Taškent – hlavné mesto Uzbekistanu

Taškent - hlavné mesto Uzbekistanu

Čo si predstavíte, keď sa povie Taškent? Príde vám ako prvé na myseľ ďalšie bývalé sovietske mesto, kde je samá betónová architektúra? Alebo niečo bezvýznamné, kde toho v polopúštnej krajine menom Uzbekistan veľa nebude? Taškent – hlavné mesto Uzbekistanu vás podľa nás prekvapí.

Keď som sa pýtal našej klientky Katky, ako na ňu zapôsobilo mesto, odpovedala: „Toto som nečakala – myslela som si, že to bude malé mesto, kde toho veľa nenájdeme.“ Nie, neobávajte sa, nejdem z Taškentu robiť krajšie mesto ako Samarkand či Buchara. Na jednej strane uznávam, že mnoho cestovateľov mesto na prvý pohľad nezaujme, ale ak mu dáte trochu viac času, uvidíte, že toto štvrté najväčšie mesto bývalého Sovietskeho zväzu sa vám postupne dostane pod kožu.

Taškent - hlavné mesto Uzbekistanu

Aj ja som pred 15 rokmi urobil chybu, že som z medzinárodného letiska v Taškente utekal do Samarkandu a myslel si, že o nič neprichádzam, keď tam zostanem. Ako veľmi som sa mýlil. Keď som do Uzbekistanu chodil sprevádzať, začal som časom odhaľovať skryté krásy mesta.

Najväčší bazár v Strednej Ázii

Každá prehliadka sa musí začať práve tu na bazári menom Chorsu, ktorý nájdete v blízkosti centra mesta. Nie, nepredstavujme si naše čínske bazáre; nechajme naše zaužívané predstavy doma a vydajme sa na miesto, kde sa obchoduje už 2 500 rokov. Na hodvábnej ceste sa tu zastavovali dávne karavány a predávali všetko možné. Aj dnes je trh rozdelený podľa prastarých zaužívaných pravidiel. Mäsiari, ovocinári, predajcovia zeleniny, ryže, orieškov… Každý produkt má presne vymedzený priestor a nestane sa, že sa ovocie pomieša s mäsom. Ja mám najradšej časť s nakladanou zeleninou, ktorú sem doviezli Kórejčania. Stalin sa v rámci národnostnej politiky v 30. rokoch rozhodol, že Kórejcov presťahuje od hraníc s KĽDR a umiestni ich do Strednej Ázie. Odvtedy Uzbeci odhalili čaro inak upravenej zeleniny, ktorú nesmierne ľúbia. Istý Uzbek mi vysvetľuje, že 99 percent všetkých potravín, zeleniny a ovocia sa vypestuje práve tu v Uzbekistane. „Uzbekistan je jednou z najsebestačnejších krajín v Strednej Ázii, čo sa týka potravín,“ ukáže na ryžu, ktorá sa pestuje v najúrodnejšej oblasti na východe krajiny menom Fergana.

Viem sa tu hodiny túlať, ochutnávať, rozprávať a nezáväzne sa stávať súčasťou tohto príjemného chaosu. Úprimne by som bol rád, keby sa tradícia trhov vrátila do našich slovenských miest. Pozrite si krátke video, ako to tu vyzerá.

Najstarší korán na svete

Neďaleko bazára Chorsu sa v najstaršej časti mesta nachádza náboženská škola, ktorú v moslimskom svete voláme medresa. Viac ako krása, ktorú vytvorili stredovekí architekti, nás však zaujme najstarší korán na svete. „Nie je najstarší korán v Saudskej Arábii alebo v inej „tradičnej“ moslimskej krajine?“ spýta sa klient a ja vyrozprávam známy príbeh, ako Timur Veľký priniesol tento historický kúsok zo svojich dobyvateľských ciest.

Je to jeden z piatich originálov rozšírených v islamskom svete. Koncom 14. storočia priniesol Tamerlán korán ako vojenskú trofej z Kufy, kam ho kalif Ali prepravil z Bagdadu, aby ozdobil svoju novú mešitu Bibi Khanum v Samarkande. Generál Kaufmann, cársky dobyvateľ Turkestanu poslal korán do Petrohradu v roku 1868. Lenin ho zas v roku 1924 poslal do Ufy, aby upokojil moslimov. Odtiaľ sa korán v roku 1989 dostal do Taškentu.

Zelené parky

Čím dlhšie tu ste, tým viac spoznávate menej známu históriu mesta, ktoré pred 2 500 rokmi písalo dejiny Strednej Ázie. Žiaľ, mnoho pamiatok sa nezachovalo, lebo mesto v roku 1966 zasiahlo ničivé zemetrasenie a takmer celé mesto bolo zničené. Našťastie ho nanovo vybudovali a vtedajší architekti sa – tiež našťastie – zamerali na mestské parky. Názor na bývalý režim v ZSSR môžeme mať hocijaký, ale jednu vec mu treba priznať: všade sa budovali parky, ktoré chránili pred horúcim slnkom. Tieto parky sa aj dnes počas voľných dní naplnia rodinami, ktoré sa tu veselia, štebocú a zverujú si navzájom poznatky o radostiach a starostiach života.

Možno aj ja som trochu starší, ale mne prosto vyhovuje si len tak sadnúť v tieni k čaju a pozerať sa na život okolo. Uvedomujem si, že čím som starší, tým sa mi Taškent viac páči.

Ak by ste chceli s nami objavovať Uzbekistan a jeho mestá, poďte s nami na zájazd

O Hodvábnej ceste, ktorú som prešiel, som napísal knihu OKOLO SVETA 2

Boli ste v Taškente? aké ste mali dojmy? Napíšte nám pod čláínok „Taškent – hlavné mesto Uzbekistanu“

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.