India je krajinou posvätných miest. Nájdeme tu posvätné hory, posvätné rieky a nespočetne veľa posvätných chrámov. Medzi nimi však vyniká jeden ktorého stabilnými obyvateľmi sú stovky posvätných hlodavcov. Je to totiž chrám posvätných potkanov.
Pre európskeho turistu je to dosť veľký šok. Posvätné potkany? Tieto hlodavce sú predsa pre nás symbolom špiny a úpadku! Berieme ich ako škodcov, ktorých sa treba čo najrýchlejšie zbaviť, alebo sa im prinajmenšom vyhnúť. Tu v Indii neďaleko mesta Bikaner je však vzťah k Európou zatracovaným hlodavcom úplne iný. Každý deň ich kŕmia, starajú sa o ne a dokonca sa verí, že sú prevtelením miestnej bohyne. Skrátka – sú to posvätné zvieratá.
Za bohyňou naboso
Zaparkujeme auto a prichádzame k celkom moderne vyzerajúcemu chrámu. Na pohľad nie je ničím iný ako tisíce chrámov po celej Indii. Cez cestu mi zrazu prebehne potkan. Ďalšieho vidím pár metrov od nás motať sa okolo stánku s jedlom. To už je trochu nápadnejšie. Niežeby v Indii neboli potkany. To teda určite nie, ale inde ich odháňajú. Tu nie. Prichádzame k vstupu. Je čas sa vyzuť. Áno, ideme do chrámu potkanov naboso. Nie je na výber, je to sväté miesto. Môžeme si aspoň nechať ponožky. Dnu s nami vchádzajú desiatky ľudí. Je podvečer, čas na večernú modlitbu. Karni Mata, bohyňa, ktorej je chrám zasvätený, je mimoriadne populárne hinduistické božstvo. Je to žena, matka a ochrankyňa, ktorá bdie nad veriacimi a podľa miestnej viery im pomáha každý deň. Preto sem denne prichádzajú stovky veriacich.
Potkany sú normou
Potkany nemusíme dlho hľadať. Vlastne ich vôbec nemusíme hľadať. Sú všade. Skôr si musíme dávať pozor, aby sme nejakého nepristúpili. Ľudí sa vôbec neboja, prečo aj? Veď sú sväté. Hneď pri vstupe je umývadlo, kde si starší pán umýva ruky. V umývadle aj na umývadle sedí potkan. Aj ony sa chcú ovlažiť. V kútoch chrámu stoja misky s vodou, kašou alebo rôznymi obilninami. Okolo nich sa hemžia desiatky hlodavcov. Indovia stoja v rade a čakajú na požehnanie od kňazov, ktorí pred hlavným oltárom pália svätý oheň. Nikto si potkany všade naokolo nevšíma. Prečo aj, sú tu stále a práve navečer prichádzajú z celého okolia. Je to ich čas večere. Väčšou atrakciou ako stovky hlodavcov sú európski turisti.
Prevtelení ľudia
„Vitajte, vitajte v chráme Karni Mata!“ víta nás fúzatý pán, ktorý sa predstavuje ako správca chrámu a hneď si pýta vstupné a pár euro za povolenie na fotenie. Vstup platia iba zahraniční návštevníci a keďže je ich maximálne pár denne, v chráme nie je zriadené okienko na výber poplatkov. Hneď sa k nám pridružuje aj starší pán so sivou bradou, plešinou a lámanou angličtinou. Upodozrievam ho, že je sprievodca a bude chcieť peniaze, ale vykľuje sa z neho mimoriadne zbožný návštevník chrámu, ktorý nám chce všetko vysvetliť. „Naše potkany sú sväté,“ zanietene mi vykladá. „Pozri sa okolo. Všetky sú rovnako veľké. Žiaden nie je malý ani veľký. Je to preto, že na svet prichádzajú v jednej veľkosti. Sú to totiž v skutočnosti ľudia, ktorí sa rozhodli do potkanov prevteliť!“
Navždy blízko bohyni
Prečo by sa niekto chcel narodiť ako potkan? „Vieš, všetko sú to niekdajší veriaci, ktorí chodili do tohto chrámu. Bohyňu Karni Mata tak milovali, že po smrti sa rozhodli, že sa od nej nechcú odlúčiť, a tak sa vrátili sem do tohto chrámu ako potkany!“ Logika, pri ktorej sa západnému návštevníkovi zastavuje rozum, ale tu sme v Indii, tu je takáto viera samozrejmá ako fakt, že slnko vychádza. „Tiež si všimni, že nikde nevidíš mŕtveho potkana, to je preto, že neumierajú, sú to naši svätí!“ Pánovo presvedčenie je také skalopevné, že poznámku o zdochýnajúcom potkanovi, ktorého som si všimol v kúte, prehltnem a usilovne prikyvujem. Odmenou za pozorné počúvanie je telefónne číslo šéfa chrámu, ktorému sa mám ozvať pri ďalšej návšteve.
Potkany dostávajú vodu, mlieko a aj jedlo
Biely potkan
V dave stretneme aj nášho šoféra, ktorý opustil auto a prišiel sa pomodliť. „Pozri tam,“ ukazuje mi na zdobenú stenu. „Je tam biely potkan! Ten je najsvätejší!“ A naozaj. Pri miske s mliekom sa v húfe hnedosivých hlodavcov mihol svetlý kožúšok. Bolo ho vidno len pár sekúnd, ale stihol som ho dokonca aj odfotiť. „Biely potkan je poslom bohyne!“ hovorí mi šofér. „Keď máme urobiť dôležité rozhodnutie v živote, tak sem vždy prichádzame a spýtame sa, či robíme správne. Ak sa objaví biely potkan, dostali sme požehnanie. Ak nie – je lepšie nič nerobiť.“ A hneď mi na vysvetlenie doplnil aj príbeh o turistoch, ktorí sa vďaka bielemu potkanovi zosobášili. A aj s vlastnou skúsenosťou, ako prišiel o auto, lebo si ho kúpil bez požehnania bieleho potkana.
Ukázal sa nám aj najsvätejší biely potkan
Rastúci kult
Celý chrám potkanov s veštením a prevtelenými veriacimi možno znie naozaj šialene. A u nás na západe by niečo takéto fungovať asi nemohlo. V Indii je to však inak. Ubližuje niekomu takáto viera? Nie. Tak je v poriadku. Kult posvätných potkanov sa dokonca rozrastá. Okrem pôvodného chrámu, ktorý sme navštívili, sú už v regióne aj ďalšie svätostánky, kde sa množia posvätné hlodavce. Karni Mata je v púštnom Radžastane veľmi populárna a tak sa niet čo diviť, že čím ďalej, tým viac jej prívržencov sa „znovuzrodí“ v chrámoch. Nám stačil aj ten jeden, ktorý sme navštívili. Dvakrát som skoro stúpil na potkana a moje červené ponožky boli pri odchode jemne hnedého odtieňa. Zjavil sa mi však biely potkan, a tak som si povedal, že to budem brať ako požehnanie a pozitívne znamenie. Mám ďalej objavovať čudné miesta podobné obskúrnemu chrámu svätých potkanov.
Praktické informácie
Chrám Karni Mata nájdeme v severnej Indii, v štáte Radžastan. Je situovaný v dedine Deshnok asi 30 kilometrov od regionálneho centra Bikaner. Na google maps ho nájdete tu. Viete sa sem dostať z Delhi vlakom – 8 hodín, alebo autom – 9 hodín. Ideálne je ubytovať sa v Bikaneri a vyraziť sem podvečer ekdy sú potkany najaktívnejšie. Vstupné vyberá zriadenec počas návštevy a zakaždým je iné. Vždy je to ale v prepočte pár euro. Výlet do Bikaneru môžete šikovne spojiť aj s ďalšími mestami Radžastanu napríklad Džodpúrom, Jaipúrom alebo Jaisalmerom.
Ak sa chceš ísť pozrieť do Indie pozri si aj náš zájazd Neuveriteľná India.
Viac o cestovaní po Indii sa dozvieš aj v našom článku.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.