Tichomorský ostrov Tonga alebo potápanie sa s veľrybami

Tichomorský ostrov Tonga alebo potápanie sa s veľrybami

Tonga je nielen jedinečná medzi všetkými tichomorskými ostrovmi, ale aj tým, že sa tu dá zažiť potápanie s veľrybami. Tonga nikdy nestratila svoju autochtónnu vládu. Súostrovie “Priateľských ostrovov” bolo zjednotené do polynézskeho kráľovstva v roku 1845. Tonga sa stala konštitučnou monarchiou v roku 1875 a britským protektorátom v roku 1900, avšak v roku 1970 vystúpila z protektorátu a pripojila sa k Britskému spoločenstvu národov. Tonga je jedinou monarchiou v Pacifiku.

Tichomorský ostrov Tonga alebo potápanie sa s veľrybami

Víza

Bezvízový vstup na 90 dní v rámci 180 dní, platnosť pasu najmenej 6 mesiacov po plánovanom odchode z krajiny. Odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie: očkovanie proti tetanu, hepatitíde A+B, výskyt horúčky dengue (je potrebné aby sa osoby cestujúce do oblastí výskytu chránili pred poštípaním komármi – dlhé rukávy a dlhé nohavice, repelenty, moskytiéry, insekticídy). zdroj : www.mzv.sk

Kedy ísť

Asi najlepším obdobím je etapa medzi májom a októbrom. Ostatné mesiace sú daždivé a vtedy hrozia nielen povodne, ale aj hurikány. Nedaj sa zlákať lacnými letenkami mimo hlavného obdobia, nakoľko vtedy môžu byť pre zlé počasie zrušené lety.

Tichomorský ostrov Tonga alebo potápanie sa s veľrybami

Ako sa sem dostať?

Najrýchlejšie spojenie je letieť na Fidži – Nadi a následne preletieť do hlavného mesta Tongi Nuku Alofa, kde sa prestúpi na vnútroštátny let na ostrov Haapai (v nedeľu sa sem nelieta). Letenkami do celého sveta sa môžeš inšpirovať na našej stránke v sekcii „Letenky“.

Potápanie sa s veľrybami

Každý rok od polovice júla do polovice októbra k ostrovom Haapai priplávajú desiatky obrovských vráskavcov. Počas tohto obdobia sa vráskavcom  narodia mláďatá, ktoré tu mamy učia plávať a socializovať sa.

Ako prebieha potápanie sa/šnorchlovanie a koľko to stojí?

Každý deň sa vypláva na otvorené more s miestnou cestovkou (nedá sa ísť bez nej) a robia sa jednotlivé ponory/šnorchlovanie v rozmedzí od 9.00 až do 14.00. Celý čas si s miestnym inštruktorom, ktorý ťa oboznamuje nielen so životom tých krásnych tvorov, ale aj ako si čo najlepšie užiť tento jedinečný zážitok. Celodenný výlet stojí okolo 170 NZD (novozélandský dolár).

Rezervácia a na čo treba pamätať

Rezervácia sa robí aj rok dopredu nielen pre obrovský záujem ľudí, ale aj aby sa neprekročili denné kvóty. Preto ti tu nehrozí, že budeš plávať s týmito krásnymi tvormi v dave turistov. Celú rezerváciu aj s ubytovaním si vieš spraviť na http://www.haapaibeachresort.com/

Napríklad my ideme na šnorchlovanie s veľrybami až v roku 2020 a všetky termíny na august už boli vypredané. Preto, ak máš záujem, prihlás sa čím skôr a nečakaj na posledný moment. Plus každý rok stúpa cena a lacnejšie nebude (každý rok stále viac a viac ľudí cestuje)

Plus sa odporúča stráviť na miestnom ostrove minimálne päť dní a počas celého obdobia byť medzi vráskavcami. Každý deň je iný a ľudia zažijú iné interakcie s veľrybami.

Tichomorský ostrov Tonga alebo potápanie sa s veľrybami
Miesto, odkiaľ sa vyráža na veľryby

 S čím sa dobre spája Tonga?

Cestovať do Tichomoria len pre Tongu by bola škoda a preto je možno dobrá alternatíva pozrieť na ceste tam alebo naspäť aj ostrov Fidži alebo iné tichomorské ostrovy ako Vanuatu.

Láka ťa Tichomorie? Ako sa sem dostať? Pozri podrobné rady tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.