Zürich – Passau na bicykli

Zürich – Passau na bicykli

Ste fanúšikom cyklistických výletov? Alebo uvažujete ako prejsť Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Rakúsko a Nemecko? Ako vidieť krásne Alpy, ale aj jazerá a dych berúce historické mestá? V tomto článku „Zürich – Passau na bicykli“ sa dozviete ako si cestu naplánovať a prejsť.

Koľko je to kilometrov a aké prevýšenie?

Celkovo sme prešli 632 kilometrov a prevýšenie sme mali okolo 1100 metrov počas celej trasy. Ak ste už prešli cyklo cesty ako Passau – Bratislava alebo Bratislava – Budapešť, tak táto cestá má viac stúpania a vyžaduje viac fyzickej námahy. Ak to však porovnáme so spomenutými trasami, tak táto je omnoho krajšia.

Zürich – Passau na bicykli

Koľko dní treba?

My sme to dali za 6 dní, ale jednoznačne odporúčame minimálne 7-8 dní, aby si si viac pozrel jednotlivé pamiatky, atrakcie a mestá. Prechádzaš neuveriteľne krásnou časťou Rakúska a Švajčiarska, kde sa chceš zastaviť a poobzerať. Tiež treba rátať, že môže byť zlé počasie a vtedy spravíš menej kilometrov.

Kde prespať?

Buď v hoteloch v daných mestách alebo v kempoch. Potom si treba zobrať spacák a stan. Mysli na jednu dôležitú vec. Ak by si prespával na hotelíkoch (noc od 80 eur pre dvoch – jednoduchšie ubytovanie), tak si ho rezervuj v blízkosti cyklotrasy. Stáva sa, že ľudia vidia výhodnú cenu povedzme 5 kilometrov od trasy, ale väčšinou musíš ísť do kopca a po celom dni je tá vzdialenosť zničujúca.

Kempovať sa dá len na vyznačených miestach, pozri si stránku s cenami tu

Akú sme mali výbavu?

Naše bicykle patria medzi tie klasické. Niečo medzi horským a cestným. Treba však povedať, že sme mali vzadu stojan na tašku. Bolo to preto, aby sme nič neniesli na chrbte. Pri krátkych cyklotúrach je batôžtek na chrbte ok, ale pri dlhších dosť obmedzuje a môže ťa bolieť chrbát. Taká brašna so stojanom na zadnom kolese ťa vyjde okolo 50 eur. Mali sme so sebou nasledovné veci:

  • súpravu na lepenie duše
  • pumpičku
  • niečo pod zub (horalky, keksíky)
  • 3 tričká
  • 1 krátke nohavice
  • cyklistickú prilbu
  • opaľovací krém (keďže ideš po hrádzi, celý deň bude na teba pekne piecť)
  • sprej proti komárom
  • jedny tenisky a šľapky
  • slnečné okuliare
  • čiapku
  • fľašu na vodu (0,75 litra). Počas celej trasy sú vždy obchody, reštaurácie či iné zariadenia, kde si vieš kúpiť vodu, jedlo (Pamätaj, že v nedeľu je vo Švajčiarsku a v Rakúsku mnoho obchodov zavretých)
  • šumák
  • peňaženku a mobil s aplikáciou s offline mapou maps.me
  • občiansky preukaz (prekračuješ aj hranice)

Oblečené sme mali profesionálne cyklodresy od X -Bionicu

Značenie trasy, povrch a aplikácie

Rakúske, Švajčiarske a Nemecké cyklotrasy patria medzi špičkové. Na 80% percent ide o krásny asfalt. Ak cesta prechádza po ceste, tak je to pre vodičov áut veľmi dobre vyznačené, koľko majú ísť a hlavne aké rozstupy majú nechať od cyklistov.

Značenie je niekedy skvelé a niekedy máš pocit, že na dôležitých úsekoch sa značky stratili. V zásade sa nemáš kde stratiť, ale napriek tomu odporúčame si stiahnuť offline aplikáciu maps.me, ktorá sa vždy osvedčila nielen pri cyklotrasách, ale aj všade vo svete. Netreba žiadne mobilné pripojenie ako pri google maps a je dokonca presnejšia ako spomínaný google maps.

Takisto sa radšej zdržuj sa cyklotrasách a nerob si skratky. Skratky nie sú vždy výhodné a môžu viesť cez rôzne kopce a tam väčšinou nie je značenie. Proste cyklotrasa je istota a nezahrávaj sa s pocitom, že si to niekde skrátiš.

Napríklad my sme si to na poslednom úseku Salzburg – Passau chceli skrátiť a v reály to bolo viac menej rovnaká trasa a získali sme ešte väčšie prevýšenie. Tie cyklotrasy tam sú už roky a rakúski plánovači vedeli prečo to tak spravili.

Zürich – Passau na bicykli

Dá sa cesta prejsť na elektro-bicykloch?

Áno, dá sa. Elektro-bicykel je dnes v Rakúsku a vo Švajčiarsku veľmi populárny a nevyužívajú ho len dôchodcovia, ale aj rodiny s deťmi či mladí ľudia. Avšak pozor. Eletrobicykel sa nemôže prenášať autobusmi. Len vlakom.

Na čo ešte potrebuješ myslieť?

  • Vyrážaj skoro ráno, aby si sa vyhol horúčavám (počas leta), mal viac času na spoznávanie a viac času na oddych.
  • Rob pravidelné zástavky. My sme išli tak, že sme si dali 20 – 25  kilometrov, zastavili na 10 minút, zjedli horalku či nejakú čokoládu a išli  ďalej.
  • Maj vždy so sebou dostatok vody. Nikdy nevieš, čo sa môže stať a nechceš trpieť smädom. Denne sme vypili aj 4,5 litrov vody.
  • Počas dňa, keď bicykluješ, nepi žiadne pivo či alkohol. Budeš otupený, dehydrovaný… Ani Sagan počas Tour de France nepije pivo:)
  • Mysli na to, že vlakové lístky do Zurichu na bicykel si treba kúpiť aj 2 týždne dopredu!!! Spoliehať sa, že v deň, kedy chceš ísť, budú lístky na bicykel, je veľmi riskantné!
Zürich – Passau na bicykli
Takto vyzerá väčšina cyklotrás

Zürich – Passau na bicykli – Itinerár

Tu je náš itinerár cesty. Ako sme hore písali, kľudne si dajte viac času, aby ste si vychutnali historické mestá.

1.deň: Buď vlakom na trase Bratislava  – Zürich alebo Flixbusom sa prepravíte do Zürichu (autobusom nie je priame spojenie medzi Bratislavou a Zürichom). Vlak z Bratislavy odchádza krátko po 5:00, ale lístky na bicykel si potrebujete zabezpečiť aj 3 týždne pred cestou. Ak idete vlakom, okolo 15:00 prídete do Zürichu. Prehliadka mesta

2.deň: 130 kilometrov, Prevýšenie 200 metrov (Zürich – severná strana jazera Zurich – Uznaberg – Ziegelbrucke – južná časť jazera Walensee – Sargans – Vaduz – Feldkirch.

Švajčiarska krajinka

V tento deň je prevýšenie okolo 200 metrov a nie je to nič náročné.

Vaduz

3.deň:140 kilometrov, prevýšenie 1100 (Feldkirch – Bludenz – Klosterle – Stuben – St. Christoph – Telfs

Tento deň je veľmi náročný. Hneď ako začnete (7:00) vo Feldkirchu, začne stúpanie až do St. Christophu. Spočiatku je stúpanie mierne, ale pred Stubenom je výškové prevýšenie na 5 kilometroch až 450 metrov. Tento krátky úsek (Lagen am Arlberg – Stuben) môžete prejsť autobusom (len ak máte klasický bicykel). Zo St.Christophu je prudké klesanie a okolo 20 kilometrov idete ako keby stále dole. Pozor na brzdy, aby sa vám neprehriali.

Ach to Rakúsko a Alpy

4.deň: 130 kilometrov, prevýšenie okolo 200 (Telfs – Innsbruck – Kufstein)

Príjemný deň s malou zástavkou v Innsbrucku. Viac menej idete stále popri rieke Inn.

5.deň: 125 kilometrov, prevýšenie okolo 250 metrov ( Kufstein – Neubeuern (Nemecko) – Rohrdorf – Frasdorf – Aschau – Rottau – Ubersee – Teisendorf – Salzburg)

6.deň: Cca. 120 kilometrov, prevýšenie 225

Salzburg  a celý čas po vyznačenej cykloceste popri rieke Salzach a následne popri rieke Inn do Passau. Večer buď vlakom cez Viedeň do Bratislavy alebo pokračujete na bicykli do Bratislavy viď link tu.

Cez 630 kilometrov za nami

Chceli by ste niečo doplniť do článku „Zürich – Passau na bicykli“? Dajte do komentu a radi odpovieme

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.