India patrí medzi najmnohorakejšie krajiny na svete. Nájdeš tu nielen himalájske končiare, prales, púšte, ale aj historické mestá či krásne pláže, o ktorých veľa ľudí nič netuší. Ak k tomu prirátam aj jednu z najrozmanitejších kuchýň na svete, dostaneš odpoveď, prečo sa sem cestovatelia najviac vracajú. Ale ako si správne vybrať cestu do Indie?
V tomto článku nájdeš stručný prehľad jednotlivých častí Indie a takisto sa zameriam aj na tie málo navštevované oblasti. Indiu som navštívil asi 15-krát a táto krajina ma stále neprestáva udivovať.
Klasická cesta: Najviac cestovateľov si vyberie cestu po takzvanom „Zlatom trojuholníku“. Ide o mestá ako Dillí, Džajpur a Agra, kde sa nachádza najznámejšia pamiatka Tádž Mahal. Sem-tam si to ľudia predĺžia o najposvätnejšie miesto Indov, a to je Váránasí. Nejdem bojovať proti tejto časti Indie, ale táto trasa je najnavštevovanejšia a zároveň patrí medzi ,,najšpinavšie“ časti Indie. Mnoho cestovateľov nadobudne pocit, že takto vyzerá celá India. Táto trasa bude vždy vyhrávať pri plánovaní dovolenky do Indie pre Tádž Mahal.
Výhoda tejto trasy: Ľahko uskutočniteľná, informácie si ťa nájdu a zážitky tu prichádzajú každú minútu.
Nevýhoda: Milión turistov, najdrahší kút Indie, zvlášť ceny pre zahraničných a zvlášť pre domácich a asi najšpinavšia India.
Dĺžka trvania: cca 10 dní a ak k tomu dáš aj Váránasí, tak cca 14 dní.
Vhodné obdobie: Počas celého roka.
Najmenej navštevovaná India: Pre mňa je najkrajším kútom Indie severovýchodná India. Ak sa pozrieš na mapu, uvidíš také zvláštne názvy provincií ako Arunáčalpradéš, Assam, Nagaland… Ide o provincie, kde si donedávna potreboval ťažko vybaviteľné povolenia, ale dnes sa zrušili alebo zjednodušili. A čo je tu také úžasné? Napríklad stromové mosty, najkrajšie safari s nosorožcami či tibetský chrám Tawang na hraniciach s Bhutánom. Takisto je tu najväčšia kultúrna rozdielnosť a stretneš tu veľké množstvo pôvodných kmeňov.
Výhoda tejto trasy: Najmenej turistov, kultúrna rozdielnosť, najlacnejší kút Indie, rovnaké ceny aj pre zahraničných, nestretneš sa tu s klamaním.
Nevýhoda: Za zážitkami sa tu cestuje dlhé hodiny, ale tie potom stoja zato a prekonajú aj samotný Tádž Mahal.
Dĺžka trvania: Najmenej 18 dní
Vhodné obdobie: Marec, apríl, máj, september, október
Pre milovníkov histórie a pláží: Južná India od Bombaja cez Bengalore až na samotný južný cíp Indie. Nikde neuvidíš také archeologické pamiatky ako Hampi, Ellora, Aihole, Pattadakal… a desiatky ďalších… Že ti tieto názvy nič nehovoria? Tak si ich daj do uja googla a uvidíš ten zázrak. A tie pláže? Nie, nenapíšem sem Goa. To je také sprofanované, že až?. Ak mám dať odporúčanie, tak jednoznačne Andamanské ostrovy, kam sa teraz dá ľahko dostať. Kto vedel pred 15 rokmi o Maldivách? Nik. A kto vie teraz o Andamanských? Budeš čakať, až kým sem nezačne chodiť každý?
Výhoda trasy: Najrozmanitejšia kuchyňa, obrovské množstvo pamiatok, krásne mestá ako Bengalore, Bombaj, Koči, Mysore…
Nevýhoda: Toľko pamiatok, že sa ti to zleje pekne do jednej?.
Dĺžka: Najmenej 18 dní. Čím viac, tým lepšie
Vhodné obdobie: Február, marec, apríl, máj, september, október
Himaláje, Ladakh, Kašmír: Pre všetkých milovníkov hôr, krásnych údolí, trekov… Takisto sa tu stretneš s veľmi živou tibetskou kultúrou.
Výhoda trasy: Na relatívne malej ploche tu uvidíš púšte, himalájske sedemtisícovky, dravé rieky, strmé údolia.
Nevýhoda: Sem-tam nestabilná politická situácia, viď Kašmír, výšková choroba (prechody cez 5-tisícmetrové sedlá), musíš byť pripravený na zmenu programu a mať dostatočnú časovú rezervu.
Dĺžka: Najmenej 14 dní
Vhodné obdobie: Koniec apríla, máj, koniec augusta, september
Je jasné, že by sa dalo napísať o ďalšom milióne miest, ktoré sa dajú nájsť v Indii. Aj preto sa Indii hovorí „Incredible India“ čiže neuveriteľná India.