Záruby s výškou 768 metrov sú zároveň najvyšším vrchom Trnavského kraja, ako aj Malých Karpát. Je to veľmi príjemná túra, ktorú zvládnu bez problémov aj staršie deti. Zabrať im však dajú strmšie časti na začiatku trasy a tesne pod vrcholom a pozor si musíte dávať na tesne pod vrcholom na skalnom hrebeni.
V tomto článku ,,Záruby – cestovateľské rady a tipy k výstupu“ nájdeš základné informácie kde začať, s čím treba rátať a koľko času túra zaberie.
Prístup:
Po červenej značke z lokality Havrania skala alebo z rázcestia Pod Ostrým kameňom
Po modrej značke zo Smoleníc cez sedlo Záruby
Koľko času potrebujete?
My sme išli po modrej značke zo Smoleníc. Samotná trasa vedie následovne ,,Smolenice – Smolenický zámok – Čertov žľab – sedlo Záruby – Záruby – hrad Ostrý Kameň – nádrž Buková – Buková – Havrania Skala – Smolenice.“
Takáto trasa má celkovú dĺžku necelých 18 kilometrov a aj s oddychovými prestávkami ju zvládnete za 7-8 hodín. Odmenami vám budú krásne výhľady z hradu Ostrý Kameň, oddych a kofola alebo pivko pri vodnej nádrži Buková a pohľad na široké okolie z Havranej Skaly.
Keby ste sa ale rozhodli pre kratšiu trasu, môžete sa vydať len po trase ,,Smolenice – Smolenický zámok – Čertov žľab – sedlo Záruby – Záruby – sedlo Záruby – Čertov žľab – Smolenický zámok – Smolenice.“ V tomto prípade by sme vám odporúčali zo Zárub zbehnúť ešte dole na zrúcaninu hradu Ostrý Kameň, odkiaľ sú hlavne večer pri západe slnka úžasné výhľady. Za tých pár sto metrov navyše to určite stojí
Celá túra (bez návštevy hradu Ostrý Kameň) má 9 kilometrov a prevýšenie je okolo 548 metrov. Najlepšie je, keď vyrazíte doobeda, aby ste mali viac času. Priemerne zdatnému turistovi trvá túra aj s prestávkami na oddych medzi 4 až 5 hodinami. Keby ste si chceli pridať k túre aj hrad Ostrý Kameň, treba pripočítať ešte asi hodinu navyše, 3 kilometre dokopy a ďalších 210 metrov prevýšenia. Ako sme však spomínali, určite to sa to oplatí.
Ako vyzerá cesta a na čo si treba dať pozor
V Smoleniciach môžete odparkovať auto, poprípade sa sem dopraviť vlakom a následne sa vyberiete cez krásny zámocký park. Ten je naozaj rozprávkový a môžete si tu spraviť krásne fotografie aj so zámkom v pozadí. Potom pokračujete smerom na Čertov žľab. Prvá časť cesty je nenáročná a ide o veľmi mierne stúpanie.
V časti Čertovho žľabu začne stúpanie naberať na intenzite a človek sa už aj trošku zapotí. Avšak hreje vás pocit krásneho okolia – prechádza sa naozaj magickými bukovými lesmi, pomedzi ktoré vrhá slnko svoje lúče a dokopy to vytvára naozaj prekrásny pohľad. Po asi hodine a pol dorazíte na sedlo Zárub, odkiaľ začína tá najnáročnejšia a najstrmšia časť k vrcholu. Čaká vás posledných 20-30 minút stúpania a potom už ste na kamennom chrbáte s dreveným krížom označujúcim vrchol.
Ak si chcete túru trochu predĺžiť môžete sa vydať ešte asi 20 minút a 1,5 kilometra po červenej značke na zrúcaninu hradu Ostrý kameň, ktorý je prekvapivo pekne udržiavaný. Určite stojí za návštevu minimálne kvôli prekrásnemu výhľadu na okolie z jeho bývalej vežičky. Cestou na Ostrý kameň z vrcholu Zárub si však treba dávať pozor, hlavne ak idete s deťmi. Postupuje sa po kamennom hrebeni samotného kopca, ktorý je v niektorých častiach strmý a pri troche neopatrnosti aj nebezpečný. Hrozí totiž riziko pošmyknutia sa a následného pádu. Preto v tejto časti odporúčame postupovať pomalšie.
Z hradu Ostrý kameň máte potom možnosť vrátiť sa späť na Záruby a pokračovať cez Havraniu Skalu späť do Smoleníc, alebo sa vrítiť rovnakou trasou ako ste prišli cez Čertov žľab. Druhou možnosťou je predĺžiť si túru a pokračovať smerom k vodnej nádrži Buková a následne na Havraniu skalu a do Smoleníc. Touto cestou si pridáte asi ďalších 7-8 kilometrov, podľa toho ktoru cestou sa vyberiete. Pre tých, ktorým sa nechce dať dlhú túru v jedeň deň existuje aj možnosť kempovania pri nádrži Buková.
Značeniea podmienky
Cesta je veľmi pekne značená modrou, červenou a zelenou značkou a v zásade sa nie je kde stratiť. Majte však pre istotu v mobile aplikácie, ktoré vás správne navedú. My odporúčame maps.me alebo mapy.cz.
Treba rátať, že keď naprší, mnohé úseky budú blatisté a môže sa šmýkať. Vzhľadom na to, že niektoré úseky sú celkom strmé a kamenisté odporúčame mať kvalitnú turistickú obuv. Predídete tak úrazom a pošmyknutiam.
Výhľady
Keďže ide o výrazne najvyšší vrch v Malých Karpatoch, tak môžete vidieť Veľkú Javorinu, Zobor či Inovec. Niekedy sa stane, že keď je viditeľnosť veľmi dobrá, uvidíte aj Alpy. Celkovo však Záruby nie sú vrcholom, ktorý by bol preslávený skvelými výhľadmi. Je to z veľkej časti spôsobené tým, že vrchol je z troch strán zarastený stromami, ktoré bránia výhľadu. Na vrchole sa nachádza veľký drevený kríž a turistický smerovník.
Občerstvenie
Priamo v Smoleniciach sa nachádza niekoľko občerstvení a krčma, kde sa môžete zastaviť a dať si zaslúžený nápoj. Rovnako tomu je aj pri nádrži Buková na druhej strane pohoria ako aj v rovnomennej obci, kde funguje miestne pohostinstvo.
Záver
Túra na najvyšší Záruby, najvyšší vrch Malých Karpát a Trnavského kraja vám zaberie približne 4-5 hodín ak sa vyberiete najrýchlejšou trasou. Avšak môžete si ju podľa chute a náročnosti aj predĺžiť aj na takmer dvojnásobok a spraviť z nej kľudne celodňovú alebo dvojdňovú túru s prespatím v stane pri nádrži Buková. Je to stredne náročná túra, ktorú určite zvládnu aj trošku staršie deti. S tými však treba rátať, že vám to bude trvať trošku dlhšie, ale odmenou vám budú krásne prechádzky lesmi a úžasné výhľady z hradu Ostrý kameň.
Čo sa nachádza v okolí?
Smolenický zámok – romanticky vyzerajúci zámoček ako keby vypadol z nejakého filmu Walta Disneyho. Ten je otvorený každý deň. Platí sa vstupné, ale jeho návšteva sa určite oplatí. Za návštevu určite stojí aj krásny zámocký parčík, z ktorého sú krásne výhľady na samotný zámok.
Občasný vodopád – ako už aj názov napovedá, tento vodopád sa na ceste na modrej turistickej značke nachádza len v prípade, že je dostatok vody. Neďaleko je aj Madona v skalách. Obe tieto miesta nájdete na modrom chodníku v doline Hlboča.
Vodná nádrž Buková – maličká rekreačná oblasť, kde sa môžete počas teplých letných dní schladiť okúpaním sa vo vodách tejto nádrže. My sme na tomto mieste aj stanovali.
Hrad Ostrý kameň – Tento hrad sme spomínali už niekoľko krát. Ide o najvyššie položený karpatský hrad a bola by škoda nenavštíviť ho. Odporúčame prísť podvečer v čase západu slnka, ktoré bude zapadať priamo pred vami.
Jaskyňa Driny – jediná sprístupnená jaskyňa na Západnom Slovensku s prekrásnou kvapľovou výzdobou. Na rozdile od masívnych chodieb iných jaskýň Slovenska tu budete prechádzať úzkymi uličkami a puklinami. V jaskyni sa môžete počas leta príjemne schladiť. Viac informácií nájdete tu.
Ak máš otázky na článok ,,Záruby – cestovateľské rady a tipy k výstupu“, napíš nám komentár a my radi odpovieme na tvoje otázky.