V tomto článku by sme vám chceli zhrnúť všetky najčastejšie otázky s odpoveďami, ktoré sme dostali nielen na náš Facebook, ale aj Instagram počas cesty cez Beringovu úžinu.
Ako
vyzeral klasický deň?
Vstávali sme okolo 6:30 a mali sme približne dve hodiny na prípravu pred celodenným ťahaním saní. Príprava spočívala v tom, že sme sa museli nielen obliecť do našej polárnickej expedičnej výbavy, ale aj si navariť teplé jedlo, čaj a spraviť základnú hygienu. Pred 8:30 sme zbalili stan, naložili sme sánky a vyrazili sme na celodenný pochod. Každých cca. 45 minút sme zastavili na 10 minút, kedy sme si dali teplý čaj a niečo malé pod zub. Pred západom slnka sme zakempovali, postavili stan a navarili si jedlo. Okolo 20:00 sme väčšinou zaspali.
Teplota
počas prechodu
Teplota
sa prvých 10 dní pohybovala okolo -25 až -35 °C. Ak fúkal vietor, pocitová
teplota bola oveľa nižšia. V noci teplota bola nižšia, ale vďaka teplým
spacákom sme zimu nejako extra necítili. Jedine vtedy, keď si vystrčil nos, tak
ti začal mrznúť a okolo otvoru spacáku sa vytrvorila srieň z toho, čo si vydychoval.
Dá
sa na takú teplotu zvyknúť?
Áno a podľa nás si na to vie zvyknúť každý. Naše telo sa vie veľmi dobre prispôsobovať. Základom je dobré oblečenie (tomu sa budeme venovať v ďalšom článku), strava a dobrý spánok.
Hygiena
V
rámci možností. Sprcha pochopiteľne nebola a celá hygiena sa zmrskla, že sme si
umyli zuby, sem tam vymenili po pár dňoch tričko a obšťastnili sa deodorantom.
Toaleta bola vo voľnej ľadovej prírode niekde za kryhou. Ak si išiel na veľkú potrebu, bolo treba rýchlo stiahnuť gate a vykonať, čo bolo treba. Inak ti zadok začal mrznúť.
Aká
bola teplota v stane?
Ak sme varili na variči čaj a jedlo, tak teplota v stane bola veľmi príjemná. Možno okolo -1°C. Ale v tom momente, ako sme vypli varič, teplota padla na hodnotu, aká bola vonku. Najhoršie bolo, keď si chcel ísť z noci na záchod… Toto napríklad vyriešil náš kamarát Ross, ktorý v noci cikal do fľaše a nemusel ísť nikam. Nabudúce to spravíme aj my.
Koľko
vážili sánky?
Naše sánky mali okolo 80 kilogramov. Mali sme v nich nielen naše veci, ale aj benzín na varenie, jedlo na cca. 20 dní, stan a spacák. Ak ťaháš sánky po rovine, tak tu váhu necítiš, ale aj ideš cez prekážku, tak to dá zabrať. My sme boli, našťastie, veľmi dobre pripravení aj vďaka celoročnému tréningu po dohľadom chalanov z Efectfit-u.
Odkiaľ
sme mali vodu?
Všade
okolo nás J Na varenie sme si
vždy nabrali z napadaného snehu. Tu sme si museli dávať pozor, aby sme lopatkou
nenabrali kusy ľadu, lebo ten bol slaný. Preto sme mali prvý deň slaný čaj…
brrr.
Kde
sme zohnali povolenia?
Celá cesta bola pod vedením skúseného polárnika Viktora, ktorý bol 18 krát na Severnom póle a mal kontakty na najvyšších miestach. Beringova úžina je hraničnou časťou medzi Ruskom a USA. Prejsť len tak tento úsek je náročné na všetky povolenia, ktoré musel schváliť vicepremiér Ruska vlastným podpisom!!!
Čo
sa stalo, že sme museli výpravu ukončiť?
Na 10. deň sme dostali správy, že príde nielen šialené oteplenie (z -25°C na 0°C), ale aj silná búrka (nárazový vietor až 150 km/h) a hrozilo, že by sme skončili na plávajúcej kryhe a vďaka búrke aj bez možnosti záchrany. Keď sme sa neskôr rozprávali s domácimi, vraveli, že tak veľké oteplenie ešte nezažili. Ak to porovám ja s predchádzajúcimi cestami na Čukotku, vždy som mal okolo -50°C a tento rok len -30°C… Na cestu sme boli veľmi dobre pripravení a určite by sme to dali, ak by nám počasie viac prialo. Žiaľ, príroda je silnejšia a netreba ísť proti múru a počúvať ju s pokorou.
Koľko
taká cesta vyjde?
No, nie je to lacný špás. Celé to vyšlo na cca. 17 500 eur na osobu. Najdrahšie sú tie prekliate povolenia a doprava na koniec Ruska. My sme na túto cestu mali nielen z naších úspor, ale nám tiež pomohli naši partneri. Hlavným partnerom bola čerpačka Oliva a mediálnym partnerom Televízia Markíza a Rádio Expres.
V ďalších článkoch sa budeme venovať oblečeniu, polárnickým radám a tak ďalej. Samozrejme sa môžete tešiť aj na krátky film, a tiež na knihu, ktorú chystáme tento rok s množstvom zaujímavých informácií. Ak by si chcel podporiť vydanie tejto knihy, pozri stránku sem.