Na tohtoročných majstrovstvách sveta vo futbale sa predstaví nielen Abcházsko, ale aj Severný Cyprus, Kurdistan či Južné Osetsko. Žiaľ, Tibet nepríde. Možno si teraz pozorný čitateľ pomyslel, či autor článku nevstal ľavou nohou a nepomýlil si niektoré pojmy a fakty. Či tomu veríte alebo nie, existuje združenie CONIFA združujúce 53 krajín, ktoré buď podľa OSN neexistujú, alebo nie sú členmi FIFA ako povedzme Kiribati. Majstrovstvá sveta vo futbale neuznaných štátov vám ukáže iný svet.
Otváram oficiálnu stránku CONIFA, o ktorú sa vraj stará pár nadšencov. Keď čítam stať, kde sú uvedené všetky krajiny, mám problém všetky geograficky zaradiť. Vedeli by ste, kde leží Kuskatan či Matabeleland? Pri rannej káve fascinovane klikám na jednotlivé neuznané krajiny či spoločenstvá, ktoré si myslia, že by mali vystupovať samostatne. Z Európy tam nájdete 21 neuznaných krajín alebo oblastí, 11 z Ázie, 8 z Ameriky, 10 z Afriky a 3 z Oceánie. Doteraz sa uskutočnili tri svetové šampionáty a majstrovstvá sveta sú každé dva roky. Žiaľ, v roku 2020 zasiahla aj toto podujatie korona a hráči zo Somalilandu či z ostrova Chagos museli ostať doma. Avšak všetci sa už teraz tešia na rok, keď sa stretnú. Nik ešte nevie kedy, ale majstrovstvá sveta sa vraj určite odohrajú.
Možno sa pýtate, ktoré futbalové mužstvo je najlepšie. Severný Cyprus jednoznačne tróni na pomyselnom Olympe a druhý najlepší tím je… Skúste hádať! No predsa Kárpátalja! Ide o oblasť na Ukrajine, kde žije minoritná menšina Maďarov a odvolávajú sa na historické územie Ruténiu. Dokonca v roku 2016 hralo aj pod označením Felvidék, čo bude Slovákom asi známejšie. Na treťom mieste je Kurdistan, ktorý reprezentuje všetkých Kurdov od Turecka cez Sýriu a Irak až po Irán.
A kto je posledný? Na samotnom spodku sa krčí Tuvalu, ktoré je síce uznaným štátom OSN, ale spolu s ďalšími mikronézskymi štátmi nie je vo FIFA (Tuvalu, Kiribati, Marshallove ostrovy, Palau, Nauru a Mikronézia) plus Monako a Vatikán. Ak sme pri Monaku a Vatikáne, tak tie zasa nie sú v CONTIFA. Monako má iný primát: hrá vo francúzskej futbalovej lige, sem-tam prerazí cez svoj klub do Ligy majstrov a to je asi lepšie, ako hrať proti Somalilandu či západnej Papue. Inak viete, koľko tímov má Vatikán? Osem, prvý zápas odohrali proti rakúskym žurnalistom v roku 1985 a vďaka Pánubohu vyhrali 3:0.
V CONIFA už riešili aj iné problémy. Napríklad keď celá reprezentácia Darfúru, všetko mladí chlapci, ktorí sa narodili v utečeneckých táboroch a až do odletu na majstrovstvá sveta hrávali futbal iba bosí, odišla v poslednú noc z hotela a požiadala vo Švédsku o azyl.
Samotné futbalové zápasy sú niekedy veľmi napäté a každý sa mierne obáva, keď hrá tím z Kaukazu. Keď hralo Abcházsko majstrovstvá sveta v Severnom Cypruse, hráči mali pocit, že im rozhodca ukrivdil a chceli si to vyriešiť ručne-stručne. Inak reportáž z majstrovstiev sveta v Severnom Cypruse si môžete prečítať z pera reportérky Jany Čavojskej.
Úprimne, keď sa dozviem, kde sa budú hrať najbližšie majstrovstvá sveta, tak tam idem. Zohnať lístok určite nebude problém, s hráčmi sa iste odfotím a s niektorými tímami stopercentne skočím na pivko. Čo tam po MS v Katare. Toto bude mať neskutočnú atmosféru. Vraj majú byť vo Francúzskom Nice, ale oficiálna stránka mlčí.
Chceli by ste doplniť článok „Majstrovstvá sveta vo futbale neuznaných štátov“? Dajte do komentu váš postreh.