Čo čakať od Bruneja?
Brunej je malý štát, kde sa ľudia zdržia 2 – 3 dni a spájajú ho s Malajziou v rámci nejakého okruhu po JV Ázii. Je to pokojný miništátik, v ktorom toho veľa nenájdeš, ale aspoň si dotvoríš mozaiku o celej oblasti. Plus – koľko ľudí poznáš, ktorí boli v Bruneji? Skôr to ber tak, že uvidíš ďalšiu krajinu a oddýchneš si od neustáleho cestovania.
S čím sa dobre spája Brunej?
Keďže najlepšie spojenie je s Malajziou, tak sa dobre spája práve s touto populárnou destináciou. Ak chceš v Malajzii vidieť Kuala Lumpur a ísť na malajskú časť Bornea, tak si tu sprav zastávku na 2 – 3 dni. Je to vlastne taký príjemný stop over.
Víza
Občania Slovenskej republiky cestujúci do Bruneja sa môžu za účelom turistiky alebo návštevy zdržiavať v krajine s platným cestovným dokladom bez víz po dobu 90 dní. Cestovný pas pri vstupe do Bruneja musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov po plánovanom ukončení pobytu v Bruneji.
Bezpečnosť a nariadenia
Brunej je maximálne bezpečný a nič ti tu nehrozí. Ide o moslimskú krajinu, kde alkohol nedostaneš, ale môžeš si priniesť maximálne 1 liter tvrdého alebo 12 plechoviek piva. Konzumácia alkoholu sa môže diať len v uzavretej hotelovej izbe. V žiadnom prípade nie na verejných miestach. Alkohol sa musí deklarovať pri vstupe do krajiny. Ak by si zabudol, môže to vyvolať zbytočné otázky a aj vyhostenie z krajiny.
Ako sa sem dostať?
Brunej leží na ostrove Borneo a susedí s Malajziou a Indonéziou. Najlepšie spojenie je cez Kuala Lumpur a Kota Kinabalu (malajská časť Borena) leteckou spoločnosťou Air Asia https://www.airasia.com/en/home.page?cid=1 . Ide o nízkonákladovú spoločnosť, ktorá má jedno z najlepších spojení v rámci celej Ázie. Ak si objednávaš letenky v predstihu, tak vieš letenku zohnať za cca 50 USD.
Priame spojenie z Európy je cez Royal Brunei Airlines https://www.flyroyalbrunei.com/en/brunei/ . Táto letecká spoločnosť lieta z Frankfurtu, Londýna, Paríža a z Dublinu.
Ak by si chcel ísť autobusom do malajskej časti, medzi Kota Kinabalu a Bandar Seri Begawan trvá cesta autobusom cca 7 hodín a cena je cca 22 USD. https://www.easybook.com/bus/booking/bruneidarussalam-to-kotakinabalu
Ak preferuješ loď do Kota Kinabalu, musíš ísť najprv loďou do Labuanu a následne ďalšou loďou do Kota Kinabalu. Samotný prístav však nie je v Bandar Seri Begawane, ale v Serase, cca 30 minút taxíkom.
Stránku o aktuálnom harmonograme lodí z Bruneja na Labuan nájdeš na http://www.pkljaya.com/timetable.htm, pre trasu z Labuanu na Kota Kinabalu (KK) nájdeš informácie na http://englishjesseltonpoint.blogspot.com/p/ferry-schedule_4922.html
Peniaze
V Bruneji sa platí brunejským dolárom. Aktuálny kurz nájdeš na https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=EUR&To=BND . Čo sa týka cien, je to drahšia krajina ako Malajzia, ale lacnejšia ako napríklad Hongkong či Singapur. Jediné, čo je tu drahšie, je ubytovanie, ktoré sa pohybuje od 20 do 30 eur.
Čo vidieť?
Brunej je maličký štát a jeho hlavné mesto Bandar Seri Begawan patrí medzi najmenšie hlavné mestá v Ázii. Od hlavného mesta netreba čakať žiadne veľké historické pamiatky a určite ťa prekvapí, ako vyzerá. Brunej je jedným z najbohatších štátov sveta, ale hlavné mesto vyzerá, akoby to tak nebolo. Napriek tomu, že domáci zarábajú cca 3-tisíc USD mesačne, neplatia dane a zdravotný či školský systém majú zadarmo, všetko vyzerá veľmi jednoducho. Netreba očakávať Dubaj!
Samotné mesto prejdeš peši do 1 – 2 hodín. Hlavnými atrakciami sú:
Istana Nurul Iman – ide o sultánsky palác, ktorý má 1 788 izieb a je to druhý najväčší palác na svete po zakázanom meste. Žiaľ, jediné, čo sa dá vidieť, je brána sultánskeho paláca!:)
Mešita Omar Ali Saifuddie – mešita v centre mesta, postavená v roku 1958. Asi najkrajšia je v noci, keď je krásne osvetlená.
Royal Regalia Building – dary, ktoré dostal sultán od ostatných vládcov, prezidentov či kráľov.
Plávajúca dedina – v miestnom prístave sa dá vodným taxíkom za 2 doláre dostať za 5 minút do najväčšej plávajúcej dediny na svete. Ide vlastne o pôvodné mesto zo 16. storočia. Avšak očakávať, že uvidíte budovy zo 16. storočia… Sú to domy zo súčasnosti, kde domáci bývajú a udržujú tradíciu bývania na vode.
Miestny prales – je vzdialený cca 20 minút plavby od Bandar Seri Begawanu a môžeš tu vidieť endemické zviera kahaua nosatého.
Kahau nosatý – je primát žijúci prevažne na stromoch. Samec býva veľký až 75 cm, samica len 60 cm, samec váži až 24 kg, zatiaľ čo samica len 10 kg. Chvost samcov meria okolo 66 cm, u samíc len 56 cm. Hlavným rozlišovacím znakom je vzhľad ich nosov – zatiaľ čo samec má previsnutý nos tvaru uhorky, dlhý až 10 cm, samica má nos krátky, otočený hore. Na chrbte má tehlovočervenú srsť, končatiny má sivé, spodok tela a chvost krémový, tvár máva sfarbenú do červena. Je nápadný svojím vystúpeným bruchom.
Výlety sa tu robia od 20 USD v miestnych CK na 2 hodiny. Ak ste skupinka ľudí, dohodnete sa v prístave s miestnymi vodičmi vodných taxíkov.
Chceš spojiť Brunej s Malajziou? Cestovateľské rady o Malajzii nájdeš tu.
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.