva a Bali sú viac menej pravidelné a presné spoje.
  • Ak by si mal cestovať trajektom viac ako 12 hodín, s veľkou pravdepodobnosťou bude loď meškať. Dĺžka meškania je rôzna, môže trvať aj jeden deň.
  • Nie vždy je na lodiach možnosť stravovania.
  • Lístky na dlhšie plavby si treba vopred rezervovať.

Vlak 

Vlaková doprava je na ostrove Jáva a na ostrove Sumatra. Najviac cestovateľov využíva cestovanie vlakom medzi Jakaratou a Yogyakartou a medzi Jakartou a ostrovom Sumatra – mesto Bandar Lampung.

Vlakový lístok si môžeš kúpiť na stránke http://www.kereta-api.co.id/. Cestovať vlakom sa oplatí najmä v noci. Priprav sa však na veľmi silno pustenú klímu. Maj pripravené teplé oblečenie.

Autobusy

Na ostrovoch Jáva a Sumatra sú relatívne dobré cesty, ale presuny predsa trvajú veľmi dlho. Cesty totiž prechádzajú cez mnohé dediny a mestá. Najlepšie je preto vyraziť na cesty skoro ráno z miestnych autobusových staníc.

Miestne cestovné kancelárie

V Indonézii – podobne ako v Thajsku, Vietname či Laose – veľmi dobre fungujú mieste cestovné kancelárie, ktoré dokážu zabezpečiť prepravu za nízke ceny. Ak cestujete ako skupina ľudí, výdavky sa vám ešte viac znížia. Určite si na mieste porovnajte ceny a výhodnosť dopravy.

Krátky prehľad najznámejších ostrovou

Sumatra

Najzápadnejší ostrov v Indonézii, ktorý je bokom od klasických turistických ostrovov. Sumatra je oblasť, kde sa musí za zážitkami veľa cestovať, ale námaha sa oplatí. Je tu síce menej vybudovaná infraštruktúra, ale o to autentickejšie zážitky na teba čakajú. Hlavným mestom Sumatry je Medan, ktorý má dobré letecké spojenia s krajinami Juhovýchodnej Ázie.  Sumatra je určená pre tých, ktorí hľadajú kontakt s prírodou a kultúrou. Na Sumatre sú aj pláže, ale keď ich porovnám s ostatnými časťami Indonézie, je lepšie ich tu vynechať. Kvôli čomu sa na Sumatru vlastne chodí?

  • Pôvodný dažďový prales – oblasť národného parku Gunung Leuser, kde sa robia nenáročné treky, splavujú sa rieky, ale môžeš sa tu aj previezť na slonoch.
  • Bukit Lawang – je len pár miest na svete, kde môžeš naživo vidieť orangutany v ich prirodzenom prostredí. Bukit Lawang je jedným z nich.
  • Ostrov Samosir – nachádza sa v strede nádherného sladkovodného sopečného kráterového jazera Toba. Uvidíš mierumilovných pôvodných obyvateľov Batakov, ktorí boli v minulosti kanibalmi. Odporúčam zostať tu aspoň tri dni, prenajať si motorku a prebrázdiť celý ostrov. Je to jeden z najväčších zážitkov na Sumatre.

Jáva

Vďaka obrovskému počtu historických pamiatok a sopiek je najnavštevovanejším ostrovom v Indonézii. Na tomto ostrove leží hlavné mesto Jakarta. Jakarta síce nie je mesto, ktoré by ste mali nutne vidieť, ale ak tu pristane tvoje lietadlo, jednu noc na odpočinok po dlhom lete zrejme neoľutuješ. Na ostrove Java odporúčam navštíviť najmä tieto miesta:

  • Yogyakarta – kultúrne centrum krajiny. Je tu krásny palác miestneho vládcu, večerné trhy, reštaurácie so skvelou kuchyňou. Okrem toho odtiaľto sa vyráža na dve najväčšie indonézske atrakcie: 1) Prambanan – hinduistická svätyňa zasvätená hinduistickým božstvám. Je ľahko prístupná miestnou dopravou alebo motortaxíkmi. 2) Borobudur – budhistická svätyňa, ktorá patrí k najväčším kamenným stavbám v Indonézii. Je krásna tak z diaľky, ako aj z blízka a nájdeš na nej výjavy z Ramajány. Takisto ľahko prístupná verejnou dopravou z Yogyakarty.
  • Bromo – aktívna sopka s nádhernou kalderou. Sopka je veľmi ľahko prístupná. Hoci je to turisticky veľmi frekventované miesto, predsa má veľké kúzlo a vaše fotky budú poriadny gýč. Najlepšie je prísť sem ráno na východ Slnka. Ráno môže byť veľmi chladno, majte teplé oblečenie do rezervy!

Doprava po ostrove

Medzi Jakartou a Yogyakartou ide večerný klimatizovaný vlak. Ide o sedačkový vlak, kde sa sedadlá dajú viac sklopiť. Vlak je často až preklimatizovaný. Cesty sú pomalé, lebo prechádzajú cez dediny, preto je lepšie vždy vyraziť na cestu skoro ráno, aby ste sa aspoň sčasti vyhli pomalej doprave.

Bali

Ostrov bohov – aj tak sa tento ostrov nazýva. Úrodná ryžová oblasť, ktorá je ďalším symbolom ostrova Bali, sa nachádza na centrálnej plošine. Pestuje sa tu kakao, káva, banány. Ostrov Bali je značne sprofanovaný ako destinácia na kúpanie. Ak sa chceš kúpať, neodporúčam ísť do Kuta, čo je centrom ostrova. Kuta má totiž vhodné podmienky pre surferov, sú tu veľké vlny, ale nie je to vhodné na kúpanie. Kuta je dnes centrom zábavy, barov a podnikov.

  • Ubud – mesto v s rozmanitou kultúrou, kde cestovatelia chodia na jeden alebo dva dni. Mesto je plné chrámov balijskej kultúry.
  • Pura Luhur Batukau – ryžové polia v okolí mystického chrámu.
  • Munduk – dedina v príjemnom horskom prostredí plná jazier, vodopádov s možnosťou uskutočnenia výletov.

Gili

Ak sa chceš kúpať, tak odporúčam ísť na Gili. Nachádza sa asi 2 hodiny plavby loďou od Bali. Zatiaľ čo Bali je o vlnách, Gili má gýčové pláže a krásny podmorský svet. Gili sa skladá z troch ostrovov Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan, ktoré sú od seba vzdialené cca. 1 km. Na ostrovoch sú miestne cestovné kancelárie, ktoré zabezpečujú najrôznejšie výlety po Indonézii, uskutočňujú plavby, potápanie či šnorchlovanie. Odporúčam najmä ostrov Trawangan, ktorý je síce najturistickejší, ale ponúka najviac aktivít. Ak si zakladáš na lepšom ubytovaní, radšej si ho rezervuj vopred. Večer ostrovy žijú v malých baroch so skvelou kuchyňou.

Lombok

V Indonézii všeobecne platí, že čím ďalej na východ ideš, tým je daná oblasť menej navštevovaná krajšia, ale aj náročnejšia pokiaľ ide o prepravu. Lombok je hlavne o miestnych dedinách, zvykoch a výstupoch na aktívne sopky.

  • Guru Rinjani – druhá najvyššia sopka v Indonézii s výškou 3 726 m. Ide o jednu z troch posvätných hôr. Výstup trvá 5 dní, ale dá sa spraviť aj rýchlejšie. Na samotný vrch sa nedá vystúpiť individuálne, musíš mať lokálneho sprievodcu. Najlepšie je ísť v malej skupine cez miestnu CK. Vyráža sa z mesta Senaru a končí sa v Sembalun Lawang. Stan, spacák a ostatné potrebné veci si môžeš požičať. Priprav sa na to, že hore je chladno a treba mať dobrú bundu a sveter.

Komodo, Rinca

Sem sa chodí hlavne kvôli varanom. Tieto ostrovy sa najlepšie navštevujú loďou, ktorú si môžete objednať na Bali alebo Gili. O čo ide?

Miestne CK ponúkajú plavbu medzi ostrovmi. Loď je určená cca. pre 15 ľudí. Máte možnosť vybrať si buď kajuty (sú veľmi jednoduché a malé, často bez klimatizácie) alebo prespať na palube na matracoch. Loď má v drvivej väčšine indonézsku plnú penziu. Plavba patrí k najväčším zážitkom v rámci Indonézie. Plavíte sa, zastavujete na rôznych malých ostrovoch, kúpete sa a večer máte nad sebou nebo plné hviezd. Plavba trvá cca. 3 dni, ale sú aj dlhšie plavby. Konečná zastávka je na ostrove Flores.

Flores

Pokiaľ ide o prírodu, popri Sumatre je to asi najkrajší z indonézskych ostrovov. Celý ostrov Flores je spojený 700 km dlhou transfloreskou diaľnicou. Medzi mestami Labuanbajo a Larantuka chodia viac menej pravidelné spoja. Na ostrove sa oplatí vidieť:

  • Kelimutu – sopka vysoká 1 640 m, kde sa nachádzajú 3 vulkanické jazerá s rôznou farbou vody. Nachádza sa v blízkosti mestečka Moni. Podľa povesti sem odchádzajú duše mŕtvych ľudí.
  • Bajawa – okolo mesta sa nachádzajú dedinky s tradičnými domami.

Súostrovie Solor a Alor

Na východ od Flores sa nachádza malé súostrovie, ktoré je vhodné najmä na potápanie. Dostaneš sa sem vodnými taxíkmi.

Papua

Tento ostrov je určený pre všetkých, ktorí sú expedične ladení a chcú vidieť miestne kmene. Výlet si zorganizujte prostredníctvom miestnej CK, pretože treba mať povolenie (permit). Zváž tiež požitie antimalarík. Ostrov síce patrí k drahším destináciám v rámci Indonézie, ale na oplátku budeš mať tie najautentickejšie zážitky. Najnavštevovanejšou časťou Papuy je údolie Baliem, v ktorom sa uskutočňujú miestne farebné trhy a schádzajú sem rôzne etniká.

Kalimantan

Miestny názov pre ostrov Borneo, ktorý je rozdelený medzi tri krajiny – Indonéziu, Brunej a Malajziu. Odporúčam navštíviť:

  • oblasť Loksado – zaujímavé výlety do okolitých hôr cez povrazové mosty, vodopády, jazerá.
  • Národný park Tanjung Puting – budete tu na dotyk orangutanom.
  • Pulau Derewan – gýčový ostrov s možnosťami potápania a šnorchlovania.

Raja Ampat

Asi najgýčovejšie potápanie v rámci Indonézie, ktoré je navyše mimo hlavných turistických destinácií.

Itinerár

Pri tvorbe itineráru som sa riadil, že si tu ešte nebol, rád by si videl čo najviac, ale popritom si aj oddýchol.

1.deň: Let do Jakarty

2.deň: Prílet do Jakarty – samotné mesto nepatrí medzi mestá, ktoré by si ťa získalo. Je tu pár atrakcií ako je hlavné námestie, prístav, miestne reštaurácie, ale toto mesto by som bral ako na prvé zoznámenie sa s Indonéziou a na dorovnanie časového posunu.

3.deň: Odchod vlakom do Yogyakarta z hlavnej vlakovej stanice. Veľa cestovateľov využíva nočné vlaky.

4.-5.deň: Ak by si išiel nočným vlakom, tak ráno na štvrtý deň prídeš do Yogyakarti. Je to kultúrne centrum krajiny. Je tu krásny palác miestneho vládcu, večerné trhy, reštaurácie so skvelou kuchyňou. Okrem toho odtiaľto sa vyráža na dve najväčšie indonézske atrakcie.

1) Prambanan – hinduistická svätyňa zasvätená hinduistickým božstvám. Je ľahko prístupná miestnou dopravou alebo motortaxíkmi. 2) Borobudur – budhistická svätyňa, ktorá patrí k najväčším kamenným stavbám v Indonézii. Je krásna tak z diaľky, ako aj z blízka a nájdete na nej výjavy z Ramajány. Takisto ľahko prístupná verejnou dopravou z Yogyakarty.

6.deň: Odchod  na Bromo – aktívna sopka s nádhernou kalderou. Sopka je veľmi ľahko prístupná. Hoci je to turisticky veľmi frekventované miesto, predsa má veľké kúzlo a tvoje fotky budú poriadny gýč. Cesta sem trvá cca 6 hodín a dopravu si vybavíš cez mnohé CK, ktorých je v meste Yogyakarty na každom kroku.

7.deň:Ranný výstup na sopku, nejde o nič komplikované. Okolo 10.00 ide doprava na Bali. Ten sa vybavuje u miestnej CK – 20 USD? Neskorý príchod na Bali

8.deň: Doobeda Kuta a len čisto sa zoznámiť s miestom. Miestna pláž, bary. Podvečer s motorkou na Bukit poloostrov – nachádza sa na najjužnejšej časti ostrova. Sú tu biele  pláže ako Dreamland beach a chrám na útese Uluwatu. Tak ako všade, sú tu skôr vlny pre surférov. Motorku si vybavíš v mnohých požičovniach za cca 10 Euro. Najlepšie je mať plne automatickú a treba mať medzi národný vodičák.

Medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebujete predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu

9.deň: Amed – Ak sa niekde dá šnorchlovať a potápať je to Ahmed na východnom cípe Bali. Je vzdialený 96 kilometrov  a cesta zoberie minimálne 3,5 hodiny. Je to celodenný výlet. Ak by si išli dopravou resp. tour vyjde to na 700 tisíc rupií, čo je cca 50 Eur

10.deň:Ubud – Je to hlavné centrum Bali, ktoré musíš vidieť. Jogínske centrá, vegánske reštaurácie a krásna príroda. Po ceste môžeš navštíviť ryžové polia Tegelagang a posvätné pramene Tirta Empul. Cesta je cca 40 kilometrov od Kuty.

11.deň:Bratan – Chrám na jazere, ktorý je hlavnou ikonickou pamiatkou na Bali. Treba prísť pred 10:00, kedy sem prídu davy turistov. Vzdialneosť od Kuty je cca 60 kilometrov, následne cca 28 km do Sekumpul – Tento vodopád je najvyšší v danej lokalite a je 92 kilometrov od Kuty. Značenie k vodopádu je horšie a je lepšie sa spýtať miestnych.

V tento deň si treba vybaviť lodné lístky na Gili. Vybavíš ich v Kute v mnohých miestnych cestovných kanceláriách.

12.deň:Odchod na Gili – Nachádza sa asi 2 hodiny plavby loďou od Bali. Lístok na nete stojí cca 45 USD na jednu cestu. V Kute som vybavil za lepšiu cenu.

Zatiaľ čo Bali je o vlnách, Gili má gýčové pláže a krásny podmorský svet. Gili sa skladá z troch ostrovov Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan, ktoré sú od seba vzdialené cca. 1 km. Na ostrovoch sú miestne cestovné kancelárie, ktoré zabezpečujú najrôznejšie výlety po Indonézii, uskutočňujú plavby, potápanie či šnorchlovanie.

Odporúčam najmä ostrov Trawangan, ktorý je síce najturistickejší, ale ponúka najviac aktivít. Ak si zakladáte na lepšom ubytovaní, radšej si ho rezervujte vopred. Večer ostrovy žijú v malých baroch so skvelou kuchyňou.

Zostal by som sa kúpať 3 dni.

13.-14.deň: Oddych naGili Trawangan. Tu sa dá objednať aj loď na 3 dni. To by som spravil počas pobytu.

Miestne CK ponúkajú plavbu medzi ostrovmi Komodo, Lombol Flores. Loď je určená cca. pre 15 ľudí. Máš možnosť vybrať si buď kajuty (sú veľmi jednoduché a malé, často bez klimatizácie) alebo prespať na palube na matracoch – ja odporúčam zostať na palube. Kajuty sú veľmi teplé v noci a nedá sa v nich spať. Plus spanie na palube je aj lacnejšie. Loď má v drvivej väčšine indonézsku plnú penziu. Plavba patrí k najväčším zážitkom v rámci Indonézie. Plavíš sa, zastavuješ na rôznych malých ostrovoch, kúpete sa a večer máte nad sebou nebo plné hviezd. Plavba trvá 3 dni, ale sú aj dlhšie plavby. Konečná zastávka je na ostrove Flores.

Ak je pekné počasie, bude to najlepší zážitok, ak však bude búrka, pol lode má morskú chorobu.

15 17.deň: Plavba – maj dostatok opaľovacieho krému :

18.deň: Odlet späť na Bali – Denpasar a následne domov alebo pokračovanie na ďalšiu exotiku menom Východný Timor.

Koľko taká cesta vyjde?

Ak by sme brali, že budete cestovať dvaja, budete bývať v 3 hoteloch a absolvujete celý daný program, tak by ste sa mali zmestiť do sumy 1000 – 1100 Eur bez hlavnej letenky. Ak cestuješ nízkonákladovo, tak cena bude okolo 780 Eur.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Indonézii.

Ďalšie cestovateľské itineráre do celého sveta nájdeš tu.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Váš komentár čaká na schválenie.

Outstanding quest there. What occurred after? Take care!

Ako si prosim riesil ubytovanie pri takomto cestovani, vzdy az na mieste aelbo si nieco rezervoval aj do predu ?

Ahoj, stačí na mieste a keď si potrpíš na lepšom ubytovaní niekde na pláži, radšej dopredu napríklad cez booking.com.