10 neznámych miest v Južnej Amerike, ktoré stoja za návštevu
Južná Amerika oplýva obrovským množstvom prírodných krás a národných parkov, ktoré stoja naozaj za to. Veď kto by nepoznal divy sveta ako slávne stratené mesto Inkov Machu Picchu, sochu Ježiša Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro či najväčšie vodopády planéty Iguazu. A to ani nespomíname Galapágy preslávené rozmanitosťou druhov ktoré na nich žijú, či Veľkonočný ostrov s gigantickými kamennými hlavami moai. Avšak tento kontinent ponúka aj menej známe destinácie, ktoré vám bezpochyby vyrazia dych. My sme sa vám niektoré z nich rozhodli predstaviť v tomto článku. Takže ktorých 10. neznámych miest v Južnej Amerika stojí naozaj za návštevu?
Choquequirao, Peru – Každý, kto navštívi Peru sa určite zastaví aj v bájnom meste Inkov, ktoré bolo pre svetovú verejnosť objavené v roku 1911. Machu Picchu sa odvtedy stalo jedným z hlavných ťahákov peruánskej ekonomiky a pri troche snahy by ním mohlo byť aj takmer neznáme Choquequirao – kolíska zlata. Je to ďalšie stratené inkské mesto podobné Machu Picchu, ale kvôli nedostupnému terénu ho navštevuje nepomerne menej ľudí. Kým pri prehliadke slávnejšieho archeologického náleziska môžete očakávať davy, Choquequirao zostáva neobjavenou perlou. Denná návšteva Machu Picchu v závislosti od obdobia je 3000 až 6000 ľudí denne, ale na Choquequirao prichádza len okolo 100 turistov. Preto budete mať túto pamiatku takmer len pre seba. Podmienkou však je absolvovať minimálne 2 dňový trek peruánskou džungľou každým smerom. Práve nedostupnosť je hlavným dôvodom malej návštevy tohto magického miesta.
Národný park Lençóis Maranhenses, Brazília – Takmer každý návštevník Brazílie sa zastaví na vodopádoch Iguazu, na plážach Rio de Janeiro či Florianopolisu a mnohí nevynechajú ani megapolis Sao Paolo. Málokto sa však vyberie na severovýchod krajiny, kde sa v málo navštevovanom štáte Maranhao nachádza národný park Lençóis Maranhenses. Ročne ho navštívi iba okolo 60 tisíc turistov, čo je obrovská škoda, keďže po období dažďov sa na miestnych pieskových dunách vytvorí nevšedná scenéria. Údolia pod dunami sa kvôli nepriepustnému podložiu naplnia vodou a vytvoria sa tak duny so sladkými jazierkami v ktorých sa dá kúpať, kajakovať či sa do nich spúšťať.
Pantanal, Brazília – najväčšie mokrade našej planéty, zaberajúce takmer 17 miliónov hektárov, sa nachádzajú na hranici Brazílie, Bolívie a Paraguaja. Avšak len menej ako 5% z ich celkovej rozlohy je chránených. Aj napriek tomu ich ročne navštevuje viac ako milión turistov, ktorí sem prichádzajú za nepoškvrnenou prírodou. Tá je ideálna na pozorovanie zvierat a vtákov v ich domácom prostredí. Pantanal je totiž domovom najväčšej koncentrácie krokodíla kajmana a jaguára na planéte a taktiež najväčšieho papagája našej planéty – ary hyacintovej. Okrem toho sa môžete v tomto národnom parku tešiť na gigantické vodné lekná, aké ste pravdepodobne ešte nikde nevideli.
Mramorové jaskyne, Čile – niekedy taktiež nazývané mramorovou kaplnkou či mramorovou katedrálou je prírodný úkaz, ktorý sa nachádza v čilskej Patagónii na jazere General Carrera. Vytvorené boli ukladaním vápnika a sú špecifické svojou azúrovou farbou, ktorá je dôsledkom odrazu farby ľadovcového jazera od stien jaskýň. Prístupné sú len na člnoch či kajakoch a zvoliť si môžete rôzne dĺžky a verzie ich návštevy.
Catatumbo, Jazero Maracaibo, Venezuela – Táto momentálne asi najviac osudom skúšaná krajina Južnej Ameriky ukrýva obrovské množstvo prírodných pokladov. Medzi tie známejšie patria stolové hory Roraima a Kukenán, delta rieky Orinoco či najvyšší vodopád sveta Salto Angel. Avšak relatívne málo známym, ale úžasným prírodným divadlom sú blesky catatumbo na venezuelskom jazere Maracaibo.
Ide o atmosférický fenomén v mieste, kde sa rieka Catatumbo vlieva do jazera Maracaibo, pod ktorým sú obrovské náleziská ropy a zemného plynu. Takmer polovicu roka sa nad jazerom vytvára obrovská blesková šou, kedy blesky udierajú až 280 krát za hodinu a viac ako 10 hodín bez prestávky. Toto miesto je rajom hlavne pre nočných fotografov, keďže takýto fenomén je značne nezvyčajný. Najlepšie to vystihne video na Youtube.
Jazierka Millpu Turquoise Pools, Peru – Peru ako krajina ponúka obrovské množstvo prírodných a kultúrnych pamiatok. Len z tejto krajiny by sa dal spraviť samostatný rebríček málo navštevovaných miest. Avšak jedno, ktoré by sa malo dostať aj na zoznam pre celý kontinent je určite séria asi 20 jazierok azúrovej farby, ktoré sa ukrývajú v kaňone neďaleko mesta Ayacucho. Tento malebný región je veľmi málo navštevovaný, a preto sa pri pretekajúcich bazénikoch pravdepodobne nebudete tlačiť v zástupe turistov, ako je tomu na Machu Picchu. Najlepším termínom na návštevu je obdobie sucha, ktoré trvá v Peru približne od mája do decembra.
Caretera Austral, Patagónia, Čile – Južná čilská Patagónia na čele s ikonickým národným parkom Torres del Paine je známa celému svetu. Avšak jej severná časť v okolí cesty nazývanej Južná cesta alebo po španielsky Caretera Austral je nemenej krásna. Jej obrovskou výhodou však je, že hlavné mesto regiónu Cohaique je podstatne menej navštevované ako okolie Punta Arenas a Torres del Paine. Preto budete v divokej panenskej prírode na konci sveta takmer sami. Dôležité je však prenajať si auto alebo obytný karavan, keďže spojenie v tejto odľahlej časti Čile je veľmi riedke.
Vodopád Kaieteur, Guyana – Hlboko v Amazónskom pralese, dostupný len malým lietadlom, je ukrytý klenot nazývaný Kaieteur. Je to najvyšší single-drop (bez prerušenia) vodopád na našej planéte, ktorý je asi 4 krát vyšší ako Niagarské vodopády a 2 krát vyšší ako Viktóriine vodopády. Dosahuje totiž až 251 metrov a so svojim obrovským prietokom patrí medzi najmohutnejšie vodopády na svete. V jeho blízkosti sa nachádza skalné bralo, z ktorého je možné tento vodopád krásne odfotiť.
Oblasť Jujuy, Tucumán a Salta, Argentína – málo známa a často krát prehliadaná argentínska oblasť na severozápade krajiny určite stojí za návštevu. Dostane sa do kraja, ktorý vám svojou prírodou bude pripomínať americký divoký západ. Nájdete tu totiž úzke kaňony, farebné pieskovcové pohoria, soľné púšte, lagúny plné plameniakov či vysoké kaktusy. Táto oblasť taktiež produkuje výborné víno, ktoré je trochu v tieni slávnejšieho Malbecu z oblasti Mendoza. Ak však do tejto oblasti zavítate, určite budete očarený oblasťou, o ktorej ste pravdepodobne ani netušili, že v Argentíne existuje.
Národný park Tayrona, Kolumbia – Aj napriek tomu, že tento národný park patrí medzi najpopulárnejšie v Kolumbii, mimo krajiny je relatívne málo známy. Čo je samozrejme obrovská škoda, keďže určite stojí za to. Nachádzajú sa tu údajne najkrajšie pláže Kolumbie, z ktorých strmo stúpajú kopce do pohoria Sierra Nevada. V jeden deň môžete oddychovať na krásnych pieskových plážach Karibiku a ďalší sa vydať na trek do vysokohorského prostredia dosahujúceho výšku až 5700 metrov nad morom. Vzhľadom na to, že sa tu zatiaľ nenachádzajú takmer žiadne rezorty si táto oblasť zachováva svoj tradičný ráz.
Ako sa ti páčil výber v článku ,,neznámych miest v Južnej Amerike, ktoré stoja za návštevu“? Máš iný pohľad? Daj do komentu.