Cestovanie a zdravie

Cestovanie je zábava. Ale len kým je človek zdravý a nič ho nebolí. Môžete byť hoci aj na tej najkrajšej pláži na svete, ale keď sa cítite mizerne, bude vám pláž ukradnutá. Ako si udržať zdravie počas cestovania, na čo si dávať pozor, aké očkovania potrebujete a aké lieky by ste si mali zbaliť na cestu do zahraničia?

Našu poslednú 9-mesačnú cestu sme zvládli bez väčších ťažkostí. Hnačkové ochorenia sprevádzané bolesťami brucha sme mali spolu dohromady 3-krát. Tie sa vyriešili pomocou Endiexu za pár dní. Raz boli užité antibiotiká na bolesť hrdla. To bolo všetko, pokiaľ ide o zdravotné problémy. Sme veľmi radi, že počas drvivej časti cesty sme sa tešili dobrému zdraviu. Ako sa nám podarilo a čo teda odporúčame?

 

Lieky

Na cestu si pribaľte niekoľko základných liekov. Aké lieky a zdravotnícke potreby by mohla obsahovať vaša cestovná lekárnička? Inšpirovať sa môžete podrobným zoznamom Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny. Hlavne si rozmyslite, čo naozaj potrebujete, aby ste nakoniec nedopadli ako prenosná lekáreň. Už sme pár takých hypochondrov videli. Aké konkrétne lieky sme mali so sebou my?

  • Endiex
  • Trojdňové širokospektrálne antibiotiká Sumamed – len pre krízové situácie, keď nič slabšie nezaberá
  • Ibalgin
  • Acylpyrin
  • Ophtalmoseptonex
  • Ophtalmoframykoin – len pre krízové situácie očných infekcií
  • Fenistil
  • Betadine dezinfekčný roztok
  • Orálna aerodisperzia Jox
  • Obväz, náplaste

Okrem toho sme mali niekoľko ďalších, skôr prírodných produktov, na ktoré nedáme – hlavne Marta – dopustiť. Treba ich brať dôsledne v určitých intervaloch. Aby ste nevláčili všetko, na cestu stačí jedno z nich:

  • tinktúra z čierneho orieška (juglans nigra) – okrem iného na trávenie, proti parazitom a na krvný tlak, vhodná na dezinfekciu po jedle; alebo
  • oregánový olej v kvapkách – baktérie, parazity, dezinfekcia, plesne, kožné ochorenia; alebo
  • citricidal/GSE – bakteriálne a vírusové infekcie, imunita, plesňové infekcie.

 

Imunita

Nestačí zobrať so sebou iba balík liekov. Posilniť zdravie a imunitu by ste si mali ešte pred samotným vycestovaním. Na tému posilňovania obranyschopnosti organizmu možno nájsť veľa odbornej literatúry. Nepodceňujte prípravu svojho tela. Napokon, čím silnejší budete, tým ďalej zájdete. Ak máme byť konkrétnejší, odporúčame minimálne dve veci, ktoré prospejú vašej imunite. (Vlastne tri, ak zarátame aj radu starých mám, t.j. pravidelné pitie bylinkových čajov).

  • Probiotiká – pri cestovaní sú obzvlášť užitočné, pretože sa starajú o vašu črevnú mikroflóru, ktorá môže byť narušená exotickou stravou, vodou a inými baktériami. Pomáhajú aj pri cestovateľskej hnačke alebo zápche. Napokon, ak nemáte poriadok v črevách, odzrkadlí sa to aj inde na vašom zdraví.
  • Optimun sprej – pokiaľ ste už na cestách a potrebujete posilniť imunitu „za pochodu“, odporúčame tento sprej, ktorý je vhodný aj pre tých, ktorí obľubujú „prírodnú liečbu“. Vďaka unikátnej kombinácii PRP proteínov a vitamínov skupiny B pôsobí celkovo na posilnenie imunity, ako aj lokálne antisepticky a protizápalovo. Na cestovanie je ako stvorený, je malý, v pohodlnej sprejovej forme a najmä účinný. Je nám jasné, že niekedy je ťažké povedať, čo presne človeku zabralo. Isté však je, že odkedy sme brali Optimun, boli sme úplne fit.

Cestovanie a zdravie

 

Jedlo a voda

Mnohí sa pred cestou do zahraničia boja, že budú mať žalúdočné a črevné problémy z jedla, ale najmä z vody. Je to čiastočne opodstatnená obava.

Na jednej strane je pravda, že na vodu si treba dávať veľký pozor. Nie každá krajina má ten „luxus“, že z vodovodného kohútika tečie pitná voda, ktorou aj umývate riad, sprchujete sa či splachujete záchod, ako je to u nás. V Ázii sme pili iba balenú vodu. Aj tu si však dávajte pozor. Nie je balená voda ako balená voda. Občas sa žiaľ stáva, že nejakí „dobráci“ naplnia fľaše zospodu nanovo a nemusí to byť práve nezávadná voda. Fľašu pri kúpe vždy skontrolujte, najmä uzáver a spodok, či ide o originálne balenie.

Na druhej strane, vaše problémy nemusia byť automaticky zapríčinené „zlou“ vodou. Niekedy je to jednoducho tým, že ste sa dostali do styku s inými baktériami, než na aké je vaše telo zvyknuté doma. Málokto napríklad vie, že paradoxne aj naše črevá si museli niekoľko dní zvykať po príchode domov na slovenskú vodovodnú vodu. Po 9-tich mesiacoch pitia balenej vody si telo skrátka odvykne.

Pokiaľ ide o ľad, v Ázii ho v zásade neodporúčame dávať do nápojov. Určite nie v Indii, Bangladéši, na Filipínach či v Strednej Ázii. Lepšie sú na tom oblasti, ktoré sú dnes už veľmi turistické, napríklad Thajsko či Kambodža. V týchto krajinách sme si odvážili dať do nápoja aj ľad.

Pokiaľ ide o jedlo, stravovali sme sa často na ulici a prevažne v miestnych reštauráciách, ktoré si však nepredstavujte ako nejaké luxusné lokály, ako skôr jednoduché priestory s umelohmotnými stoličkami, kde vyvára nejaká tetuška. Nakuknete jej do hrncov, pozriete čo má v ponuke, a najete sa priamo s domácimi. Jedlá v krajinách boli niekedy pestrejšie, inokedy menej. Ale my nie sme príliš prieberčiví, takže vždy sa dalo z niečoho vybrať. Držali sme sa týchto zásad:

  • Jeme tam, kde sa stravuje najviac miestnych, najmä rodiny s deťmi.
  • Keď sa nám reštaurácia nepáči, nejdeme tam.
  • Neodsudzujeme veľmi jednoducho vyzerajúce reštaurácie, pretože môže mať chutné jedlo a čistú kuchyňu.
  • Jeme čo najviac ovocia a zeleniny. Ázijské ovocie je jednoducho delikátne, najmä mango v juhovýchodnej Ázii, či melóny v Strednej Ázii.
  • Nejeme ovocie, ktoré nebolo olúpané pred našimi očami (ktovie odkedy tam už je a koľko múch na to sadlo).
  • Povedali by sme ešte, že sa treba krotiť v jedení štipľavého. Ale my sami sme to občas prehnali, napríklad pri hot-pote v Chengdu, pri ktorom sme chrlili oheň a stŕpli nám jazyky.
  • Doprajeme si. Keď cestujete dlhodobo, nemôžete sa neustále pozerať na cenu a kupovať si vždy iba to najlacnejšie. Skôr či neskôr vám to nielenže prestane chutiť, ale nedodá vám to potrebné živiny. Netreba sa ani prejedať, ale z času na čas si treba dopriať chutné a bohaté jedlo. Napokon, dobré jedlo je aj radosť, tak prečo sa nepotešiť.
  • Neštítime sa príliš. Strachom človek niekedy viac pokazí ako získa. 🙂
  • Nevyhýbame sa ani mliečnym výrobkom. Mnohí cestovatelia sa boja konzumovať mliečne výrobky kvôli potenciálnym žalúdočným problémom. My nemáme nijaké negatívne skúsenosti v tomto smere a považujeme to skôr za predsudok a prehnanú opatrnosť. Vedeli ste napríklad, že aj Západniarov cestujúcich na Slovensko cestovné kancelárie často varujú pred slovenskými mliečnymi výrobkami ako bryndza, syry či žinčica? A my to doma veselo jeme. My práveže odporúčame ochutnať niektoré národné pochúťky, ktoré obsahujú mlieko či jogurt, napríklad mongolský mliečny čaj, turecký ajran, syry na ruských trhoch, kvasené kobylie mlieko, tadžický krutop, tibetský maslový čaj, ľadovú kávu s kondenzovaným mliekom v juhovýchodnej Ázii, indický a bangladéšsky čaj s mliekom (chai resp. cha) a pod..

No a, samozrejme, pravidlo, ktoré nás učili ešte v detstve, pred jedlom si treba umyť ruky. Ak nenájdete mydlo a vodu, tak majte po ruke aspoň antibakteriálny gél alebo zvlhčené utierky.

 

Očkovanie

V súčasnosti je povinným očkovaním pre cestovateľov iba očkovanie proti žltej zimnici. Tá sa však vyskytuje najmä v niektorých afrických a juhoamerických krajinách. My sme prevažnú časť cesty strávili v Ázii, a tak sme povinné očkovanie nepotrebovali. Martin však z dôvodu predchádzajúceho dlhoročného cestovania po svete predsa bol očkovaný proti žltej zimnici a hepatitíde (žltačke) typu A. Marta nebola očkovaná vôbec, a to ani proti hepatitíde (žltačke) typu A.

Je to však, samozrejme, na vás ako sa rozhodnete a či sa dáte očkovať niektorým z odporúčaných očkovaní pre cestujúcich do zahraničia, ktorými sú: očkovanie proti žltačke typu A a B, brušnému týfusu, cholere, besnote, japonskej encefalitíde, detskej obrne a meningokokovým invazívnym ochoreniam. Viac informácií o očkovaniach nájdete v článku Očkovanie do zahraničia alebo sa informujte priamo v Inštitúte očkovania a cestovnej medicíny. 

 

Oddych

Cestovanie môže byť aj veľmi hektické, presuny vyčerpávajúce a v kombinácii s rôznorodou, nie vždy plnohodnotnou stravou, prachom a studenými sprchami, to dáva organizmu riadne zabrať. Choroby často prichádzajú práve s únavou, preto je dôležité oddýchnuť si a nájsť si čas na seba.

Po prvé, treba vedieť efektívne odpočívať, keď treba, tak aj počas dňa. Niekedy stačí „zavrieť oko“, ako hovorí Martin, iba na pár minút a dobije to energiu.

Po druhé, nemôžete sa stále iba presúvať z miesta na miesto, ale musíte si dopriať aj dlhší oddych. My sme väčšinou zostali na jednom mieste jednu alebo dve noci. Predstavte si, že takto cestujete 9 mesiacov. Je to priam šialené, keď si uvedomíte, že spíte každú druhú noc v inej posteli. Aj my sme však z času na čas zostali niekde dlhšie ako len deň-dva, aby sme si pospali a dobili si energiu. A ako sme oddychovali my? Najlepšie na nejakom treku v horách alebo na thajskej masáži či v tureckých kúpeľoch hamam. Alebo len tak na hoteli, na pláži vychutnávajúc si exotické džúsy, pivko a kulinárske špeciality.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

na našlapanú imunitu zvlášť na Island a do Fínska sme fičali na šípkovom čaji a cmúľacích pastilkách tenoros so zinkom a pohánkou a užili sme si to na maximum bez nepríjemného nachladnutia a horúčok

na problémy so zažívaním, črevami a hnačkovaním balíme enterol 😉 pre deti aj dospelákov je rýchlo účinný

Ahoj Cestovatelé, perfekt, Díky, moc Vám tu nechybí, jinak se mi ozvěte, můžem si povídat o dalších Ahasvér zkušenostech, Hai… Tulák Marcel od Zvonu, Přeji Vám, ÚSPĚŠNÝ ROK 2017 A DRŽÍM PALEČKY, NA CESTĚ,, POD MODROU OBLOHOU,,…