Čiernobiele leto pre lety

Letecké spoločnosti očakávajú, že to bude počas leta opäť vrieť. Nielen na teplomeroch, ale aj na letiskách. Sezóna má nastúpiť na predpandemický spoj, zabrániť jej v tom môžu len ohlásené štrajky. 

V dôsledku ekonomickej krízy prevláda na mnohých miestach neistota. Tá podľa odborníkov však letný turistický optimizmus 2023 nepodkopala. Práve naopak. Očakáva sa, že leto 2023 prekoná turistické rekordy. 

Letecké spoločnosti veria, že sa obnoví predpandemická úroveň cestovania. A nie iba obnoví, ale aj prekoná. Očakáva sa o štyri percentá viac turistov než pred koronavírusom v roku 2019. Vyplýva to z prognóz Asociácie leteckých spoločností ALA. 

„Už na začiatku roka sa prekonala úroveň cestovania z roku 2019. Proti ekonomickej kríze bojuje túžba ľudí cestovať. Veríme, že v roku 2023 sa turistický sektor úplne oživí. Bol silný a prekonal mnohé pandemické prekážky.“

Prezident ALA Javier Gándara

Zdvihnutý prst 

Odborníci sa aj napriek dobrým pokovidovým prognózam obávajú. Čaká ich viacero skúšok. Asociácia varovala, že sa letná sezóna nevyhne dlhšiemu čakaniu a radám na letiskách. Nie je za tým len vysoký dopyt turistov a pretrvávajúci nedostatok personálu. Cestujúcich môžu potrápiť ohlásené štrajky. 

Štrajkové Francúzsko

Podľa spoločnosti AirHelp, ktorá má na starosti správu leteckých reklamácií, vzrástol počet zrušených a meškajúcich letov najvýraznejšie v Spojenom kráľovstve a vo Francúzsku. Do ohňa priliala vodu aj dôchodková reforma vo Francúzsku. Štrajky vplývajú aj na mnohé prestupné lety, letisko Charlesa de Gaulla je jedným z najvýznamnejších európskych uzlov.

Problémom sú aj prelety 

Štrajky sa dotkli aj tisícok preletov nad Francúzskom. Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryaniar podľa Forbes dokonca požiadala svojich pasažierov, aby podpísali petíciu adresovanú predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. Spoločnosť v nej žiada ochranu cestujúcich počas štrajkov pri preletoch nad Francúzskom. Na Európsku úniu, ale aj na francúzsku vládu sa s podobnou prosbou obrátila aj Asociácia leteckých spoločností. 

Presun zamestnancov 

Viaceré európske mocnosti čelia nedostatku kvalifikovaných zamestnancov na letiskách. Medzi nimi je aj nemecký Düsseldorf. Podľa  baleárskych novín Última hora naň v apríli presunuli viacerých zamestnancov zo španielskej Palmy. Presuny zamestnancov medzi letiskami majú posilniť pracovnú silu, ale aj zmierniť dopravné štrajky. Experti tvrdia, že sa týmito krokmi chystajú na letnú sezónu. 

Nemecko je popri Francúzsku ďalšou z európskych krajín, ktorá čelí intenzívnym štrajkom v doprave. Len nedávno ochromil štrajk bezpečnostných zamestnancov letisko v Berlíne a v Hamburgu. Tým, že cestujúcich na kontrolách nemal kto kontrolovať, zrušili v Berlíne 220 odletov.

Odborníci hovoria len o predletnom „odvare.“ Iba Malorka totiž očakáva o 300 000 viac nemeckých dovolenkárov ako v uplynulom roku. O znížení letov hovorí aj Amsterdam, chýba mu totiž množstvo kvalifikovaného personálu. 

Ohlásený štrajk

Niektoré spoločnosti svoj štrajk už oznámili. Medzi nimi je napríklad španielska letecká spoločnosť Air Europa, ktorá štrajk naplánovala na 1., 2., 4. a 5. mája. Štrajk plánuje aj personál londýnskeho letiska Heathrow. Bezpečnostní zamestnanci budú štrajkovať vo viacerých fázach na termináli č. 5 v dňoch 4. až 6. mája, 9. až 10. mája a 25. až 27. mája.

Zimná sezóna nakopla letnú

Údaje zo zimnej sezóny potvrdili, že predpandemické cestovanie je už za rohom. Od novembra 2022 do marca 2023 dosiahlo 98 % z predpandemickej úrovne.  V marci sa dokonca turizmus po prvý raz dostal na rovnakú úroveň ako pred pandémiou. Práve prímorské turistické destinácie sa zotavujú rýchlejšie ako tie vnútrozemské. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.