Svet je plný záhad, prekvapení a hlavne zaujímavých informácií. Kto má najstaršiu vlajku, najstaršiu menu alebo ktorá ríša bola najväčšia? A toto ste tušili?
Najväčšie ríše všetkých čias
Častá otázka, ktorú dostávame na zájazdoch. Ktorá ríša bola najväčšia? Niekedy si mylne myslíme, že Rímska ríša bola tá naj. Možno preto, že sme sa o nej najviac učili a každý svetadiel trpí tak trochu egocentrizmom. Pozrime sa teda na najväčšie ríše všetkých čias.
1.Britská ríša – vďaka svojej námornej nadvláde zaberala až 35,5 milióna kilometrov štvorcových, čo je približne 26 percent rozlohy Zeme. Najväčší rozmach mali Briti v roku 1920.
2.Mongolská ríša – medzi rokmi 1270 až 1309 zaberali Mongoli 24 miliónov kilometrov štvorcových, ktoré siahali až na územie dnešného Slovenska. Aj „vďaka“ mongolským výbojom sa začalo osídľovanie severného Slovenska a hlavne sa začali stavať vo veľkom hrady v rámci karpatského oblúka.
3.Ruská ríša – v roku 1895 za vlády Mikuláša II. sa ríša rozprestierala na rozlohe 22,8 milióna kilometrov štvorcových. Aj vďaka takej neskutočnej rozlohe za predchádzajúci cári rozhodli postaviť Transsibírsku magistrálu. Zaujímavosťou je, že tak veľkú ríšu nevedeli Rusi už obhospodarovať a aj preto predali Aljašku v roku 1867 za 7,2 milióna dolárov. Za pár rokov vypukla zlatá horúčka a cár mal hlavu v smútku.
A kde sa nakoniec umiestnila Rímska ríša? Je až na 26. mieste. Za vlády cisára Trajána zaberala 5 miliónov kilometrov štvorcových. Predbehli ju nielen čínske dynastie, ale aj arabské či španielska ríša, nad ktorou vraj nezapadalo slnko. A toto ste tušili?
Ktorá krajina má najstaršiu vlajku, ktorá sa dodnes používa?
Je to Dánsko! Ich vlajka sa vraj používa od 15.6.1279. Dáni ju volajú Danneborg, čiže dánske súkno. Pravdepodobný pôvod má vo vojnovom prápore Svätej ríše rímskej, ktorá v Dánsku videla svojho vazala.
Najstaršie dodnes používané platidlo
Anglická libra sa používa od roku 775 nášho letopočtu. Zaviedol ju panovník Offa z Mercie. Aj vďaka bývalému impériu je to dodnes štvrté najdôveryhodnejšie platidlo na svete po USD, eure a japonskom jene. Viac informácií o libre sa dočítaš tu.
Najmladší štát na svete
V referende v dnešnom Južnom Sudáne sa 98,83 % obyvateľov vyslovilo pre samostatnosť. Výsledky referenda akceptovala aj sudánska vláda v Chartúme. Samostatnosť nového štátu bola slávnostne vyhlásená 9.7.2011. Žiaľ, dodnes tam pokračuje vojna, a keby tam niekto chcel ísť, tak okrem hlavného mesta Juba sa ďalej nedostane. Keď som tam bol v roku 2018, tak mimo Juba ma odmietli pustiť.
Everest najvyššia hora?
Samozrejme, že najvyššou horou na svete je Everest a tento vrch LamLam má len 404 metrov nad morom, ale keby sme to zobrali od samotného úpätia, tak zistíme, že hora začína pri Mariánskej priekope s hĺbkou 10948 metrov. Technicky je teda vrch s výškou cez 11 kilometrov najvyššou horou. A kde ho vlastne nájdete? No predsa na Guame, ktorý patrí USA. Výstup na tento vrch je tak jednoduchý, že za 40 minút ho máš vylezený od parkoviska.
Rozdelili sa bez vojny
V celej ľudskej histórii sú len dva štáty, ktoré sa rozdelili bez toho, aby na seba vytiahli zbrane a zaznel výstrel. Prvýkrát sa tak stalo v roku 1905 medzi Švédskom a Nórskom, kedy bola rozpustená Nórsko – Švédska únia. Aj tu hrozila vojna, ale rinčanie zbraňami sa na začiatku 20. storočia vyriešilo referendom, v ktorom len 184 ľudí hlasovalo za úniu.
No a nás môže tešiť, že druhým štátom, ktorý sa rozdelil bez jediného výstrelu, bolo Československo. Aj keď neprebehlo referendum, stali sme sa vzorom pre bezkonfliktný rozchod.
Keď vo svete hovorím túto skutočnosť cudzincom, príde im to priam neuveriteľné. Dokonca mi jeden mexický novinár vynadal do klamárov, lebo to považoval za niečo nepredstaviteľné. Mali ste vidieť jeho prekvapenie, keď sa pozrel na internet. Práve náš „rozchod“ sa často objavoval v správach ako príklad, keď sa Škótsko chcelo stať samostatnou krajinou.
Úprimne, toto mňa osobne napĺňa oveľa väčšou národnou hrdosťou ako to, či by sme boli najväčšou krajinou na svete, alebo či máme najstaršiu vlajku. Aj keď sa niekedy podceňujeme, dokázali sme niečo, čo oveľa staršie národy nikdy nedokázali. Bodaj by viac národov dokázalo takto riešiť spory.
Máte aj vy nejakú informáciu, ktorú by ste doplnili do článku „A toto ste tušili?“
A viete, že Madari bojovali v radoch vojska Velkomoravskej ríše proti Frankom?