Na svete je niekoľko tisíc ostrovov. Niektoré tvoria samostatné krajiny, niektoré sú rozdelené medzi jednotlivé štáty alebo celé patria niektorému štátu. Dnes sa pozrieme v rámci článku „Bizarné hranice sveta“ na ostrovy rozdelené medzi jednotlivé štáty, ktoré sú v niečom zaujímavé.
Papua
Je to najväčší ostrov rozdelený medzi dve krajiny. Západná časť Papuy patrí Indonézii a východná časť Novej Guinei. Zaujímavosťou je, že ostrov si rozdelili dve krajiny, ale v Papue žije vyše 1 000 rôznych kmeňov, ktoré hovoria vyše 800 jazykmi. Dalo by sa povedať, že mnohé kmene sa nepovažujú za súčasť štátu Papua-Nová Guinea a majú svoj „vlastný svet“. Z toho pramenia neustále konflikty medzi centrálnou vládou v Port Moresby a jednotlivými kmeňmi. Ak by nebolo Holandska a Anglicka, na ostrove by bolo niekoľko samostatných štátov. Už len samotná hranica je vytvorená necitlivo a prechádza ako priamka zo severu na juh.
Zdroj: wikipedia
Borneo
Tretí najväčší ostrov na svete, ktorý je rozdelený medzi tri krajiny. Najväčšiu časť má Indonézia, ktorá Borneo nazýva Kalimantan, druhé dve časti vlastní Malajzia a Brunej. Brunej je štvrtý najmenší štát v Ázii a patrí medzi najbohatšie krajiny na svete vďaka veľkému prírodnému bohatstvu v podobe ropy a zemného plynu. Na čele stojí sultán, ktorý je s majetkom 20 miliárd USD druhým najbohatším vládcom sveta a býva v druhom najväčšom paláci na svete. Pozrime sa však na mapu Bruneja dôkladnejšie. Zistíme, že je rozdelený na dve časti, ktoré oddeľuje Malajzia. Ak sa chcú obyvatelia dostať z jednej časti do druhej, musia prejsť cez Malajziu. Našťastie tieto dve krajiny majú štandardné medzinárodné vzťahy a nedopadli ako Uzbekistan či Tadžikistan, o ktorých si môžete prečítať tu.
Hispaniola
Druhý najväčší ostrov v Karibiku, ktorý je rozdelený medzi Dominikánsku republiku a Haiti. Asi na žiadnom ostrove nezažijete také rozdielne svety ako práve tu. Haiti je najchudobnejší štát na západnej hemisfére a v porovnaní s Dominikánskou republikou je desaťkrát chudobnejší. Nikde som nezažil taký priepastný rozdiel medzi dvoma krajinami ako práve tam. Ak ste navštívili Dominikánsku republiku a zdala sa vám chudobná, tak verte, že po návšteve Haiti si rýchlo opravíte názor. Hlavné mesto Haiti Port-au-Prince je stále zničené po zemetrasení v roku 2010. Aj po 11 rokoch od katastrofy to v centre mesta stále vyzerá ako po vojne. Ani Kábul nie je taký zničený ako Port-au-Prince.
Ďalší príklad, ako hranica zvýrazňuje rozdiely, je jazyk. V Dominikánskej republike sa hovorí po španielsky, na Haiti po francúzsky a po kreolsky. Obyvateľstvo Dominikánskej republiky tvorí 73 % mesticov a 16 % bielych. Na Haiti je to 95 % černochov. Všetky tieto rozdiely sú spôsobené vďaka koloniálnej nadvláde jednotlivých európskych mocností.
Cyprus
Hoci je Cyprus 80-krát menší ako Borneo, nájdete tu viac politických kontroverzných rozhodnutí. Ostrov je rozdelený takto:
Juhozápadná časť patrí republike Cyprus, ktorú uznávajú všetky členské štáty OSN okrem Turecka.
Severozápadná časť patrí Severocyperskej tureckej republike, ktorú do dnešných dní uznal len jediný štát OSN – Turecko. Severný Cyprus vyhlásil svoju nezávislosť v roku 1983. Bol to dôsledok krízy na ostrove, vyvolanej pokusom cyperských Grékov o zvrhnutie vlády a následnou inváziou tureckých vojsk v roku 1974. V roku 2004 sa uskutočnilo referendum o zjednotení ostrova, ktoré, ak by bolo prijaté, by malo za následok vytvorenie Zjednotenej cyperskej republiky. Tá by následne vstúpila do Európskej únie. V severnej časti ostrova bolo referendum prijaté 65 % hlasov, no v gréckej časti Cypru bol návrh zamietnutý 76 % obyvateľov.
Britská časť – Podľa podmienok Dohody o založení, podľa ktorej bola v roku 1960 založená nezávislá Cyperská republika, si Veľká Británia ponechala plnú suverenitu a jurisdikciu nad dvoma oblasťami na ostrove s veľkosťou takmer 254 km² – Akrotiri a Dhekeliou. Južnejšou a menšou z nich je oblasť, ktorá sa nazýva Suverénne základňové územie Akrotiri alebo aj Západné suverénne základňové územie.
Nárazníková zóna OSN je demilitarizovaná zóna oddeľujúca územie kontrolované Cyperskou republikou a Severocyperskou tureckou republikou. Túto zónu kontrolujú mierové sily OSN na Cypre, UNFICYP (Táto mierová misia trvá od roku 1964 a je jednou z najstarších mierových misií OSN.)
Zdroj: Wikipedia
Taký malý ostrov a štyri rozdielne vlády. Ak ste nadobudli pocit, že to už nemôže byť komplikovanejšie, ste na omyle. V rámci britskej časti Dhekelia nájdete štyri územia. Prvé dve sú dediny Ormidhia a Xylotimbou. V Dhekelii sa nachádza elektráreň, ktorá je rozdelená na dve časti Britskou cestou.
A kedy sa uskutoční kompletné zjednotenie ostrova? To je v nedohľadne.
Samozrejme, že existujú aj ďalšie rozdelené ostrovy, ktorých kúskovanie sa niekedy ani nedá pochopiť. Na ďalšie bizarné hranice vo svete sa však pozrieme inokedy.