Na to, aby ste sa umiestnili vysoko, nemusíte byť veľkým. Toto je desať najmenších štátov sveta. A hoci sú oproti iným krajinám veľkosťou zanedbateľné, viaceré z nich dobýjajú popredné miesta v zozname najturistickejších krajín sveta. Jedným z kúziel je totiž ich spomínaná veľkosť. Viaceré si so sebou nesú aj kurióznu históriu.
Vatikán – štát s najväčšou koncentráciou umenia na sveta
Rozloha: 0,44 km2
Počet obyvateľov: 1 000
Vatikán možno je najmenšou krajinou sveta, no zároveň je aj domovom najväčšej zbierky umeleckých diel na svete. Schováva sa v centre Ríma na ploche s rozlohou len pol kilometra štvorcového. Mestský štát je okrem iného sídlom katolíckej cirkvi. Vatikán sa pevne prepojil s kresťanstvom ešte v prvom storočí, teda v čase smrti apoštola Petra. Na mieste, kde bol Peter pochovaný, dal na znak pocty cisár Konštantín v rokoch 319 – 337 postaviť baziliku.
Bazilika svätého Petra je len predohrou Vatikánskych múzeí. Sedem kilometrov dlhý komplex umeleckých zbierok obsahuje viac majstrovských diel ako mnohé iné metropoly dokopy. Ak by sme sa pri každom diele zastavili aspoň na jednu minútu, trvalo by nám viac ako 12 rokov, kým by sme ich poprezerali všetky.
Monako a jeho hedonizmus
Rozloha: 1,95 km2
Počet obyvateľov: 30 000
Druhá najmenšia krajina sveta svoju veľkosť predčí ohromujúcim štýlom. Hedonistické Monako už desaťročia dominuje na titulných stranách viacerých časopisov. Monako je rozkoš, samozrejme, ruka v ruke s astronomickými cenami. Okrem iného je to daňový raj, organizátor najlegendárnejších pretekov Veľkej ceny Formuly 1, ale aj sídlo očarujúceho kasína. Budovu kasína Monte Carlo postavili ešte v roku 1910.
Monako nadchne aj oceánografickým múzeom Musée océanographique de Monaco ležiacim nad útesom na strmej skale v starom meste. Múzeum sa stalo najmodernejším výskumným centrom.
Nauru
Rozloha: 21,3 km2
Počet obyvateľov: 13 000
Do tretej najmenšej krajiny sveta je potrebné zamieriť do stredu Pacifiku. Blízko rovníka sa nachádza ostrov Nauru. Napriek svojej veľkolepej prírode a zeleným útesom sa nikdy nepremenil na turistickú destináciu. Tisícky obyvateľov sa tu desaťročia živili vývozom vtáčieho trusu. Vďaka ťažbe a exportu guána (organického hnojiva) krajina síce rýchlo zbohatla, ale i čoskoro schudobnela. Ložiská guána sa totiž v roku 2002 vyčerpali a došlo k politickej nestabilite.
Nauru od začiatku 20. storočia poberá finančnú pomoc od Austrálie. Okrem toho obyvatelia ostrova dlhodobo čelia prírodnej katastrofe. Nauru hrozí, že ho v dôsledku klimatickej zmeny pohltí stúpajúca hladina mora. Z toho dôvodu predbežne začali plánovať evakuáciu jeho obyvateľov do iných krajín.
Tuvalu – raj alebo ne-raj
Rozloha: 26 km2
Počet obyvateľov: 11 508
Po Vatikáne a Nauru ide o krajinu s najmenším počtom obyvateľov, ležiacu medzi Havajom a Austráliou. Z vtáčej perspektívy sa ostrov javí ako raj, trpí však nedostatkom pitnej vody, ale aj pôdy určenej na poľnohospodárstvo.
Okrem toho, aj tento raj je pre stúpajúcu hladinu morí ohrozený. V uplynulých rokoch sú prílivy dokonca vyššie ako kedykoľvek predtým. Úrady preto nečakajú. Nový Zéland ročne prijme z Tuvalu 75 imigrantov. Ak by ostrovy zmizli z povrchu Zeme, Nový Zéland prisľúbil pomoc pre všetkých jeho obyvateľov.
San Marino – najstaršia republika
Rozloha: 61 km2
Počet obyvateľov: 34 590
Krajina sa zrodila ešte v roku 301, keď sa chorvátsky kamenár na vrchole hory rozhodol postaviť kostol. San Marino sa rozdeľuje na 9 obcí. Hoci veľkosťou sa pýšiť nemôže, svojou suverenitou áno. Ide o najstarší suverénny štát na svete a zároveň o najstaršiu republiku.
Ročne ho navštívia viac ako dva milióny turistov, atraktívna je pre nich napríklad kuriózna zbierka múzeí o upíroch, mučení alebo voskových figurínach. Vďaka nízkym daniam a láskavému daňovému režimu je významným sídlom mnohých zahraničných investorov.
Lichtenštajnsko – malé, no bohaté
Rozloha: 160 km2
Počet obyvateľov: 36 000
Lichtenštajnsko namiesto štátu v 21. storočí pripomína skôr rozprávkovú krajinu. Malé kniežactvo v horách, ktorému vládne panovník v srdci divokých Álp. Jeho príroda rozhodne falošná nie je, no za to je celosvetovo najväčším vývozcom zubných protéz.
Marshallove ostrovy
Rozloha: 189 km2
Počet obyvateľov: 58 413
Sotva na 190 km2 sú roztrúsené tisícky koralových ostrovov, ktoré tvoria Republiku Marshallových ostrovov. Ide o jednu z najmladších krajín sveta, úplnú nezávislosť získala až v roku 1990.
Aj napriek tomu ju však finančne dotujú Spojené štáty. Z USA jej prúdi veľký obnos peňazí. Za najkrajšie oblasti sa považuje Atol Arno alebo Atol Bikini, ktorý sa premenil na jednu z hlavných potápačských oblastí v Mikronézii. V minulom storočí na ňom Spojené štáty testovali jadrové zbrane.
Svätý Krištof a Nevis
Rozloha: 261 km2
Počet obyvateľov: 51 134
Svätý Krištof a Nevis tvoria dva ostrovy s výhľadom na Atlantický oceán a Karibik. Na druhej ceste do Ameriky ich objavil Krištof Kolumbus. Nádych ostrova Svätý Krištof sa rokmi zmenil. Vlak, ktorý kedysi prevážal trstinu, v súčasnosti preváža turistov.
Cukrová trstina bola najvýznamnejšou plodinou tohto ostrova, mnohé plantáže však zostali opustené. Ostrov Nevis je menší a južne situovaný od Svätého Krištofa.
Maledivy – rajský luxus
Rozloha: 298 km2
Počet obyvateľov: 393 988
Jeho rozloha nehovorí za všetko. Na menej než 300 km2 sa rozprestiera takmer 1 200 ostrovov. Obývaných je len niečo vyše 200. Maledivy sa stali svetovo známymi ako luxusný raj s bielym pieskom a dokonalým podmorským svetom.
Malta – srdce Stredozemného mora
Rozloha: 316 km2
Počet obyvateľov: 439 800
Fúzia kultúr, fascinujúca história a strategický bod v Stredozemnom mori premenil Maltu na veľkú turistickú atrakciu. Maurské väznice, sicílska kuchyňa alebo britská atmosféra plná červených telefónnych búdok. Netreba vynechať ani maličký vidiecky ostrov Gozo na severozápade Malty. Podľa gréckych legiend a mýtov tu údajne Odyseus prežil niekoľko rokov s nymfou Kalypso.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.