V tomto blogu nájdete nielen informácie o čínskom múre, ale aj praktické informácie o tom, ako sa na múr dostať za cenu ako domáci a ktorá časť je najkrajšia.
Čínsky múr je vlastne nedokončená stavba, ktorej stavbu nariadil prvý čínsky cisár z dynastie Qin. Bol to ten istý panovník, ktorý si dal vyhotoviť známu terakotovú armádu pri Xiane. Cisár okrem toho nariadil stavbu veľkého plavebného kanála, ktorý spájal mestá Hangzhou a Peking a je najdlhším kanálom na svete. Prvý cisár dal tiež vybudovať jeden z najväčších zavlažovacích zariadení na svete pri meste Chengdu.
Čínsky múr mal zadržať barbarské kmene zo severu. V žiadnom prípade to nebola hranica ríše ako sa dozviete v nejednom turistickom sprievodcovi. Bola to len hradba, ktorá mala odraziť útočníkov. Jedna z najnákladnejších stavieb v histórii ľudstva však poriadne nesplnila svoju funkciu. Napríklad Mongoli, ktorí často napádali Čínu, posádku určitej časti múru podplatili a bezproblémovo prešli.
Koľko má múr kilometrov? To sa nikde presne nedozviete. Číňania veria, že má 9999 kilometrov, iní vám povedia, že má 10 000 km, čo je magické číslo. Pred dvoma rokmi sa historici snažili cez satelit odmerať dĺžku múru a dopátrali sa k číslu okolo 8500 kilometrov. Jeho dĺžku je ťažké odmerať z toho dôvodu, že niektoré časti sú príliš zničené a ťažko vôbec rozpoznáte, že stojíte na nejakej stavbe. Faktom je, že v časoch, keď bolo čínske cisárstvo slabé, miestni roľníci rozoberali určité časti múru a stavali si z neho svoje vlastné kamenné príbytky.
Dnes je čínsky múr symbolom Číny. Nie vždy to tak však nebolo. Počas najhoršieho kultúrneho besnenia v 20. storočí, tzv. „kultúrnej revolúcie“, bol dnešný symbol označený za buržoáznu stavbu a mladé kádre sa snažili múr rozobrať. Vtedy žiadnym symbolom nebol a heslo, ktoré je dnes tak okrídlené „Kto nebol na čínskom múre, nie je Číňanom“, v tej dobe vôbec neplatilo.
Odvtedy sa veľa vecí zmenilo a odfotiť čínsky múr bez hordy turistov je takmer možné. Číňania sú teraz veľmi hrdí na svoj novodobý symbol, ktorého stavba svojho času ekonomicky zruinovala stredovekú Čínu.
Návšteva krajiny draka by nebola úplná bez tejto pamiatky, ktorú si pod svoje krídla zobralo UNESCO. Najviac turistov navštevuje časti múru, ktoré sa nachádzajú pri Pekingu. Pochádzajú z obdobia dynastie Ming, kedy bola posledná veľká prestavba.
Ak sa rozhodnete pre oblasť Badaling, kde je múr najlepšie zachovaný, máte tri možnosti:
- Cez miestne CK za cenu cca, 200 RMB (to je približne 28 EUR bez vstupného na múr). Je to najpohodlnejšia možnosť, ale zároveň najdrahšia Vstupné na Badaling stojí 40 RMB – cca 5,5 EUR. Takmer každá miestna CK robí povinné zástavky v rôznych továrničkách na jadeit, vázy, perly. Verte, že ceny sú veľmi predražené. Neodporúčame tento balík kupovať.
- Vlakom, čo je asi najpríjemnejšia možnosť. Zo severnej železničnej stanice idú vlaky S2, ktoré vás za cca 18 RMB privezú do Badalingu. Cesta trvá 70 minút. Lístok si nekúpite na stanici, ale treba si kúpiť metrovú kartu. Karta funguje aj na metro, autobusy a trolejbusy. Karta nič nestojí, len si dobijete kredit. Keď prídete na železničnú stanicu Badaling, shuttle bus vás následne odvezie takmer ku vchodu.
- Autobusom. Od metrovej zastávky „Jishuitan“ nastúpite na autobus číslo 877 alebo 919 a za cenu cca 10 RMB sa odveziete asi 1,8 kilometrov od Badalingu. Cesta trvá cca. 80 minút v závislosti od dopravnej situácie.
Chceli by ste navštíviť menej navštevovanú časť a zároveň najkrajšiu?
Choďte na úplný západ krajiny, kde zažijete iný múr. Tento múr sa nachádza v meste Jiayuguan.
Ak máte záujem o netradičný zážitok a milujete maratóny, tak jeden z najdlhších zažijete práve na čínskom múre. Viac informácií nájdete na stránke http://great-wall-marathon.com/.
Ten kto by chcel prenocovať a podniknúť trochu netradičný výlet po múre, môže ísť trekovať na múr. Žiaľ, uskutočniť sa to dá len cez miestne CK a je to pomerne drahé. Mnohé CK ponúkajú niekoľkodňové výlety s možnosťou prenocovania na čínskom vidieku. Viac informácií nájdete napríklad na stránke http://greatwallhiking.com/.
Je mnoho častí múru, ktoré môžete vidieť. Múr je preplnení čínskymi turistami najmä cez víkendy, skúste si teda na jeho návštevu vyhradiť dni cez týždeň. Počas pracovných dní je turistov o niečo menej. Odfotiť čínsky múr turistov možno asi len v zime, alebo pri veľkom šťastí. Šťastnú cestu.
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Prežil som v Pekingu dlhe obdobie môjho pobytu v Číne, určite viacej ako desať rokov a treky na múre boli pre mňa asi najkrajším z toho čo sa dá v tomto obrovskom meste zažiť. Určite je to fajn, keď sa ľudia delia o zážitky, na to je blog. Mám k tomu článku len nasledovné.
Čínania veria, že múr je dlhý 10 000 li, nie km. Li je čínska jednotka miery. Jedná sa múr postavený v dynastii Ming. To je múr na ktorom ste sa prechádzali. Múr dynastie Qin má úplne iné korene a možno sú úseky, kde sú obidva múry totožné. Je to na dlhý článok, nie len pripomienku.
Múr v okolí Pekingu má asi 700 km a sú tam úseky, kde určite nestretnete celý deň ani nohu.
Múr v Jiayuguan som nenavštívil, ale pokiaľ viem, je to posledná pevnosť Mingského múru na západe, v provincii Gansu. Je to čínska atrakcia AAA, takže pozor, bude tam tých turistov asi veľa.
Je to až neuveritelné. Tak dlho sami cestovať po svete, písať blogy, deliť sa s informáciami, všetko úžasne nafotit. Je vôbec možné že ste na to len dvaja? Pozdravujem Vás a držím palce, aby Vám to aj ďalej šlapalo.