Ako sa dostať do neuznaných republík Kaukazu a na Krym
Oblasť Kaukazu má niekoľko štátov, ktoré nie sú všeobecne uznané, ako napríklad Južné Osetsko, Abcházsko a Náhorný Karabach. V tomto článku rozoberieme, ako sa do takýchto republík dostať, na čo si treba dať pozor a kde vybaviť povolenia. V nijakom prípade tu nebudeme rozoberať politiku a či majú alebo nemajú byť uznané.
Náhorný Karabach
Je to medzinárodne neuznaný de facto štát v juhozápadnom Azerbajdžane a má 150-tisíc obyvateľov, z ktorých je cca 95 % Arménov. Svoju nezávislosť republika vyhlásila 2. septembra 1991, ale dodnes ju neuznal nijaký štát. Jadro jej územia tvorí územie bývalej sovietskej Náhornej karabašskej autonómnej oblasti Sovietskej socialistickej republiky a z nej je odvodený aj jej názov. Väčšina územia je pod kontrolou špeciálnej podjednotky arménskej armády zodpovednej za NKR (formálne ide o armádu NKR), len asi 15 % územia NKR je pod kontrolou azerbajdžanskej armády.
Ako sa sem dostať?
Treba povedať, že podmienky sa neustále menia vzhľadom na politickú situáciu, respektíve ako sa vyvíja vojnový stav medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Najjednoduchší a najistejší spôsob je osobne navštíviť „PERMANENT REPRESENTATION OF THE REPUBLIC OF ARTSAKH“ v Jerevane, na ulici 17 Nairi Zaryan a medzi 10.00 a 16.00 dostaneš papierik s vízami, ktoré ťa oprávňujú dostať sa do Náhorného Karabachu. Doteraz nebolo treba nijakú fotografiu. Plus zaplatíš poplatok cca 3-tisíc dram, čo je asi 6 USD (5,20 eura).
Niekedy sa to dá aj priamo na pozemnej hranici medzi Arménskom a Azerbajdžanom a následne sa jednoducho zaregistruješ v hlavnom meste Náhorného Karabachu, v Stepanakerte na ministerstve zahraničných vecí. Tu však treba povedať, že je lepšie si vybaviť víza dopredu, ako sa spoliehať na hranicu.
POZOR!!! Ak Azerbajdžan zistí (pečiatky, suveníry, fotografie, facebookový status), že si navštívil Náhorný Karabach, bude ti zamietnutý vstup do Azerbajdžanu!!! Preto je lepšie, ak plánuješ navštíviť v rámci jedného výletu aj Azerbajdžan, začať výlet v Azerbajdžane a na konci navštíviť Náhorný Karabach z arménskej časti.
Je to nezávislá republika ležiaca na východnom pobreží Čierneho mora susediaca na severe s Ruskom a na juhu s Gruzínskom. Uznalo ju Rusko, Nikaragua, Venezuela, Nauru, Vanuatu a Tuvau 23. mája 2011 a takisto nezávislé republiky Južné Osetsko a Podnestersko (tieto republiky OSN takisto neuznala), v kontexte čoho je označovaná aj ako Abcházska republika. Zvyšok medzinárodnej komunity označuje Abcházsko za teritoriálnu súčasť Gruzínska.
Ako sa sem viem dostať
Sú dve možnosti:
Rusko – Soči – tento hraničný prechod využívajú stovky turistov denne a je zároveň najjednoduchší. Treba však povedať, že potrebuješ mať dvojvstupové víza do Ruska.
Gruzínsko – z mesta Zugdidi sa musíš prepraviť na hraničný prechod Enguri, kde sú tri hraničné prechody. Na týchto hraniciach ťa skontroluje gruzínska pohraničná stráž a preverí tvoj pas. Takáto kontrola trvá niekedy aj 2-3 hodiny.
Pozor: Zatiaľ sa nedá, resp. sa neodporúča tranzitovať cez Abcházsko z Ruska do Gruzínska (alebo opačne). Boli prípady, keď turisti prešli z Gruzínska cez Abcházsko do Ruska, ale keď to neskôr zistila gruzínska strana (v systéme nebola informácia o výstupe), mohol byť v budúcnosti zakázaný vstup do Gruzínska.
Víza
Do Abcházska potrebujú slovenskí občania víza. Najlepšie je o ne požiadať buď mailovo na tejto stránke http://mfaapsny.org/visa, alebo dá sa aj na hranici pri Soči. Odporúča sa však dopredu cez horeuvedenú stránku.
Cena víz na jeden vstup na 1 mesiac predstavuje 20 dolárov, na 3 mesiace 40 dolárov a na 1 rok 60 dolárov. Po príchode do krajiny je potrebné dostaviť sa na ministerstvo zahraničných vecí, kde si budete môcť vízum prevziať.
Južné Osetsko
Je to územie pri hraniciach s Ruskom, ktoré v roku 2008 vyhlásilo samostatný štát, uznaným iba Rusko, Nikaraguou, Venezuelou a Nauru, ostatné štáty sveta OSN Južné Osetsko naďalej považujú za súčasť Gruzínska, tak ako to bolo do roku 2008.
Ako sa sem viem dostať
Zatiaľ sa dá do Južného Osetska vstúpiť len z ruskej časti. Najschodnejšia cesta je z ruského mesta Vladikavkaz do hlavného mesta Južného Osetska Cchinvali a vzdialenosť je 176 kilometrov. Najlepšie je začať cestu skoro ráno.
Víza
O víza sa dá požiadať na tejto mailovej adrese consul.mfa-rso@yandex.com. Takisto maj na pamäti, že pri vstupe do Južného Osetska potrebuješ mať dvojvstupové víza do Ruska, nakoľko z Južného Osetska sa nedá dostať do Gruzínska.
Pripomienka
Takisto aj tu ako pri Náhornom Karabachu platí, že po návšteve Južného Osetska ti môže byť v budúcnosti zakázaný vstup do Gruzínska.
Krym
Krym bol dlho súčasťou Ukrajiny a po pripojení k Ruskej federácii v roku 2014 je pod vládou Moskvy. Kto uvažuje o návšteve Krymu, mal by poznať niekoľko skutočností, ktoré by mu neskôr mohli spraviť problémy.
Ukrajina stále považuje Krym za svoje územie a akýkoľvek vstup na polostrov sa bez schválenia ukrajinskými úradmi považuje za nelegálny. Podľa ukrajinských zákonov treba najprv požiadať ministerstvo vnútra o schválenie cesty. Kto by tak neurobil a vstúpil na Krym, môže mať zakázaný vstup na Ukrajinu na 5 rokov. Tu sa natíska otázka, ako to Ukrajinci zistia. Je to veľmi jednoduché: zistia to, ak dáš nejaké fotky na facebook, instagram, rezervuješ si letenky na Krym cez zahraničné letenkové portály, pošleš sms či prijmeš volanie z Krymu cez tvoje telefónne číslo. Preto na Kryme dnes nestretneš veľa zahraničných turistov.
Samozrejme, situácia sa neustále mení. To, čo dnes platilo, zajtra už môže byť inak. Vždy sa informuj o najnovšej situácii na horeuvedených mailových adresách. Nikdy sa nespoliehaj na informácie, ktoré sú staršie ako pol roka. Cesty do takýchto regiónov si vyžadujú informačnú prípravu. Preto, keď sem plánuješ ísť, daj si dostatok času na vybavovanie všetkých formalít.