Kilimandžáro – najvyšší vrch Afriky (5 895 m)
Chcel by si vystúpiť na najvyšší vrch Afriky a hľadáš všetky podstatné informácie? Koľko taký výstup stojí, aké povolenia treba a hlavne – čo všetko na to potrebuješ? To všetko v článku „Kilimandžáro – najvyšší vrch Afriky (5 895 m)“
Kde je Kilimandžáro
Kilimandžáro sa nachádza v Tanzánii a najbližším letiskom je medzinárodné letisko Kilimanjaro, kam lietajú mnohé medzinárodné letecké spoločnosti ako Turkish Airlines, Qatar alebo Ethiopian Airlines. Výhodné letenky si môžeš pozrieť tu.
Tanzánia
Občania Slovenskej republiky potrebujú na vstup do Tanzánie víza, ktoré dostaneš priamo na hranici za 50 USD resp. po prílete na letisko. Do Tanzánie resp. na Zanzibar nepotrebujeme nijaké povinné očkovanie.
Kedy je najlepší čas na výstup?
Najlepší čas na výstup je január/február a august/september, vtedy ide o najsuchšie obdobie. Vhodným počasím je aj obdobie medzi januárom a marcom alebo medzi júnom a októbrom. V tomto období musíš rátať aj s daždivým počasím, hlavne v nižších častiach.
Je to ťažký výstup?
Kilimandžáro nie je žiaden horolezecký výkon. Je to čisto trekingová záležitosť a fyzicky nie je náročná. Avšak to, čo môže rozhodnúť o tvojom úspechu či neúspechu, je výšková choroba, o ktorej hovoríme nižšie. Mnoho ľudí nedá Kilimandžáro práve pre výškovú chorobu, nie preto, že nemajú fyzickú kondíciu. Napriek tomu treba mať za sebou už nejaký tréning. Najlepšie je ísť do Tatier na niektoré ťažšie túry a aktívne sa pohybovať tak mesiac pred výstupom na najvyšší vrch Afriky. Tomu, kto si myslí, že príde bez kondície a vylezie na vrchol, sa šance znižujú.
Výšková choroba
Pri samotnom výstupe na Kilimandžáro môžu ľudia dostať výškovú chorobu. U niekoho sa to prejavuje tak, že má silné bolesti hlavy, točí sa mu hlava, má aj slabšie závraty či pocit, že sa povracia. U každého sa to prejavuje ináč a nedá sa povedať, kto chorobu dostane a kto nie. Je to vysoko individuálne. Takisto neexistuje žiaden liek, len mierne otupováky ako paralen či ibuprofen. Jediným liekom, ktorý naozaj funguje, je dôkladná aklimatizácia.
Mnoho ľudí reaguje tak, že už boli aj vo väčšej výške a nijakú chorobu nedostali, a teda je všetko v poriadku. Ja som bol napríklad desaťkrát v Tibete a nedostal som výškovú chorobu, ale jedenásty raz som ju už chytil. Naše telo si pamätá informáciu o výškach tak 1 až 3 mesiace a po tomto období si musí opätovne vytvoriť extra počet červených krviniek. Preto sa nikdy nedaj zlákať pocitom a mylnými informáciami, že výškovú chorobu nedostaneš, keď si ju doteraz nemal.
Najlepšie, ako výškovej chorobe predísť, je zabezpečiť si aklimatizáciu. Preto si vyberaj také cesty na vrchol, kde je čas aj na aklimatizáciu (jeden či dva extra dni, keď sa urobia výstupy do väčších výšok a potom sa zíde dolu), než ísť hore na jeden šup.
Napríklad Zdeno Chára alebo Martina Navrátilová napriek tomu, že patria medzi špičkových športovcov, nevyliezli na vrchol, zastavila ich výšková choroba. Preto nič nepodceňujte.
Môžem ísť na vrchol sám?
Žiaľ, nie. Všetky výstupy na Kilimandžáro sa musia organizovať cez lokálne cestovné kancelárie. Počas výstupu v národnom parku Kilimandžáro musíš mať sprievodcu, nosiča a kuchára. Toto je pravidlo, ktoré sa prosto nedá obísť. Aj keby si sa rozhodol, že si na vrchol sám zoberieš všetky svoje veci a nepotrebuješ žiadneho nosiča, aj tak pôjde a ty zaňho platíš.
Vstup do národného parku je cez oficiálnu bránu, ktorá je strážená a povolenia sa na jednotlivých úsekoch kontrolujú. Je to prosto daň za najvyšší vrch Afriky.
Koľko stojí taký výstup?
Minimálna cena sa pohybuje okolo 1 000 USD, ale reálna je od 1 800 USD na osobu v skupine. Mnoho ľudí sa dá zlákať najnižšou cenou aj pri skutočnosti, že v skupine v ktorej pôjdu, bude okolo 15 ľudí. Čím je cena vyššia, tým je skupina menšia, resp. ideš individuálne.
Ja som zaplatil 2 000 USD na osobu a išli sme dvaja. Aj vďaka tomu sme si volili svoje vlastné tempo a boli sme omnoho flexibilnejší. Ak ideš vo veľkej skupine, rýchlosť skupiny sa volí podľa najpomalšieho. Skupinu nemôžeš opustiť a čas, ktorý by si venoval regenerácii, zabiješ tak, že sa vlečieš.
My sme vďaka tomu robili jednotlivé úseky za 4 až 6 hodín a v tábore sme odpočívali a naberali silu. Väčšie skupiny sa dostali do tábora neskoro a nemali čas na regeneráciu.
Na záver sme my dvaja vystúpili na vrchol a pomalé skupiny mali 30-percentnú úspešnosť. Preto zváž, či ti suma ušetrených peňazí stojí za to. Podľa nás nie a je lepšie zaplatiť viac a mať väčšiu šancu.
Treba však ešte na niečo upozorniť. Je jedno, cez ktorú miestnu cestovnú kanceláriu a v akej skupine pôjdeš, na konci musíš dať sprepitné kuchárom, nosičom a sprievodcovi v hodnote dokopy okolo 400 USD. Nedá sa tomu vyhnúť a ani dopredu zaplatiť.
Čiže v danej cene je: sprievodca, kuchár, nosič, plná penzia, vstup do národného parku, povolenie na výstup, stan a aj spacák (ten si odporúčame zobrať vlastný, viď výbava dole)
Ktoré Ck mám kontaktovať?
Je cez 300 rôznych cestovných organizácií, ktoré uskutočňujú výstupy. Určite sa nedaj na výlet, ktorý je najlacnejší. V Afrike platí, že za kvalitu sa poriadne pripláca, ale máš istotu, že dostaneš všetko tak, ako je napísané. My odporúčame tieto resp. máme osobnú skúsenosť:
Výbava
Výbava do vysokohorského prostredia je okrem aklimatizácie asi najdôležitejšou zložkou vášho výstupu. Nepodceňte ju. Je potrebné vybavenie do mínusových teplôt dosahujúcich takmer tridsať stupňov pod nulou na samotnom vrchole. Počas výstupu je teplota rôzna. Od vstupnej brány je teplota aj plus 30°C a na vrchole aj mínus 30°C. Dôležité sú hlavne kvalitné, ideálne dvojvrstvové topánky do vysokohorského prostredia, aby ste predišli omrzlinám. Pre výstup na vrchol nie sú potrebné mačky, cepín a ani feratový set. Pripájame krátky zoznam potrebného vybavenia v článku „Kilimandžáro – najvyšší vrch Afriky (5 895 m)“:
- Teplý spacák s komfortom okolo -5 °C a nižšie (v prípade spania v stane)
- Teplá, ideálne dvojvrstvová treková/turistická obuv do teploty okolo mínus 20
- 1 teplá flísová bunda
- 1 hrubá páperová bunda
- 1 tenká goretexová (nepremokavá) bunda
- Malý, asi 35-litrový ruksak
- 1 trekové nohavice (ideálne odzipsovateľné do teplého počasia)
- čiapka (teplá + šiltovka/klobúk), rukavice, bufka (univerzálna šatka – proti prachu)
- kvalitné slnečné okuliare (proti ostrému horskému slnku)
- lyžiarske okuliare (budeš potrebovať na vrchole)
- teplé rukavice do vysokohorského prostredia
- opaľovací krém
- termoska
- čokoláda, energetické tyčinky
- trekové palice (ak si zvyknutý chodiť s palicami)
- čelovka
- externá baterka – power banka (ak spíš v stane, nemáš kde nabíjať techniku)
- teplá spodná vrstva (2 merino tričká s dlhým rukávom)
- 2 – 3 merino tričká s krátkym rukávom
- základné lieky (endiex – proti hnačke, ibuprofen – na bolesť hlavy, náplaste, obväz, niečo proti prechladnutiu – napr. acylpyrín, theraflu)
- základná drogéria (mydlo, toaletný papier, zubná kefka, pasta, krém na ruky a tvár, balzam na pery)
- rýchloschnúci cestovný uterák
Od miestnej CK dostaneš stan, takže ten si nemusíš vziať. veľa vecí dostaneš v obchodoch Treklandu. Pozri na stránku tu.
Ktorú cestu si vybrať?
V článku „Kilimandžáro – najvyšší vrch Afriky (5 895 m)“ nájdete aj rozpis jednotlivých výstupových trás.
Marangu Route
Nazývajú ju aj Coca-Cola Route.
1. deň: Marangu Gate (1 980 m) – Mandara Hut (2 700 m). Čas 5 hodín
2. deň: Mandara Hut (2 700 m) – Horombo Hut (3 720 m). Čas 6 hodín
3. deň: Horombo Hut (3 720 m) – Aklimatizácia
4. deň: Horombo Hut (3 720 m) – Kibo Hut (4 700 m). Čas 6 hodín
5. deň: Kibo Hut (4 700 m) – Uhuru Peak (5 895 m) – Horombo Hut (3 720 m). Čas na vrchol Kilimandžára okolo 8 hodín a zostup do Horombo cca 6 hodín
6. deň: Horombo Hut (3 720 m) – Marangu Gate (1 980 m). Čas 6 hodín
Machame Route
Ide asi o najkrajšiu trasu.
1. deň: Machame Gate (1 490 m) – Machame Camp (2 980 m). Čas 6 hodín
2. deň: Machame Camp (2 980 m) – Shira Camp (3 840 m). Čas 6 hodín
3. deň: Shira (3 840 m) – Lava Tower (4 630 m) – Barranco Camp (3 950 m). Čas 7 hodín
4. deň: Barranco Camp (3 950 m) – Barafu Camp (4 550 m). 7 hodín. Niekedy je táto cesta rozdelená na dva dni pre aklimatizáciu
5. deň: Barafu Camp (4 550 m) – Uhuru Peak (5 895 m) – Mweka (3 100 m). Výstup na samotný vrchol cca 8 hodín a zostup ďalších 8 hodín. Niekedy je podľa rýchlosti skupiny tento výstup a zostup rozdelený na 2 dni
Lemosho Route
1. deň: Londorossi Gate (2 100 m) – Mti Mkubwa Camp (2 750 m). Čas 3 hodiny
2. deň: Mti Mkubwa Camp (2 750 m) – Shira 2 Camp (3 840 m). Čas 7 hodín
3. deň: Shira (3 840 m) – Lava Tower (4 630 m) – Barranco Camp (3 950 m). Čas 7 hodín
4. deň: Barranco Camp (3 950 m) – Barafu Camp (4 550 m). Čas 7 hodín
5. deň: Barafu Camp (4 550 m) – Uhuru Peak (5 895 m) – Mweka (3 100 m). Výstup na vrchol 8 hodín a zostup do Mweky ďalších 8 hodín
6. deň: Mweka Camp (3 100 m) – Mweka Gate (1 980 m). Čas 3 hodiny.
Rongai Route
Táto cesta ide zo severovýchodnej strany Kilimandžára popri hranici s Keňou.
1. deň: Rongai Gate (1 950 m) – 1st Caves Camp (2 600 m). Čas 5 hodín
2. deň: 1st Cave (2 600 m) – Kikelewa Cave (3 600 m). Čas 7 hodín
3. deň: Kikelewa Cave (3 600 m) – Mawenzi Tarn Camp (4 330 m). Čas 4 hodiny
4. deň: Mawenzi Tarn Camp (4 330 m) – Kibo Hut (4 700 m). Čas 5 hodín
5. deň: Kibo Hut (4 700 m) – Uhuru Peak (5 895 m) – Horombo Hut (3 720 m). Čas na výstup 8 hodín a zostup do Horomba okolo 7 hodín
6. deň: Horombo Hut (3 720 m) – Marangu Gate (1 980 m). 6 hodín
Umbwe Route
Táto cesta je strmšia a kratšia ako Machame Route.
1. deň: Od brány národného parku do Umbwe Cave Camp (2 850 m). Čas 6 hodín
2. deň: Umbwe Cave Camp (2 850 m) – Barranco Camp (4000 m). Čas 5 hodín
3. deň: Barranco Camp (4 000 m) – Karanga Camp (4 050 m). Čas 4 hodiny
4. deň: Karanga Camp (4 050 m) – Barafu Camp (4 700 m). Čas 5 hodín
5. deň: Barafu Camp (4 700 m) – Uhuru Peak (5 895 m) – Mweka Camp (3 090 m). Čas na výstup 8 hodín a zostup 7 hodín.
6. deň: Mweka Camp (3 090 m) to Mweka Gate (1 680 m). Čas 4 hodiny
Northern Circuit Route
Najnovšia a najdlhšia trasa, ktorá ťa povedie viac cez Kilimandžáro. Pochopiteľne, je aj najdrahšia.
1. deň: Londorossi Park Gate (2 385 m) – Mti Mkubwa Camp (2 700 m). Čas 5 hodín
2. deň: Mt. Mkubwa Camp – Shira Camp 1 (3 500 m). Čas 4 hodiny
3. deň: Shira Camp 1 – Shira Camp 2 (3 840 m). Čas 6 hodín.
4. deň: Shira Camp 2 – Lava Tower (4 600 m). Čas 7 hodín
5. deň: Moir Camp (4 200 m) – Buffalo Camp (4 020 m). Čas 7 hodín.
6. deň: Buffalo Camp (4 020 m) – Rongai Third Cave (3 800 m). Čas 7 hodín.
7. deň: 3rd Cave (3 800 m) – School Hut (4 800 m). Čas 5 hodín
8. deň: School Hut (4 800 m) – Uhuru Peak (5 895 m) a potom do Millennium Camp (3 950 m). Čas okolo 8 hodín.
9. deň: Millennium Camp (3 950 m) – Mweka Gate (1 640 m). Čas 5 hodín.
Ako sa spí?
V drvivej časti v stane. Okrem Marangu route, kde sa spí v nocľahárňach (ide o jednoduchý nocľah na drevenej prični, v chatke spí od 4 po 20 ľudí). Na každom kempovom mieste je suchá toaleta (väčšinou vybetónovaná či drevená búda s dierou v zemi.)
Ak sa ti nespí pohodlne na karimatke, môžeš si cez lokálne cestovky vybaviť aj klasickú železnú skladaciu posteľ, ktorú ti zoberie nosič. Pochopiteľne, cena bude vyššia.
Ako prebieha výstup?
Ráno po raňajkách, ktoré ti pripraví kuchár, sa pobalíš a všetko so sebou zoberú nosiči. Ty ideš naľahko s malým ruksakom, kde máš vodu, oblečenie a nejaké oriešky či čokoládu. Keď prídeš do kempu, už ťa čaká pripravený stan, teplé jedlo a čaj. Po treku by si mal oddychovať a naberať sily na ďalší deň. Neodporúča sa robiť ďalšie výstupy, aj keď si cestu zmákol veľmi rýchlo.
Chcel by si výstup spojiť s návštevou aj Kene, Tanzánie a Zanzibaru? Pozri na podrobný itinerár sem.
Máš otázky ohľadom článku „Kilimandžáro – najvyšší vrch Afriky (5 895 m)“? Daj do komentu a radi odpovieme
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.