Čukotka – komplexné cestovateľské rady, tipy a čo koľko stojí
Hľadáš extrémne dobrodružstvo, kde veľa ľudí nechodí? Máš dobrodružnú povahu a nevadí ti nepohoda, strádanie a bolesť? Chceš zažiť absolútny dotyk s nepoškvrnenou prírodou a nám neznámou kultúrou? Tak sa vyber na Čukotku, ktorá sa prednedávnom ako tak otvorila svetu. V tomto článku nájdeš komplexné cestovateľské rady o málo známom kúte Ruska.
Čukotka je najvýchodnejšou provinciou Ruska a susedí s USA (Aljaška). Celková rozloha je vyše 700-tisíc kilometrov štvorcových a žije tu len 50-tisíc ľudí! Ide teda o jeden z najmenej osídlených kútov sveta a zaručujem ti, že celé dni nikoho nestretneš. Je tu viac sobov, vlkov a medveďov než ľudí. Pôvodnými obyvateľmi sú Čukčovia, ale aj Evenkovia (Eskimáci), ktorí stále žijú svojim tradičným spôsobom života, ako je lov veľrýb, mrožov či chov sobov.
Donedávna bola táto oblasť komplet zakázaná pre zahraničných návštevníkov a posledný rok sa postupne otvára svetu. Poď sem aj ty a nájdi svoju divočinu, ktorá ťa preverí do špiku kostí.
Potrebujem na Čukotku povolenie?
Všetci, čo prídu na Čukotku, musia mať špeciálne povolenie – aj samotní Rusi. Takmer polovica územia je pohraničná oblasť (blízkosť USA). Povolenie pre cudzincov vydáva cestovná kancelária a žiadosť musí byť podaná minimálne 40 dní pred príchodom na Čukotku. Ak by si priletel do Anadyru bez povolenia, nepustia ťa z letiska a musíš si okamžite kúpiť spiatočnú letenku domov.
Musíš ísť cez miestnu CK?
Áno a inak sa nedá. Už len to, že musíš mať povolenie, ktoré vydáva domáca cestovná kancelária. Ja som išiel cez Russia discovery Plus pohybovať sa po Čukotke bez profesionálneho sprievodcu hraničí s bláznovstvom. Neexistujúce cesty, mapy a hlavne veľa divokej zveri (ľadové medvede, vlky…) robia z tohto kúta sveta jednu z najväčších divočín. Veľa ľudí sníva o Aljaške ako o divočine, ale ver, že Čukotka je divočina ako z románov Jacka Londona.
Kedy sem ísť?
Sú dve možnosti. Buď v zime alebo v lete.
– Zima (najlepšie obdobie je marec a apríl) – stále je veľa snehu a pocitová teplota môže klesnúť na mínus 50. V tomto období sa hlavne robia výlety na snežných skútroch, na ktorých som bol. Zima má jednu z najväčších výhod oproti letu. Presuny po krajine sú oveľa rýchlejšie, nakoľko je zem zamrznutá a plná snehu.
– Leto (najlepšie obdobie je jún až august) – vonku je príjemných 20°C, ale treba rátať s obrovským množstvom komárov. Ak si bol na Kamčatke, tak ver, že toto je ešte horšie. Väčšina presunov je na štvorkolkách, ale ideš oveľa pomalšie ako v zime na snežných skútroch. V lete však vidíš viac prírody (veľryby, kosatky, mrože, ľadové medvede, ale aj soby)
Ako sa dostať na Čukotku?
Ide o najodľahlejší kút Ruska, ktorý je spojený s inými ruskými mestami len leteckými linkami. Cesty tu viac-menej neexistujú. Lietadlá sem lietajú z MoskvyUTAIR (2-krát týždenne), z Magadanu, Jakutska a Chabarovska. Treba povedať, že lietadlá dosť meškajú aj pre nestále počasie – silný vietor. Preto ak máš iný nadväzujúci spoj po lete z Anadyru, daj si 24-hodinovú rezervu.
Dá sa dostať z Čukotky na Aljašku? Nedá sa a dlho sa dať nebude. Jediná možnosť, ako letieť z Ruska na Aljašku, je z Kamčatky (Petropavlovsk – Kamčatskij), ktorá je vzdialená 2-tisíc kilometrov. Tieto lety sú nepravidelné a závisia od politickej situácie. Väčšinou lety ruší ruská strana. Avšak na Kamčatku sa vieš dostať z Anadyru zas len s leteckým prestupom.
Ako je to s hygienou?
Ak si mimo mesta či dedín, tak sprchu neuvidíš dlho?. Ja som sa osprchoval až po návrate z expedície do Anadyru. Nebolo kde. Jedine sa tak vyváľať v snehu?.
Topánky dopredu zabezpečila ruská strana, nakoľko tento druh topánok sa nikde nedá zohnať. Ide o ľahké topánky z gumy, vyplnené kvalitnou teplou podšívkou, ktorá drží teplo a odvádza zimu. Naše topánky do zimy nedokázali zniesť dané podmienky. Tieto topánky sú v cene výletu.
Mobilný signál a telefón
Všade v okolí dedín či v meste Anadyr chytíš mobilnú sieť. Najlepšími ruskými spoločnosťami na signál je Beeline a Megafon. SIM kartu si vybav radšej v Anadyre, stojí cca 5 eur a máš v tom cca 2 GB na mesiac.
Sprievodca, ktorý ide s tebou, má v prípade ohrozenia satelitný telefón. Ak by si si chcel vziať svoj vlastný satelitný telefón, informuj sa u miestnej CK, či si ho môžeš zobrať. Ide o to, že ide o pohraničnú oblasť a ruská strana vníma cudzie satelitné telefóny veľmi citlivo.
Čo ak sa mi niečo stane
Radšej nech sa ti nič nestane! Záchranná služba tu viac-menej neexistuje a prílet helikoptéry je v rovine sna. Zabudni na klasické záchranné služby, ktoré fungujú na Aljaške či povedzme na Kamčatke. Takisto ber na vedomie, že spoliehať sa na to, že cez deň niekoho stretneš, kto by pomohol, je takisto v rovine sna. Čukotka je jednou z najmenej osídlených častí sveta. Ja som napríklad prvých päť dní nestretol ani žiadneho domáceho. Preto treba mať miestneho sprievodcu, ktorý sa vyzná a vie, čo robiť v extrémnych situáciách.
Strava
O stravu sa nemusíš starať. Domáci všetko zabezpečia a ide o lokálnu stravu. Nečakaj okrem mesta Anadyr žiadne reštaurácie. Je sa to, čo sa zobralo so sebou a hlavne čo zabezpečí sprievodca od miestnych Čukčov. Jedlo pozostáva hlavne z mäsa ako veľrybie, mrožie a sobie. Ak si vegetarián, tak to bude na mieste veľmi ťažké. Zelenina a ovocie v miestnych obchodoch v Anadyre sú nielen šialene predražené (všetko sa dováža), ale hlavne ich kvalita je veľmi nízka. Ako vegetarián mysli na to, aby tvoja strava mala viac kalórií, ako ješ doma.
Chcem ísť na Čukotku v zime
Každý výlet na Čukotku bude patriť k najväčším dobrodružstvám v tvojom živote. Zima v tejto oblasti patrí medzi najextrémnejšie v Rusku hlavne pre nárazový vietor. Treba mať to najkvalitnejšie zimné oblečenie, silnú vôľu prekonávať nástrahy a byť pripravený, že nie všetko ide podľa plánu.
Väčšina cestoviek ponúka výlet na cca 10 – 12 dní na snežných skútroch. Počas týchto dní prekonáš vyše tisíc kilometrov. Každý deň si na ceste aj 14 hodín a je jedno, aké je počasie. Cieľom cesty je vidieť stáda migrujúcich sobov a prespávaš nielen v stane, ale aj u domácich Čukčov. Ak máš predchádzajúcu skúsenosť so skútrami, je to veľká výhoda pre teba. Ja som mal nulovú skúsenosť, ale veľmi rýchlo som sa to naučil. Cesta viedla cez Anadyr – Uelkal – Egvekinot – tundra (kde som bol 4 dni a hľadali sme soby) a späť. 12 dní ma vyšlo na 4300 eur a mal som v tom:
– plnú penziu (pozostáva z ulovených veľrýb, mrožov, sobov…)
– kvalitné snežné skútre fínskej, kanadskej alebo americkej výroby
– miestneho profíka
– všetky povolenia na vstup do oblasti
– stan (ak máš svoj vlastný, ber, ale nech je čo najkvalitnejší, znesie ťažké dažde a silný nárazový vietor)
– všetky poplatky
– v Anadyre a na dedinách ubytovanie či už v hoteli a ak nie je, v miestnej telocvični
– domáce teplé topánky na cestu
– ak ti bude niečo chýbať, domáca CK ti všetko zabezpečí, ale je lepšie mať čo najviac vlastných vecí
– transfery na letisko v Anadyre
V cene nie je obojsmerná letenka do Anadyru, ktorá stojí z Moskvy cca 650 eur.
Veľa či málo?
Áno, za tú cenu by som krásne pol roka cestoval po Ázii. Ale… Kto hľadá niečo výnimočné, neoľutuje ani cent. Ročne túto oblasť navštívi okolo 55 turistov z celého sveta!!!! Budeš mať nielen zážitky, ktoré takmer nikto nemá, ale sa aj niečo o sebe dozvieš. Prenikneš do miestnej komunity, ktorá nie je skazená turistickým valcom a spoznáš to, čo každý v klasických destináciách hľadá. Podobné dobrodružstvá stoja na Aljaške od 12-tisíc USD…
Po tom, čo som zažil, by som dal pokojne aj viac. Táto cesta prekonala všetky cesty, ktoré som doteraz zažil.
Môže v dohľadnej dobe cena klesnúť?
Podľa mňa nie a bude len rásť. Dlho sa pohybujem v cestovnom ruchu, plánujem a viem, koľko čo stojí a tá cena je za tento druh cesty ešte relatívne nízka. Prešiel som veľký kus Ruska a zažil podobné cesty (Kamčatka, Kolymská cesta, zimná Sibír) a vidím, že ceny neustále rastú. Lacno už bolo. Bude len drahšie. Preto ak rozmýšľaš a máš na to, choď!
Na čo treba ešte pamätať
Aj keď zaplatíš nemalú sumu, veľa vecí nemusí vyjsť. Napríklad každý chce vidieť stáda sobov, ale domáci nevedia, kde kto s nimi migruje. Čukotka si žije svojím životom. Program sa môže zmeniť v závislosti od počasia a ty z toho nemôžeš byť nervózny. Napríklad ja som zmeškal lietadlo do Moskvy, lebo som stvrdol v snehovej víchrici. Rusi pre teba urobia prvé i posledné, ale príroda je tu prosto silnejšia ako peniaze.
Odkiaľ beriem peniaze na celoročné cestovanie? Odpoveď ako si to financujem nájdeš tu.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Parada, radost citat tvoje zazitky Martin! 🙂
Super, tak to je teď na mém „bucket list“.