Ste fanúšikmi rekreačnej cyklistiky? Viete si predstaviť, že by ste sa vybrali na príjemný celodenný výlet s rodinou a popritom spoznali nielen prírodné, ale aj kultúrne pamiatky? Tak sa dajte inšpirovať nenáročným itinerárom „Bratislava – Hainburg – Devín na bicykli“, kedy prejdeš nielen zaujímavé miesta, ale aj prekročíš Dunaj a Moravu.
Koľko je to kilometrov a aké prevýšenie?
Celkovo sa narába so vzdialenosťou okolo 55 kilometrov podľa toho, odkiaľ z Bratislavy vyrazíte. Prevýšenie po celej trase je do 100 metrov, a to teda znamená, že idete viac-menej po rovine. Na celej trase je betónové podložie.
Za koľko hodín to celé prejdem?
Všetko závisí od vašej rýchlosti a hlavne kde sa chcete zdržať v rámci tohto itineráru. Kto to chce len prejsť a nikde sa nezastaviť, prejde trasu za 3 – 4 hodiny. Kto si chce dať kofolu, navštíviť nejakú pamiatku, mal by počítať s časom okolo 7 – 8 hodín. Preto je najlepšie vyraziť ráno (okolo 8.30), aby ste sa vyhli veľkým horúčavám a mali viac časovej rezervy.
Rozdelenie trasy
Bratislava – Hainburg (25 kilometrov) – od mosta SNP sa napojíte na cyklotrasu EuroVelo 6 a po hrádzi sa takto dostanete cez Wolfsthal do Hainburgu. Celý tento úsek vedie po značenej trase a prechádza nielen dedinou (Wolfsthal), ale aj cez lúky a pasienky.
Pamätihodnosť na trase
Vojenský bunker pri Bratislave – V období prvej Československej republiky vzniklo aj na území dnešného bratislavského kraja niekoľko vojenských bunkrov, ktoré nás mali chrániť pred budúcim útokom z dnešného Rakúska, resp. Nemecka. Asi najlepšie zachovaný vojenský bunker je BS-8 Lány, ktorý nájdete v Petržalke. Bunker je neďaleko mosta Lafranconi v Bratislave. Nachádza sa na petržalskom brehu Dunaja kúsok pod cyklotrasou smerom na hraničný prechod Berg.
V Hainburgu si pri Dunaji môžete oddýchnuť, dokúpiť vodu alebo skočiť na kávu.
Hainburg – Schloss Hof – Devínska Nová Ves (15,6 kilometra)
Za Hainburgom natrafíte na značenie, ktoré vás nasmeruje na Schloss Hof a prejdete mostom na druhú stranu Dunaja. Táto trasa je menej frekventovaná a musíte ísť cca 7 kilometrov po klasickej ceste. Tu však musíme povedať, že rakúski vodiči sú veľmi ohľaduplní a zachovávajú predpísanú vzdialenosť auta od bicykla 1,5 metra. Nemusíte sa obávať cesty, lebo tadiaľto chodia aj rakúski dôchodcovia.
Pamätihodnosť na trase
V roku 1725 získal princ Eugen Savojský štvorkrídlový kaštieľ zo 17. storočia a vybudoval z neho veľkolepý zámocký areál. Za jeho pôsobenia vznikol jedinečný umelecký celok tvorený budovou zámku, záhradami a rozľahlým statkom, ktoré môžete obdivovať aj dnes. O tridsať rokov neskôr v roku 1755 získala toto vidiecke sídlo Mária Terézia. Viac informácií o sídle, vstupe a otváracích hodinách získate na Zámok Schloss Hof | Zámok Schloss Hof
Pred Devínskou Novou Vsou sa napojíte na cyklochodník, prejdete Cyklomostom slobody a už ste na Slovensku. Hneď za cyklomostom je občerstvenie (kofola, voda, možnosť najesť sa) a pokračujete popri rieke Morave k Devínu
Devínska Nová Ves – Devín – Bratislava
Po cyklotrase sa dostanete po 6 kilometroch do Devína (sútok Dunaja a Moravy) a pokračujete do Bratislavy. Záverečný úsek – cca 7 kilometrov – idete po klasickej ceste.
Prídavok
Tomu, kto bicykluje rýchlejšie a vie, že by si do tohto niečo pridal, odporúčame bývalé rímske mesto Carnuntum, ktoré leží cca 8,5 kilometra od Hainburgu.
Ide o jedno z najdôležitejších rímskych miest na hranici medzi Rímom a Panóniou. Mesto bolo súčasťou opevnenia Limes Romanus, ktoré je v rámci UNESCO najdlhšou kultúrnou pamiatkou. Všetky informácie nájdete na Carnuntum — Römerstadt Carnuntum
Poznámka: Carnuntum je mesto plné histórie, ale z pohľadu človeka, ktorý vyštudoval históriu, nečakajte nejaké vykopávky. Áno, sú tu, ale nad vykopávkami je rekonštrukcia budov, ktoré majú navodiť atmosféru bývalej rímskej ríše. Celý areál je skôr vhodný pre rodiny s deťmi, ktoré hľadajú edukačný rámec pre menších návštevníkov.
Akú som mal výbavu?
Môj bicykel patrí medzi tie klasické. Niečo medzi horským a cestným. Treba však povedať, že som mal vzadu stojan na tašku. Bolo to preto, aby som nič neniesol na chrbte. Pri krátkych cyklotúrach je batôžtek na chrbte ok, ale pri dlhších dosť obmedzuje a môže ťa bolieť chrbát. Taká brašna so stojanom na zadnom kolese ťa vyjde okolo 50 eur. Mal som so sebou nasledovné veci:
súpravu na lepenie duše
pumpičku
niečo pod zub (horalky, keksíky)
cyklistickú prilbu
opaľovací krém (keďže ideš po hrádzi, celý deň bude na teba pekne piecť)
sprej proti komárom (okolie Devínu je niekedy masaker)
slnečné okuliare
čiapku
fľašu na vodu (0,75 litra)
peňaženku a mobil s aplikáciou s offline mapou maps.me
občiansky preukaz (prekračuješ aj hranice)
Doplnil by si niečo do článku „Bratislava – Hainburg – Devín na bicykli“ , alebo sa niečo chcel spýtať? Prosím, dajte svoje otázky a poznatky do komentu