Rozhovor so Slovákom, ktorého dokument môže získať Oscara
Dominik Bari sa môže stať prvým Slovákom, ktorý získa Oscara za krátky dokumentárny film. Natáčal na najchladnejšom obývanom mieste na svete. Som nielen rád, že som sa ním mohol porozprávať, ale aj vidieť v predpremiére jeho dokument. Prečítajte si exkluzívny rozhovor o Slovákovi, ktorý si išiel za svojim cieľom.
Na úvod by bolo asi najlepšie, keby si sa nám predstavil
Volám sa Dominik Bari, mám 24 rokov a som rodený Košičan. Momentálne študujem na národnej filmovej škole v Londýne. Predtým som študoval na medzinárodnej škole filmu a televízie v Paríži.
Ako sa chalanisko zo Slovenska dostane na takéto prestížne školy?
O film som sa zaujímal od základnej školy, keď som točil krátke dokumentárne filmy, videá, reklamy a chcel som sa tomu ďalej venovať. Popritom som študoval angličtinu a vedel som, že ak chcem niečo dosiahnuť, musím ísť von do zahraničia. Prosto som si chcel splniť sen a stať sa súčasťou veľkých filmových štábov.
Najprv som si vybral Paríž, lebo bol menej finančne náročný ako tie americké. Takisto mi to padlo veľmi vhod, lebo film vznikol práve v hlavnom meste Francúzska.
Ojmiakon… Ako vznikol nápad ísť na najchladnejšie obývané miesto na tomto svete?
Mal som práve v Paríži spolužiaka, ktorý pochádza z Jakutska a vie plynule rozprávať miestnym jazykom, ktorý sa volá jakutčina. Samozrejme, že som už o tomto mieste veľa čítal a videl nejaké reportáže.
Tak som sa kamaráta spýtal, či by sme nenatočili dokument o chlade. Najprv sa objavila myšlienka ísť natočiť dokument o najchladnejšom meste Verchojansk, ale potom padol nápad ísť na najchladnejšie obývané miesto, ktoré sa volá Ojmiakon. Následne som hľadal, čo bolo nakrútené o Ojmiakone, kde bola nameraná najnižšia teplota mimo Antarktídy. Nenašiel som však žiaden filmový dokument, ktorý by bol aj v miestnom jazyku. Tak sme si povedali, že ideme do toho!
Koľko trvá zrealizovať taký nápad?
Približne dva roky. Najťažšie na celej realizácii je nájsť financie. Oslovoval som mnohé firmy, spoločnosti… Poslal som niekoľko desiatok emailov. Nakoniec sa nám podarilo zohnať napríklad Fjallraven, Trekland, GoPro, Kere. Lebo také natáčanie vyjde na cca 5-tisíc eur, ale samotný film vyjde na ešte viac. Je tam postprodukcia atď.
Poďme k samotnej zime v Ojmiakone. Aký najväčší mráz ste tam zažili?
Mínus 54. Práve pre mrazy sme si museli dopredu vyskúšať našu techniku. Na to nám poslúžila kryokomora napríklad v Aquacity v Poprade. Vedeli sme, že bude problém s baterkami a s displejom, ktorý funguje s 2-sekundovým oneskorením pri takýchto extrémnych mrazoch.
Krúžky na objektívoch nám postupne zamrzli, statív sa nám v tom mraze zlomil, maličké mikrofóny „klopáky” ti nefungujú alebo také káble ti zamrznú tak, že sa nedajú ohýbať.
Ako vás brali domáci?
Veľmi pozitívne. Aj vďaka miestnej starostke Tamare, ktorá sa snaží pozdvihnúť toto miesto. Mladí tu nechcú ostať a dedinka postupne vymiera. Veď kto by chcel ostať na mieste, odkiaľ je najbližšia civilizácia vzdialená cca 980 kilometrov? Aj o tom bol práve ten dokument. Čiže domáci veľmi spolupracovali.
Čo ťa najviac prekvapilo?
Jednoznačne zima. Ale keď si odmyslíme zimu, tak ako tam žijú. Asi najmodernejšou budovou je škola, ktorá je veľmi dobre vybavená, ale v celej dedine nemáš toalety, plyn… Mobilný signál máš sem-tam a internet tam tiež poriadne nefunguje.
Ako sa dá dostať do Ojmiakonu?
Najbližšie letisko v zimných mesiacoch je Jakutsko, ktoré je vzdialené cca 980 kilometrov. Presun po zamrznutej ceste nám trval 22 hodín.
Dostať sa do kvalifikácie na Oscara… To je prosto sen
Do súťaže o Oscara sa kvalifikovalo približne 80 krátkych dokumentov a z toho akadémia vyberie do finále 5 dokumentov. Už aj toto je veľký úspech, lebo je to prvý slovenský krátky dokument, ktorý sa kvalifikoval do tejto súťaže a potvrdil to aj slovenský filmový ústav.
O dokument sa zaujímal aj Leonardo diCaprio
Keď Leonardo vyhral Oscara za film „Revenant”, počas ďakovnej reči hovoril o klimatických zmenách. A práve vtedy som dostal nápad, že mu napíšem list (klasický list), či by nechcel nejakým spôsobom spolupracovať na tomto študentskom projekte. Všetci sa mi smiali, aj tá pani na pošte, ktorá videla, kam ten list posielam.
A o pár mesiacov som bol v kontakte s jeho nadáciou LeonardoDiCaprioFDN, ktorá sa zaoberá klimatickými problémami. Práve pasáž, kde hovoril meteorológ o otepľovaní, použili do svojho filmu.
Práve v dokumente je rozhovor s miestnym meteorológom, ktorý hovorí, že otepľovanie existuje. Podľa neho je každý rok teplejšie a už sa mu nepodarilo namerať také nízke teploty ako pred pár rokmi.
Aj vďaka Leonardovi diCapriovi a jeho dokumentu sa o tejto časti sveta začalo hovoriť. Miestnych obyvateľov v Jakutsku prekvapilo, že sa o nich tento americký herec zaujíma.
Kto vlastne som?
Volám sa Dominik Bari, mám 24 rokov a pochádzam z východného Slovenska, z Košíc. Od detstva sa venujem audiovizuálnej tvorbe (dokumenty, hrané filmy, videoklipy, reklamy, reportáže) a to od samotného námetu cez scenár, kameru, strih, zvuk až po finálnu postprodukciu. Už počas štúdia na gymnáziu sa mi podarilo za niektoré moje projekty získať celoslovenské aj medzinárodné ocenenia, či pracovať pre rôzne televízie. Po skončení gymnázia som sa odsťahoval do Francúzska, kde som v Paríži začal študovať na International Film & Television School of Paris so špecializáciou na kameru a filmový strih. Popri štúdiu som tam pracoval pre rôzne produkčné spoločnosti a reklamné agentúry na Slovensku, Česku, vo Francúzsku a v USA. Po skončení bakalárskeho stupňa vysokoškolského štúdia som sa presťahoval do Londýna, kde momentálne študujem na magisterskej úrovni na prestížnej škole „National Film and Television School (NFTS)“ v odbore vizuálne filmové efekty.