Lyžovanie v Iráne – rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k lyžovaniu v Iráne! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Lyžovanie v Iráne? A prečo nie!!! Čo tak spojiť klasický okruh Iránom s lyžovačkou? V článku ,,Lyžovanie v Iráne – rady, tipy a itinerár“ ti prinášame prehľad lyžiarskych rezortov v blízkosti hlavného mesta Iránu – Teherán.

Irán nie je známou svetovou lyžiarskou destináciou, ale to neznamená, že sa v Iráne nelyžuje. Avšak, infraštruktúra a lanovky sú vo väčšine stredísk staršieho dáta na aké sme zvyknutí z Európy, ale zas je to podstatne lacnejšie. Celodenný lístok vás v závislosti od aktuálneho kurzu a strediska bude stáť asi 10-15 eur.

REZORTY

Mount Tochal Ski Resort Tehran

Mount Tochal je takmer 4000 metrov vysoká hora, ktorá je prístupná zo severu Teheránu. Je to dobre miesto na začiatok na rozlyžovanie, keďže sa z Teheránu nemusíte nikam presúvať. Za pekného počasia uvidíte celý Teherán ako na dlani. Zjazdovka začína vo výške 3850 metrov a končí vo výške 355O metrov a celková dĺžka je približne 1200 metrov. (Prevýšenie 300 metrov). Je to jeden z najvyššie položených rezortov na svete, ale jeho obrovskou výhodou je, že sa nachádza takmer priamo v Teheráne. Preto môžete byť ubytovaný v centre, alebo priamo na svahu v hoteli Tochal vo výške 3550 metrov. Pozor však na výškovú chorobu, môže vám prvé dni byť zle.

V rezorte sa nachádzajú len dve lanovky a jeden vlek a je pre mierne pokročilých. Náročnejší lyžiari si tu až tak nezalyžujú.

Zimný Teherán

Dizin

Najväčší a najpopulárnejší iránsky lyžiarsky rezort siahajúci do výšky 3600 metrov nad morom. Nachádza sa približne 2,5 – 3 hod jazdy autom severne od Teheránu. Nachádza sa tu niekoľko kabínkových lanoviek, asi 12 sedačkových lanoviek a väčšie množstvo vlekov. Aj náročnejší lyžiari si tu prídu na svoje. Nejazdia sem však žiadne pravidelné autobusy, tak je potrebné vlastné auto, alebo si prenajať šoféra (taxikára), ktorý vás sem odvezie. V Iráne to však nebude drahé (20 – 40 eur podľa vašich vyjednávacích schopností). Dá sa tu aj prenajať lyžiarske vybavenie, ale je samozrejme na vašom uvážení, či nie je lepšie si ho priniesť z domu.

V Dizine je viacero ubytovacích možností, nachádzajú sa tu hotely, hostely a aj súkromné chatky.

Lyžovanie v Iráne - rady tipy a itinerár
Dizin

Darbandsar

Jeden z najväčších a pravdepodobne najmodernejší rezort v Iráne, keďže patrí súkromnému investorovi, ktorý do neho investuje. Je to jediný iránsky rezort s umelým zasnežovaním. Nachádza sa asi 1,5 hodiny od Teheránu, cestou na Dizin. Avšak nie sú tu veľmi možnosti ubytovania. Väčšinou sa to rieši ubytovaním v neďalekom stredisku Shemshak alebo Dizin, odkiaľ ľudia dochádzajú. Rezort je moderný a nachádzajú sa tu 3 sedačky, jedna gondola a niekoľko vlekov. Vybavenie sa tu dá požičať.

Shemshak

Tretí najväčší iránsky rezort, kde v zásade lyžovanie v Iráne začalo. Preto je aj slávny. Nazýva sa aj lyžiarskym hlavným mestom Iránu. Avšak je určite aj najzastaralejším rezortom v Iráne, keďže sa nemodernizoval. Avšak jeho výhodou je, že sa nachádza neďaleko Dizinu a Darbandsaru, tak ak človek chce, môže vybehnúť do neďalekých rezortov. Od Darbandsaru je vzdialený asi len 10 minút autom. Nachádza sa vo výške od 2550 metrov do 3000 metrov nad morom a je to rezort asi pre najviac pokročilých lyžiarov v Iráne. Sú tu určite náročnejšie zjadovky ako v Dizine. Ubytovanie je možné v niekoľkých hoteloch.

Fereydunshahr

Malý, ale populárny lyžiarsky rezort, ktorý sa nachádza neďaleko Esfahánu a je asi 6 hodín cesty vzdialený od Teheránu. Nachádza sa v pohorí Zagros, neďaleko „gruzínskeho“ mestečka Fereydunshahr, ktoré obývajú práve potomkovia gruzíncov. V rezorte sa nachádza len jeden detský vlek, jeden kotvový vlek a jedna dvojsedačková lanovka, ale zjazdovky bývajú dobre upravené. Tento rezort slúži hlavne pre obyvateľstvo neďalekého Isfahánu, ktorému sa nechce cestovať na sever do Teheránu. Preto sa sem najjednoduchšie dostanete prenajatým autom alebo taxíkom práve z tohto najkrajšieho mesta Iránu. Rezort má však obrovský potenciál pre skialpinizmus a freeridové lyžovanie a snowboarding kvôli každoročnému veľkému úhrnu snehu.

Barf Anbar, Fereydunshahr ski resort

DOPRAVA

Asi najjednoduchšou možnosťou prepravy po Iráne je prenajatie vlastného auta. Benzín v Iráne nestojí takmer nič, keďže je to jedna zo svetových ropných veľmocí a prenájom auta na deň vás bude stáť okolo 20 eur. Cesty aj štýl šoférovania Iráncov sú relatívne dobré.

Odporúčame spoločnosť Saadatrent, s ktorou máme osobné skúsenosti. Majú nové autá, dajú sa zarezervovať online, majú 24 hod podporu a hovoria po anglicky a komunikovať sa dá veľmi pružne cez whatsapp. V prípade potreby vám za poplatok dovezú auto priamo na letisko.

Poprípade sa dá zaplatiť taxík, ktorý vás s radosťou odvezie do lyžiarskeho strediska vzhľadom na nízke iránske ceny vás to nebude stáť veľa peňazí.

VÍZA

Občania SR potrebujú na vstup do Iránu víza. Už niekoľko rokov je možné víza kúpiť priamo na letisku po prílete. Potrebný je cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate s aspoň 2 voľnými stranami. V pase nesmie byť pečiatka z Izraela. Ak ju v pase máte, je potrebné nechať si urýchlene vystaviť nový cestovný doklad. Každý občan Slovenskej republiky môže mať naraz dva cestovné pasy, preto nie je potrebné vrátiť ten starý, s izraelskou pečiatkou, ale môžete si ho ponechať. Vystavia vám nový cestovný pas s 5 ročnou platnosťou. Môžete oň požiadať za 33 eur buď v štandardnej lehote do 30 dní, alebo v zrýchlenom procese do 10 dní za 66 eur, alebo do dvoch pracovných dní za 99 eur.

Lyžovanie v Iráne - rady tipy a itinerár
Iranian visa stamp in passport

Podľa MZV sú základné požiadavky na udelenie turistických víz na letisku nasledovné:

  • Cestovný pas s minimálne dvoma voľnými stranami platný minimálne 6 mesiacov po plánovanej návšteve Iránu
  • 2 fotografie pasového formátu, ženy so zahalenými vlasmi
  • Spiatočnú letenku
  • Fotokópiu pasu
  • Zarezervované ubytovanie na celý pobyt. Aj keď z našich skúseností vieme, že stačí mať zarezervované ubytovanie na prvé dni po príchode
  • Peniaze na zaplatenie poplatku (75 eur)
  • Cestovné poistenie pokrývajúce Irán s poistným krytím minimálne 10 000,- Eur; cestovné poistenie je možné zakúpiť aj priamo na letisku po prílete, pričom cena poistenia sa líši v závislosti od veku poisťovaného, orientačná cena je 15,- Eur; Informujte sa u svojej cestovnej poisťovne, či je vaša poistka platná aj v Iráne. V prípade, že poistenie mať nebudete, alebo vám ho neuznajú, budete nútení si zakúpiť priamo na mieste zdravotné poistenie poskytované iránskou stranou. Mnoho ľudí má poistenie cez svoju platobnú kartu (kreditná alebo debetná karta). Takéto postenie nie je v Iráne akceptované.
  •  Vypísanie vízového formulára. Tento formulár je pre urýchlenie vízového procesu možné vyplniť aj na stránke Iránskeho ministerstva zahraničných vecí minimálne 3 dni pred plánovaným odchodom – http://e_visa.mfa.ir/en/.

Pre ženy na pasovú fotografiu úplne postačí šál/šatka ležérne prehodený cez hlavu. Nie je potrebná fotografia v hidjabe, burke alebo iránskom čádore. Väčšinou ich od cudzincov nežiadajú, často krát ani len samotné fotografie, ale jeden nikdy nevie, na akého vízového pracovníka natrafíme.

My si štandardne vybavujeme víza priamo na mieste po prílete. V prípade, že by ste si chceli víza zabezpečiť̌ dopredu, je tak možné spraviť čo najskôr cez nášho partnera www.eviza.sk. E-víza za vás vybavia celý proces. Ak spomeniete pri objednávke heslo “Travelistan” dostanete na vašu objednávku aj zľavu.

O iránske víza môžete požiadať buď priamo na Iránskom veľvyslanectve vo Viedni (drahšia možnosť) alebo cez online systém cez nasledujúci link http://e_visa.mfa.ir/en . Je potrebné fotografia pasového formátu (ženy so zahalenými vlasmi) a fotografia pasu. Obe musia spĺňať požiadavky na veľkosť fotografie a rozmery, ktoré sú uvedené priamo na stránke. Víza môžu byť zamietnuté, ale to neznamená, že sa do Iránu nedostanete. Je to len upozornenie, že vašu žiadosť treba dopracovať, alebo požiadať cez oficiálnu cestovnú agentúru, ktorá vám s vašou cestou pomôže.

Trochu vysvetlenia k iránskym vízam:

Irán pred časom zaviedol systém online uchádzania sa o víza, ktorý chcú rozšíriť, aby ho využívalo čo najviac žiadateľov, ale primárne nie je cielený na turistov. Skôr pre osoby, ktoré cestujú do Iránu za prácou, štúdiom a inými dôvodmi.  Avšak Iránci sami o použitie e-vízového procesu žiadajú aj na zadnej strane vízovej kartičky, ktorú budete vypĺňať na letisku. Aj nás o jeho využívanie dôrazne žiadajú priamo na letisku, hlavne pre turistické skupiny, aby si urýchlili prácu na mieste.

Prečo ho teda využívať?

  • Lebo nás o to žiadajú samotní Iránci a túto odpoveď sme dostali aj pri telefonáte na ambasádu.
  • Je to lacnejšie. Ak vám online víza hneď udelia platíte 75 eur. Pri vízach na ambasáde musíte zasielať pas poštou alebo nám ho doručiť osobne a celý proces stojí okolo 200 eur. Je to časovo aj logisticky náročnejší, drahší proces a hrozí strata pasu pri zasielaní. Na letisku platíte tak isto len 75 eur.
  • Ak vám zamietnu víza na ambasáde, je to konečná inštancia a nič sa s tým nedá robiť. Hotovo. Do Iránu sa nejde. Na online víza neexistuje známy limit pre počet opakovaní. Môžete sa uchádzať znova a znova, až kým nesplníte požiadavky a ak to nestihnete do vášho odletu, požiadate o víza na letisku. Žiadny problém, keďže online systém má skôr urýchľovaciu funkciu. Z doterajšej praxe niekoľkých zájazdov, čo sme tu spolu odsprevádzali nepoznáme prípad, kedy by víza na letisku neboli udelené.
  • status “Rejected” znamená, že boli nateraz zamietnuté s pripomienkou, že treba niečo v žiadosti vylepšiť. Konkrétne uchádzať sa o víza prostredníctvom domáceho Iránca alebo cestovnej agentúry.

Itinerár:

1.deň: Prílet do Iránu a presun na hotel.

2.deň: Lyžovanie na Tochal. Večer presun do Dizinu

3.deň: Lyžovanie Dizin

4.deň: Lyžovanie Darbandsar

5.deň: Lyžovanie Darbandsar/Shemshak

6.deň: Lyžovanie Shemshak

7.deň: Návrat do Teheránu a odlet alebo pokračovanie v okruhu po Iráne. Klasický itinerár s radami nájdeš tu.

Máš otázky ohľadom článku ,,Lyžovanie v Iráne – rady, tipy a itinerár“? Daj do komentu a my radi odpovieme.

Ak by si chcel vypracovať itinerár na Irán, kontaktuj nás, všetky informácie nájdeš tu.

Ak by si s nami chcel ísť do Iránu, pozri náš zájazd. Celý program s konečnou cenou nájdeš tu.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.